REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Charlie – jeden z najpiękniejszych filmów, jakie widziałem

Kiedy oglądam takie filmy jak „Charlie” przypomina mi się, za co tak bardzo kocham kino.

25.04.2013
16:23
Charlie – jeden z najpiękniejszych filmów, jakie widziałem
REKLAMA
REKLAMA

„Charlie” (w oryginale „The Perks of Being a Wallflower”) to ubiegłoroczna produkcja, która przeszła w naszym kraju bez większego echa. Wielka szkoda, bo mamy do czynienia z filmem o ogromnej dawce emocji i opowiadającym piękną historię. Dawno nie widziałem tak poruszającego i szczerego kina.

Tytułowy bohater to nastolatek, który rozpoczyna naukę w liceum. Jest raczej zamknięty w sobie, na dodatek po stracie bliskiej osoby dokuczają mu problemy zdrowotne. Zdaje sobie sprawę, że nie będzie mu łatwo o znalezienie w nowej szkole przyjaciela. Wykazuje jednak odrobinę inicjatywy, dzięki czemu poznaje Patricka (Ezra Miller z „Porozmawiajmy o Kevinie”), będącego zabawnym uczniem ostatniego roku, i jego znajomych. Charlie okazuje się nad wiek dojrzały i inteligentny, dlatego szybko odnajduje się w nowym gronie i zyskuje prawdziwych przyjaciół.

Autorem filmu jest Stephen Chbosky – amerykański pisarz (zekranizował tu swoją książkę), scenarzysta i reżyser. Akcja dzieje się pod koniec lat 80. i autor subtelnie, niekoniecznie przywiązując wagę do scenografii, oddał ich klimat. Poza tym sama fabuła, inspirowana życiem Chbosky’ego, przesiąka szczerością i prawdą. Łatwo rozpoznać, kiedy twórca przekazuje nam w filmie cząstkę samego siebie – wtedy nie uczestniczymy w kolejnym zwykłym seansie, tylko czymś znacznie większym, czymś co może nas autentycznie poruszyć i na zawsze pozostać w naszej pamięci.

Charlie
REKLAMA

Nie udałoby się uzyskać wspomnianej szczerości bez imponujących kreacji. Charliego, świetnie oddając stopniowe dorastanie bohatera, dojrzale zagrał Leogan Lerman („Gamer”). Do tego zobaczymy wspomnianego Ezra Millera. Znany z uderzającej roli w „Musimy porozmawiać o Kevinie” aktor tym razem gra jajcarza, co wychodzi mu znakomicie. Naprawdę jestem pod wrażeniem umiejętności tego 20-letniego artysty. W „Charliem” występuje także Emma Watson, która, poprzez swą dojrzałość aktorską, efektownie odkleja się od łatki Hermiony z „Harry’ego Pottera”.

W każdej dziedzinie sztuki najważniejsza jest szczerość – inaczej powieść nie stanie się wybitna, obraz nie poruszy odbiorcy, a film nie zostanie wyjątkowym dziełem. Chbosky ma jednak siłę dzielenia się z innymi prawdziwymi, ogromnie osobistymi emocjami, tworząc jeden z najpiękniejszych filmów, jakie widziałem. Dotyka on jak mało który i pokazuje magię tkwiącą w kinie, za którą warto je kochać.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA