REKLAMA

Od intymnych historii do świata Marvela. Kim jest Chloe Zhao?

11 lat po tym, jak Kathryn Bigelow jako pierwsza kobieta zdobyła Oscara za reżyserię („The Hurt Locker. W pułapce wojny”), w końcu nadszedł czas na powtórkę. Minionej nocy Chloe Zhao odebrała Oscara za reżyserię filmu „Nomadland”. 

Chloe Zhao kim jest nomadland
REKLAMA

Oscary faktycznie się zmieniają, a w tym roku widać to szczególnie wyraźnie. W nominacjach zachowano większą różnorodność, co już dawno powinno być standardem. Niestety nadal nie jest, więc dziś podkreślamy, że Chloe Zhao to druga kobieta i pierwsza Azjatka, która otrzymała Oscara za reżyserię.

REKLAMA

Filmu urodzonej w Pekinie reżyserki nie można nadal obejrzeć w jej ojczyźnie. Premiera planowana była na 23 kwietnia, jednak ostatecznie wstrzymano dystrybucję. Film został zbanowany przez odpowiedni organ partii rządzącej. Stacja TVB, która do tej pory transmitowała Oscary, w tym roku odwołała pokaz. Wpisy z Chin mówiące o sukcesie Zhao są usuwane, tamtejsze media nie wspominają o jej sukcesie.

Zdrajczyni narodu

O co poszło? O zniewagę, której miała dopuścić się Zhao. Reżyserka traktowana jest niczym zdrajczyni narodu, która opuściła kraj dla kariery. Jakiś czas temu dokopano się do wywiadu z 2013 roku, w którym wypowiadała się krytycznie o kraju swojego urodzenia. Miało chodzić o cytat, w którym mówi, że wychowywała się w miejscu, w którym wszędzie były kłamstwa. 

Podczas tegorocznej, 93. gali rozdania Oscarów Chloe Zhao otrzymała nie tylko nagrodę za reżyserię, ale i statuetkę dla najlepszego filmu. Dodatkowo grająca w „Nomadland” Francess McDormand odebrała nagrodę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. W mowie oscarowej Zhao wspominała swoje dorastanie Chinach, które ją ukształtowało. Zacytowała fragment klasycznego chińskiego wiersza. Jego słowa mówią: Ludzie w chwili urodzenia są z natury dobrzy.

Chloe Zhao urodziła się 1982 roku jako Zhào Tíng. Jej matka pracowała w szpitalu, natomiast ojciec Zhao Yuji piastował wysokie stanowisko w jednej z największych chińskich firm państwowych, Shougang Group Co. Po rozwodzie ojciec związał się z Song Dandan, chińską aktorką komediową.

Wychowana na mandze

Jak sama o sobie mówi, Zhao w szkole należała raczej do buntowniczek. Ciągnęło ją do rysowania mang i pisania fanfików. Kto wie, jak rozwinąłby się jej talent, gdyby w wieku 14 lat została w autorytarnych Chinach, zamiast wyjechać do szkoły z internatem w Wielkiej Brytanii. Później Zhao przeniosła się do szkoły średniej w Los Angeles i w Stanach już została. Studiowała politologię w Massachusetts, następnie poszła do szkoły filmowej w Nowym Jorku.

Dotychczasowy dorobek pełnometrażowy Chloe Zhao zamyka się w czterech filmach. Na razie. Trzy pierwsze kręcą się wokół tematów ludzkiej egzystencji, pokazując ja z bardzo intymnej perspektywy. Po „Pieśń moich braci” (2015), opowiadającym o rdzennych Amerykanach, i „Jeźdzcy” (2017), w 2018 przyszedł czas na zaproszenie do pracy przy „Nomadland”. Dziś już trzykrotna laureatka Oscara razem z Peterem Spearsem kupiła prawa do ekranizacji historii opisanej w reportażu Jessiki Bruder. McDormand zwróciła uwagę na Zhao po obejrzeniu jej „Jeźdźca”. Pochodzącej z Chin twórczyni powierzono reżyserię i scenariusz nowej produkcji.

 class="wp-image-1707616"

Zdjęcia do „Nomadland” kręcono w południowej Dakocie przez ponad 4 miesiące jesienią 2018 roku. W produkcji brały udział osoby, które na co dzień mieszkają w vanach, wiodąc życie współczesnych nomadów. Główna bohaterka produkcji, sześćdziesięciokilkuletniej Fern (grana przez McDormand) także zaczyna żyć jak nomadka, ale nie do końca z własnej woli. Kobieta traci dorobek swojego życia po tym, jak w wyniku recesji zamknięto kopalnię w jej miasteczku. Film uzupełniony pięknymi zdjęciami i delikatną muzyką opowiada o kolejnych etapach podróży Fern jej wysłużonym vanem. Pod drodze kobieta podejmuje kolejne prace, poznaje nowych ludzi i ich historie. Także związane z tym, czym dla nich jest poczucie przynależności i dom.

Chloe Zhao, Francess McDormand i reszta ekipy przez całą produkcję mieszkali w vanach.

McDormand przyznała zresztą w rozmowie z Los Angeles Times, że myślała kiedyś o wybraniu się w podróż po Stanach. Jak stwierdziła jednak, ta wizja daleka jest od romantyczności.

„Nomadland”, intymna, refleksyjna, słodko-gorzka metaforyczna opowieść zdobyła w sumie m.in. 3 Oscary, 2 Złote Globy, 4 nagrody BAFTA i Złotego Lwa na MFF w Wenecji.

Podczas kręcenia „Nomadland” Zhao pracowała już nad kolejną produkcją, która kieruje jej karierę w całkiem nowym kierunku. Chodzi o „Eternals”, nowy film wchodzący w skład IV Fazy Marvel Cinematic Universe, którego premiera zaplanowana jest na 5 listopada tego roku. Produkcja, w przeciwieństwie do trzech pierwszych filmów pełnometrażowym reżyserowanych przez Zhao jest jest kinem ani niszowym, ani intymnym. Zhao postanowiła ubiegać się o tę posadę, ponieważ sama jest fanką Marvela. Reżyserka zaimponowała pracownikom i pracowniczkom Studia. W rozmowie z „The Hollywood Reporter” Zhao podkreśliła swoją fascynację mangą:

REKLAMA

Oscarowe i głośne tytuły możesz obejrzeć w CHILI za darmo dzięki nowej promocji Logitech – sprawdź

* Zdjęcie główne: Gage Skidmore

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA