REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Od intymnych historii do świata Marvela. Kim jest Chloe Zhao?

11 lat po tym, jak Kathryn Bigelow jako pierwsza kobieta zdobyła Oscara za reżyserię („The Hurt Locker. W pułapce wojny”), w końcu nadszedł czas na powtórkę. Minionej nocy Chloe Zhao odebrała Oscara za reżyserię filmu „Nomadland”. 

26.04.2021
19:18
Chloe Zhao kim jest nomadland
REKLAMA

Oscary faktycznie się zmieniają, a w tym roku widać to szczególnie wyraźnie. W nominacjach zachowano większą różnorodność, co już dawno powinno być standardem. Niestety nadal nie jest, więc dziś podkreślamy, że Chloe Zhao to druga kobieta i pierwsza Azjatka, która otrzymała Oscara za reżyserię.

REKLAMA

Filmu urodzonej w Pekinie reżyserki nie można nadal obejrzeć w jej ojczyźnie. Premiera planowana była na 23 kwietnia, jednak ostatecznie wstrzymano dystrybucję. Film został zbanowany przez odpowiedni organ partii rządzącej. Stacja TVB, która do tej pory transmitowała Oscary, w tym roku odwołała pokaz. Wpisy z Chin mówiące o sukcesie Zhao są usuwane, tamtejsze media nie wspominają o jej sukcesie.

Zdrajczyni narodu

O co poszło? O zniewagę, której miała dopuścić się Zhao. Reżyserka traktowana jest niczym zdrajczyni narodu, która opuściła kraj dla kariery. Jakiś czas temu dokopano się do wywiadu z 2013 roku, w którym wypowiadała się krytycznie o kraju swojego urodzenia. Miało chodzić o cytat, w którym mówi, że wychowywała się w miejscu, w którym wszędzie były kłamstwa. 

Podczas tegorocznej, 93. gali rozdania Oscarów Chloe Zhao otrzymała nie tylko nagrodę za reżyserię, ale i statuetkę dla najlepszego filmu. Dodatkowo grająca w „Nomadland” Francess McDormand odebrała nagrodę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. W mowie oscarowej Zhao wspominała swoje dorastanie Chinach, które ją ukształtowało. Zacytowała fragment klasycznego chińskiego wiersza. Jego słowa mówią: Ludzie w chwili urodzenia są z natury dobrzy.

Chloe Zhao urodziła się 1982 roku jako Zhào Tíng. Jej matka pracowała w szpitalu, natomiast ojciec Zhao Yuji piastował wysokie stanowisko w jednej z największych chińskich firm państwowych, Shougang Group Co. Po rozwodzie ojciec związał się z Song Dandan, chińską aktorką komediową.

Wychowana na mandze

Jak sama o sobie mówi, Zhao w szkole należała raczej do buntowniczek. Ciągnęło ją do rysowania mang i pisania fanfików. Kto wie, jak rozwinąłby się jej talent, gdyby w wieku 14 lat została w autorytarnych Chinach, zamiast wyjechać do szkoły z internatem w Wielkiej Brytanii. Później Zhao przeniosła się do szkoły średniej w Los Angeles i w Stanach już została. Studiowała politologię w Massachusetts, następnie poszła do szkoły filmowej w Nowym Jorku.

Dotychczasowy dorobek pełnometrażowy Chloe Zhao zamyka się w czterech filmach. Na razie. Trzy pierwsze kręcą się wokół tematów ludzkiej egzystencji, pokazując ja z bardzo intymnej perspektywy. Po „Pieśń moich braci” (2015), opowiadającym o rdzennych Amerykanach, i „Jeźdzcy” (2017), w 2018 przyszedł czas na zaproszenie do pracy przy „Nomadland”. Dziś już trzykrotna laureatka Oscara razem z Peterem Spearsem kupiła prawa do ekranizacji historii opisanej w reportażu Jessiki Bruder. McDormand zwróciła uwagę na Zhao po obejrzeniu jej „Jeźdźca”. Pochodzącej z Chin twórczyni powierzono reżyserię i scenariusz nowej produkcji.

 class="wp-image-1707616"

Zdjęcia do „Nomadland” kręcono w południowej Dakocie przez ponad 4 miesiące jesienią 2018 roku. W produkcji brały udział osoby, które na co dzień mieszkają w vanach, wiodąc życie współczesnych nomadów. Główna bohaterka produkcji, sześćdziesięciokilkuletniej Fern (grana przez McDormand) także zaczyna żyć jak nomadka, ale nie do końca z własnej woli. Kobieta traci dorobek swojego życia po tym, jak w wyniku recesji zamknięto kopalnię w jej miasteczku. Film uzupełniony pięknymi zdjęciami i delikatną muzyką opowiada o kolejnych etapach podróży Fern jej wysłużonym vanem. Pod drodze kobieta podejmuje kolejne prace, poznaje nowych ludzi i ich historie. Także związane z tym, czym dla nich jest poczucie przynależności i dom.

Chloe Zhao, Francess McDormand i reszta ekipy przez całą produkcję mieszkali w vanach.

McDormand przyznała zresztą w rozmowie z Los Angeles Times, że myślała kiedyś o wybraniu się w podróż po Stanach. Jak stwierdziła jednak, ta wizja daleka jest od romantyczności.

Musisz wszystko zaplanować i mieć pewność, że jesteś w stanie być sama – stwierdziła aktorka.

„Nomadland”, intymna, refleksyjna, słodko-gorzka metaforyczna opowieść zdobyła w sumie m.in. 3 Oscary, 2 Złote Globy, 4 nagrody BAFTA i Złotego Lwa na MFF w Wenecji.

Podczas kręcenia „Nomadland” Zhao pracowała już nad kolejną produkcją, która kieruje jej karierę w całkiem nowym kierunku. Chodzi o „Eternals”, nowy film wchodzący w skład IV Fazy Marvel Cinematic Universe, którego premiera zaplanowana jest na 5 listopada tego roku. Produkcja, w przeciwieństwie do trzech pierwszych filmów pełnometrażowym reżyserowanych przez Zhao jest jest kinem ani niszowym, ani intymnym. Zhao postanowiła ubiegać się o tę posadę, ponieważ sama jest fanką Marvela. Reżyserka zaimponowała pracownikom i pracowniczkom Studia. W rozmowie z „The Hollywood Reporter” Zhao podkreśliła swoją fascynację mangą:

Inspirowałam się nią trochę przy „Eternals”. I mam nadzieję, że uda się dodać więcej tego mariażu Wschodu z Zachodem.

REKLAMA

Oscarowe i głośne tytuły możesz obejrzeć w CHILI za darmo dzięki nowej promocji Logitech – sprawdź

* Zdjęcie główne: Gage Skidmore

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA