REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Ukraina chce, by Czarnobyl trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO. „Miejsce musi zostać zachowane dla ludzkości”

Ukraiński rząd przygotowuje odpowiednią dokumentację, aby pozostałości po elektrowni atomowej w Czarnobylu zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jednocześnie zapowiedziano również prace nad specjalnymi programami turystycznymi, które miałyby uczynić z terenu specjalne „miejsce pamięci”.

14.12.2020
16:12
czarnobyl unesco turysci
REKLAMA
REKLAMA

Ukraińskie Ministerstwo Kultury chciałoby, aby pozostałości po elektrowni atomowej w Czarnobylu zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Bo chociaż szacuje się, że jeszcze przez wiele tysięcy lat miejsce nie będzie zdatne do zamieszkania przez ludzi, to stało się celem wielu turystów z różnych zakątków świata. Zainteresowanie terenem wzrosło bowiem za sprawą zeszłorocznego serialu HBO. Jak czytamy na stronie PAP, w 2019 roku odwiedziło je 124 tys. osób, podczas gdy rok wcześniej było to 72 tys. zwiedzających.

Dzięki „Czarnobylowi” wiele osób chce sobie robić selfie na tle zniszczonej elektrowni.

Warto jednak zauważyć, że wraz ze wzrostem liczby odwiedzających, spadł im średni poziom rozsądku. Jak można było zobaczyć w mediach społecznościowych, wielu z nich nie zachowuje należytego dla miejsca tragedii szacunku. Ukraiński rząd zamierza zmienić taki stan rzeczy i jak mówi tamtejszy minister kultury Ołeksandr Tkaczenko uświadomić zwiedzającym, że zwiedzanie obszaru nie jest „zwykłą przygodą na wykluczonym terenie”.

Resort kultury wraz z ekspertami chciałby więc przygotować programy turystyczne, przedstawiające obszar jako miejsce pamięci, mające uczyć w dobie globalnego kryzysu środowiskowego. Agencja AFP, która podała plany ministerstwa względem Czarnobyla zaznacza, że miejsce to już od dłuższego czasu próbuje odzyskać natura, bo drogi zarastają chwastami, popadające w ruinę budynki są zastępowane drzewami i krzewami, a nawet pojawiła się tam dzika zwierzyna.

Jest to jedno z najbardziej emblematycznych miejsc Ukrainy i musi ono zostać zachowane dla ludzkości — podkreślił Tkaczenko w rozmowie z AFP, cytowanej przez PAP.

Do tej pory Czarnobyl nie doczekał się oficjalnego statusu.

REKLAMA

To może się jednak zmienić. Ukraina przygotowuje już odpowiednią dokumentację dla UNESCO. Ma ona zostać złożona do końca marca 2021 roku. A niedługo potem, bo w wakacje miejsce ma odwiedzić grupa ekspertów. Ostatecznej decyzji nie należy się jednak spodziewać przed 2023 rokiem.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA