Kto jest kim w „Dark” Netfliksa. Poznajcie bohaterów serialu we wszystkich ich wcieleniach
„Dark” to serial, który szczególnie obfituje nie tylko w zwroty akcji i zaskakujące przeskoki czasowe, ale też liczbę bohaterów. W pewnym sensie cała intryga opiera się na relacjach łączących mieszkańców niemieckiego miasteczka Winden w ciągu kilkudziesięciu lat jego istnienia. Dlatego przed premierą 2. sezonu produkcji Netfliksa warto przypomnieć sobie każdą z postaci.
Uwaga! Tekst zawiera spoilery dotyczące 1. sezonu „Dark” od Netfliksa.
Pierwszy niemiecki serial spod znaku Netflix Originals był pod wieloma względami olbrzymim wyzwaniem dla twórców, ale i widzów. Fabuła „Dark” nie należy do najprostszych, podobnie jak filozoficzne idee za nią stojące. A wielu oglądających miało też problem z rozszyfrowaniem powiązań i koligacji między różnymi bohaterami, zwłaszcza że te dotyczą wydarzeń na aż trzech różnych płaszczyznach czasowych w ramach pojedynczego sezonu. Choć przecież „Dark” w pewnym sensie jest sagą rodzinną włożoną w ramy science fiction.
Pełna lista ważnych bohaterów serialu „Dark”:
Jonas Kahnwald
W serialu takim jak „Dark” nie sposób wskazać głównego bohatera, ale o Jonasie nie można powiedzieć inaczej jak „postać pierwszoplanowa”. To właśnie oczami młodego syna Michaela i Hannah pierwszy raz widzimy Winden i jego mieszkańców. Jonas jest obecny również przy zaginięciu Mikkela Nielsena, a potem jako jeden z pierwszych odnajduje drogę w tunelach i przenosi się do przeszłości.
Za pierwszym razem udaje mu się wrócić do czasów teraźniejszych, ale kolejna podróż do 1986 roku kończy się uwięzieniem przez Noah i Helgego Dopplera. Chłopak wyrusza na nią, gdy decyduje się zakończyć potajemny związek z Marthą Nielsen i chce ocalić uwięzionego w przeszłości ojca. Obecnie, na skutek działania urządzenia swojego starszego ja, Jonas przebywa w 2052 roku. Wiadomo, że na skutek tych wydarzeń dowie się więcej o walkach Noah i Claudii, a później powróci do przeszłości jako brodaty nieznajomy.
Mikkel Nielsen/Michael Kahnwald
Wokół zaginięcia Mikkela toczy się duża część fabuły „Dark”. Chłopiec Nielsenów dostaje się tunelem czasoprzestrzennym do 1986 roku i nie udaje mu się wrócić. Zostaje ostatecznie przygarnięty przez Ines Kahnwald i z Mikkela przeradza się w Michaela. To właśnie scenę jego samobójstwa widzowie mogli więc oglądać na samym początku 1. sezonu. Powody zabicia się przez mężczyznę nie są do końca znane. Wiadomo jednak, że przez długi czas próbował odnaleźć ponowną drogę przez tunele pod Winden, bo pozostawił synowi po sobie dokładną mapę znacznej części jaskiń.
Hannah Kahnwald (z domu Kruger)
W czasach szkolnych Hannah była przyjaciółką Ulricha i Kathariny. Ich związek przez długi czas był jednak dla niej źródłem nieszczęść. Wszystko przez to, że kochała się w młodym Nielsenie. Wybuch zazdrości na widok stosunku seksualnego między nimi doprowadził ją do wizyty na komisariacie policji. Tam doniosła na Ulricha, że rzekomo zgwałcił swoją dziewczynę, a później zrzuciła winę na Reginę Tiedemann.
W międzyczasie Hannah często odwiedzała w towarzystwie ojca miejscowy szpital. Tam poznała przybyłego z przyszłości Mikkela Nielsena. Wkrótce oboje się zaprzyjaźnili, a w kolejnych latach zaczęli ze sobą chodzić. To z ich związku małżeńskiego narodził się Jonas, ale Hannah wkrótce przeżyła kolejny miłosny zawód, gdy Michael popełnił samobójstwo. Niedługo później nawiązała romans z Ulrichem, a gdy on ją porzucił, odnalazła zdobyty przed laty paszport Borisa Niewalda (czyli Aleksandra Tiedemanna). Uzbrojona w tę wiedzę szantażuje szefa elektrowni, żeby zniszczył Ulricha.
Ines Kahnwald
Ines Kahnwald występuje w trzech pokazanych w serialu okresach. Najpierw jako dziewczynka, która odwiedza H.G. Tannhausa wraz z koleżanką. Potem jako współczująca Mikkelowi pielęgniarka, a w końcu ukrywająca prawdę babka Jonasa. W rozmowie z chłopakiem przyznaje zresztą, że od początku wewnętrznie czuła, że Michael był Mikkelem, a pozostawiony przez niego list tylko ją w tym utwierdził. Co ma sens, bo przecież syn Ulricha wyznał jej, że pochodzi z przyszłości już na początku ich znajomości.
Ulrich Nielsen
Pod wieloma względami Ulrich jest najważniejszym bohaterem 1. sezonu obok Jonasa i Mikkela. To właśnie jego osoba łączy dwa porwania, które wpędziły Winden w stan przerażenia. Najpierw w 1986 roku, jeszcze jako licealista Ulrich mógł bezsilnie obserwować nieudolne postępowanie policji badającej sprawę zaginięcia jego brata, Madsa. A później sam znalazł się na ich miejscu, gdy nie potrafił rozwiązać zagadki zniknięcia własnego syna.
Choć to ostatnie zdanie jest nie do końca prawdziwe, bo Ulrich zdołał wydedukować związek Helgego Dopplera z całą sprawą i jako pierwszy zrozumiał, że najistotniejszym elementem jest w niej czas, a nie miejsce. Zamiast do 1986 roku tunel czasoprzestrzenny wyrzucił go 33 lata później. Być może ktoś chciał, żeby Ulrich spotkał na swojej drodze małego Helgego i zaatakował go (przekonany, że dzięki temu ocali życie chłopców z przeszłości). Ale to na razie spekulacja i temat do rozważań dla zamkniętego w areszcie śledczym mężczyzny.
Katharina Nielsen
O przeszłości Kathariny wiemy niewiele. Na podstawie pokazanych scen z 1986 roku (i kilku słów dorosłej wersji kobiety) możemy wywnioskować, że pochodziła z przemocowej rodziny. To pchnęło ją do zbuntowanego Ulricha. Zaczęli ze sobą chodzić, a potem też po raz pierwszy się razem przespali. Ich zbliżenie widziała jednak Hannah, która potem oszukuje jeszcze Katharinę co do osoby sprawczyni całego zamieszania. Współcześnie Katharina jest dyrektorką szkoły, do której uczęszczają bohaterowie. Ma z Ulrichem trójkę dzieci. Początkowo nie wie o romansie męża, ale po zaginięciu Mikkela sprawa wychodzi na jaw.
Martha Nielsen
Martha jest córką Ulricha i Kathariny. Uczęszcza do tej samej szkoły, co wcześniej jej rodzice. W momencie rozpoczęcia serialu chodzi z Bartoszem Tiedemannem, ale jeszcze wcześniej zaczyna potajemnie spotykać się z Jonasem. Na przestrzeni 1. sezonu Martha musi poradzić sobie z rozpadającą się rodziną, która cierpi najpierw z powodu zaginięcia Mikkela, a potem Ulricha. Próbuje też zrozumieć, którego z dwójki przyjaciół darzy prawdziwym uczuciem. Ostatecznie wybiera Jonasa, ale on ją odrzuca (ponieważ w tym momencie wie już, że jest synem jej brata, który trafił do przeszłości i tam pozostał).
Magnus Nielsen
Rola Magnusa w serialu nie jest tak rozbudowana jak rodzeństwa, ale nie warto lekceważyć jego znaczenia dla fabuły. Zwłaszcza że chłopak w pewnym momencie zaczyna spotykać się Franziską Doppler, która zdaje się być powiązana z tajemniczymi wydarzeniami rozgrywającymi się w Winden.
Tronte Nielsen
Tronte Nielsen to na początku jedna z postaci podejrzewanych o współudział w porwaniu lub zabiciu Mikkela i innych chłopców. Bohatera pierwszy raz spotykamy jako starszego mężczyznę, ale pojawia się później w scenach z 1986 i 1953 roku. Do miasteczka przybywa samotnie ze swoją matką i wynajmują pokój od Tiedemannów. Relacja Trontego i Claudii Tiedemann później przeradza się w romans, ale kobieta finalnie odrzuca jego zaloty. W 2019 roku Tronte zostaje wezwany przez Petera Dopplera, który znajduje ciało jego syna, Madsa, a później obaj przenoszą je w miejsce, gdzie będzie można go potem znaleźć.
Jana Nielsen
Życie Jany zmienia się bezpowrotnie w 1986 roku, gdy znika jej młodszy syn. Po tym zdarzeniu kobieta nigdy nie wychodzi do końca z traumy. Z jednej strony chce znać prawdę o losie Madsa, a z drugiej woli żyć iluzją, że wciąż gdzieś jest. Dlatego jej mąż nie mówi jej w 1. sezonie, że Peter znalazł ciało chłopca. Co ciekawe, Jana doskonale zdawała sobie sprawę z romansów męża i przed zaginięciem ich syna planowała się z nim rozwieść.
Charlotte Doppler
Szefowa policji w Winden to jedna z postaci, które na koniec 1. sezonu są coraz bliżej poznania prawdy o tunelu czasoprzestrzennym. Zjawiska wywołane podróżami w czasie, czyli przeskoki napięcia elektrycznego i śmierć ptaków interesowały Charlotte jeszcze jako nastolatkę. Ten analityczny zmysł (odziedziczony zapewne po dziadku i ojcu) sprawił, że później wstąpiła do policji. Znacznie mniej szczęścia niż w życiu zawodowym Charlotte ma w sprawach prywatnych. Jej małżeństwo w momencie startu „Dark” jest tylko fasadą. Nie śpią razem z mężem, bo on w pewnym momencie uświadamia sobie, że jest gejem.
Peter Doppler
Peter Doppler to miejscowy psychiatra, a jednocześnie mężczyzna opanowany swoimi demonami i niepotrafiący zaakceptować swojej orientacji seksualnej. W pewnym momencie wydaje się też poważnym kandydatem do roli oprawcy zaginionych dzieci z Winden. Ostatecznie okazuje się jednak, że jego tajemnicza podróż w noc zaginięcia Mikkela miała związek nie z synem Ulricha, a jego bratem.
Helge Doppler
Związek Helge Dopplera z Noah wciąż jest osnuty mgłą tajemnicy. Na podstawie wszystkich odcinków można jednak wywnioskować, że ubrany jak ksiądz mężczyzna obiecał coś niezwykle ważnego Helgemu w zamian za współpracę. Doppler już od najmłodszych lat był albo ofiarą, albo sprawcą podróży w czasie. W 1953 roku zaatakował go Ulrich Nielsen. Chłopak próbował uciec do rodzinnej chatki w pobliżu wejścia do jaskiń, ale tuż przed wyjściem zostaje złapany przez mężczyznę z przyszłości. Ulrich zadaje mu kilka ciosów kamieniem w głowę, ale popełnia błąd.
Helge przeżywa (choć jego obrażenia nigdy się nie zagoją), a z powodu otwarcia wyrwy czasowej spotyka się twarzą w twarz z Jonasem, który przebywa akurat w 1986. Niedługo wcześniej (ale nadal w tym samym roku) dochodzi do spotkania dwóch starszych Helge. Podstarzały mężczyzna przybywa do przeszłości, żeby odwieść własne alter ego od pomagania Noah, ale bezskutecznie. Dlatego postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i wjeżdża samochodem w Helge z 1986. Tylko jeden z ich dwóch przeżywa wypadek - młodsza wersja.
Franziska Doppler
Franziska to zbuntowana córka Dopplerów. Dziewczyna na pozór wydaje się szkolną prymuską, ale pod tym kryje się znacznie bardziej zgnębiona dusza. Odkrywa to dopiero Magnus Nielsen, ale nawet przed nim Franziska nie odkrywa całej prawdy. A wiele wskazuje na to, że jej kontakty z handlującym narkotykami Erikiem Obendorfem mogły ją doprowadzić nawet do spotkania z Noah.
Elisabeth Doppler
Swoje tajemnice ma również Elisabeth. Mimo młodego wieku dziewczynka zaczyna chodzić z Yasinem Friese, który później zostaje porwany. Nie waha się też okraść własnej siostry i rozmawiać na poważne tematy z rodzicami. Na szczęście sama unika groźnego losu, choć na swojej drodze spotyka Noah. Mężczyzna pozwala jej odejść, ale prosi o przekazanie matce zegarka, który kiedyś do niej należał.
H.G. Tahnhaus
H.G. Tannhaus to dziadek Charolotte, miejscowy zegarmistrz, a późniejszych latach również wynalazca-amator oraz twórca literatury naukowej poświęconej podróżom w czasie. Być może dożyłby swoich lat w spokoju na naprawie zegarków, gdyby nie spotkanie z Ulrichem Nielsenem w 1953 roku. Dziwnie ubrany mężczyzna wpada do jego warsztatu, szukając pomocy w znalezieniu autora książki „Podróż przez czas”, a później ucieka zostawiwszy za sobą kurtkę z telefonem komórkowym. Tannhaus wkrótce zaczyna eksperymentować na urządzeniu. Jego dziełem życia jest jednak co innego - maszyna wpływająca na tunel czasoprzestrzenny. Plany do niej otrzymuje od starej Claudii Tiedemann, ale na ten moment trudno logicznie wytłumaczyć, jakie jest jej prawdziwe przeznaczenie.
Bernd Doppler
Dziadkiem Petera jest z kolei Bernd Doppler. Mężczyzna wydaje się na pozór łagodniejszy od swojej żony (co pokazują relacje obojga z Helge), ale gdy coś zaznacza jego elektrowni to nie boi się korzystać ze wszelkich dostępnych środków. Ten aspekt jego osobowości nie zmienia się aż do 1986 roku, gdy ustępuje ze stanowiska szefa energetycznej placówki. Na jego miejsce przybywa Clauda Tiedemann, ale zanim będzie mogła rozpocząć pracę, Doppler zabiera ją wcześniej do składowiska odpadów na granicy z jaskiniami.
Egon Tiedemann
Egon Tiedemann całe swoje życie pracował dla komisariatu policji w Winden. Bohater pojawia się w dwóch wątkach i w obu robi niezłe zamieszanie, choć jego intencje są w zasadzie słuszne. W 1953 zaczyna podejrzewać dziwnego mężczyznę o morderstwo trzech chłopców (w tym Helgego) i po krótkim pościgu udaje mu się go złapać. A że metody prowadzenia przesłuchań w latach 50. były inne niż obecnie, to aresztowany mężczyzna, którym jest Ulrich zostaje niemal skatowany.
Również w 1986 roku autentycznie próbuje poznać na prawdę na temat zaginięcia Madsa. Brak mu motywacji, odpowiedniej inteligencji, a przy tym jest totalnie uprzedzony do „satanistycznego” Ulricha, ale ma całkiem dobry zmysł obserwacji. Dlatego zaczyna podejrzewać Helgego, który składa dziwne zeznania na temat powrotu z pracy do domu.
Claudia Tiedemann
Claudia to obok Noah najbardziej enigmatyczna postać w „Dark”. Przez długi czas wydaje się, że będzie jedną z drugoplanowych bohaterek, a jej wątek ograniczy się do tajemnicy kryjącej się za dziwnymi machlojkami elektrowni atomowej. Nagle pojawia się jednak w 2019 roku, gdy odwiedza Bartosza w jego domu. Sprawia wówczas wrażenie pozytywnie nastawionej do chłopaka (daje też mu do przekazania matce zdjęcie z przeszłości). Wydaje się jednak, że to tylko ułuda, bo Claudia gra w swoją własną grę. Wiadomo, że dostała się do Winden z 2052 roku oraz oszukała Jonasa co do prawdziwego przeznaczenia maszyny zbudowanej przez Tannhausa. Nie wiadomo jednak, jakie są prawdziwe motywacje Claudii oraz jej związek z Noah i jego mocodawcami.
Regina Tiedemann
Regina Tiedemann nigdy nie cieszyła się przesadną popularnością w szkole. A sytuacja tylko się pogorszyła po tym, jak Katharina i Ulrich zemścili się na niej za rzekome wygadanie dziadkowi o ich stosunku seksualnym i przerobienie go na gwałt. Regina oczywiście była niewinna, wiadomo też, że przyjaźniła się z Madsem Nielsenem przed jego zniknięciem. Również w dorosłym życiu Regina tylko na pozór może cieszyć się bezgranicznym szczęściem. Prowadzony przez nią hotel stoi pusty, bo goście nie chcą przyjeżdżać do miasteczka, w którym znikają dzieci. A jeszcze gorszy cios spada na córkę Claudii, gdy dowiaduje się, że cierpi na nowotwór złośliwy.
Aleksander Tiedemann
Jednym z niewielu radosnych wydarzeń w życiu Reginy było z pewnością spotkanie z Borisem Niewaldem, który przybył do Winden pod fałszywą tożsamością Aleksandra Kohlera. Chłopaki udało się przedostać przez granicę, ale został po drodze ranny. Mimo to występuje w obronie Reginy, gdy ponownie napadają na nią Katharina i Ulrich. Z wdzięczności dziewczyna poleca go do pracy w elektrowni zarządzanej przez jej matkę. Claudia początkowo nie jest przekonana do młodego mężczyzny, ale zmienia zdanie, gdy widzi jego nieustępliwość i gotowość do pracy. Wspomniane cechy zaprowadziły zresztą Aleksandra wysoko, bo na stanowisko kolejnego szefa. I choć będzie nią zarządzać do zaplanowanego zamknięcia, to zdecydowanie nie brakuje mu zajęć związanych z ukrywaniem radioaktywnych odpadów.
Bartosz Tiedemann
Dużą rolę w 1. sezonie pełni też syn Reginy i Aleksandra. To właśnie Bartosz wpada na pomysł przejęcia składu narkotyków zaginionego Erika. Jego samolubna decyzja doprowadza do zniknięcia Mikkela, z powodu czego ma poczucie winy. Bartosz jest też przekonany, że z tego powodu rozpada się jego związek z Marthą (w rzeczywistości winny jest Jonas). Mimo to postanawia skontaktować się z dilerem Erika, którym okazuje się Noah. Przed końcem 1. serii Bartosz jest już wtajemniczony w przynajmniej część tajemnic Winden związanych z podróżami w czasie i wspiera starszego mężczyznę w jego działaniach.
Noah
Zgodnie z zasadą, że ostatni będą pierwszymi na sam koniec wspominam o mistrzu całej intrygi w „Dark”. Noah niemal przez cały czas znajduje się na obrzeżu wydarzeń, które zmieniają na zawsze Winden. Wydaje się, że każda podjęta przez bohaterów decyzja miała swoje źródło w podszeptach ubranego jak ksiądz mężczyzny (lub walczącej z nim Claudii). Cel i motywacje działań Noah na razie nie zostały do końca wyjaśnione. Podobno próbuje stworzyć wehikuł czasu, ale po co - nie wiadomo. Jego imię wskazuje na biblijne konotacje z Noe, który zbudował arkę i ocalił godnych przedstawicieli ludzkości. Czy to samo ma osiągnąć ze swoją maszyną Noah? Przekonamy się w kolejnych dwóch sezonach.