„Dark” od Netfliksa jest jednym z najbardziej zakręconych seriali ostatnich lat. Postanowiliśmy przypomnieć pierwsze dwa sezony przed premierą trzeciego, finałowego.
Uwaga na spoilery z pierwszych dwóch serii „Dark”
Jestem ogromnym fanem najgłośniejszego niemieckiego serialu z cyklu Netflix Originals, bo jest on jedną z najlepiej rozpisanych i zrealizowanych opowieści o podróżach w czasie w historii popkultury. „Dark” miesza w dodatku, niczym drzewiej „Twin Peaks”, główny wątek kryminalny z elementem nadprzyrodzonym oraz małomiasteczkową telenowelą.
Fabuła jest przy tym zakręcona jak Marcowy Zając i zawiła na tyle, że serial oglądałem z notatnikiem w dłoni. Podczas seansu pieczołowicie szkicowałem sobie kolejne linie czasowe oraz gałęzie drzewa genealogicznego urokliwego miasteczka Winden. Kreśliłem i gryzmoliłem, aż w końcu udało mi się rozwikłać przynajmniej część zagadek.
Jak się w takim razie zaczyna „Dark”?
Ze względu na to, że mamy do czynienia z podróżami w czasie, to bardzo podchwytliwe pytanie — mieszkańcy Winden żyją w pętli. Niby można by było zacząć tę opowieść od końcówki XIX w., ale nie ma to zbyt wiele sensu. Najlepiej chyba śledzić losy najmłodszej wersji bohatera, którego poznajemy w pilocie.
Jonas Kahnwald, bo o nim mowa, jest centralną postacią „Dark”, które zaczyna się, gdy jego ojciec Michael popełnia samobójstwo. Kilka miesięcy później nastolatek z przyjaciółmi jest świadkiem zaginięcia Mikkela Nielsena - brata swej byłej dziewczyny, Marthy i to niedługo po tym, jak zaginął inny dzieciak, Erik.
W toku serialu okazuje się, że Michael to Mikkel, który cofnął się w czasie o 33 lata po wejściu do okolicznej jaskini.
Mikkela przygarnęła pielęgniarka Ines Kahnwald, a chłopiec pod przybranym imieniem i nazwiskiem dorósł, poślubił Hannę i spłodził Jonasa. Ten z kolei zakochany jest w Marcie, siostrze ojca, a zarazem… swej ciotce. Dodajmy do tego, że Ulrich, ojciec Marthy, Mikkela i ich brata Magnusa, ma romans z Hanną.
Ulrich prowadzi sprawę zaginięcia chłopców, czyli swojego syna i Erika, która przypomina mu o jego bracie Madsie Nielsenie, który przepadł bez wieści przed 33 laty. Jakby tego było mało, w teraźniejszości policja znajduje ciało dziecka, a widzowie wiedzą, że to właśnie ten dzieciak, który zniknął bez śladu wiele lat wcześniej.
To jednak tylko wierzchołek góry lodowej sieci powiązań postaci w „Dark”, którą komplikują właśnie podróże w czasie.
Te są tu zaś możliwe ze względu na eksplozję, która miała miejsce w 1986 r. w pobliskiej elektrowni atomowej. Właśnie ona pozwoliła Jonasowi szukającemu prawdy na temat śmierci ojca cofnąć się w przeszłość. Odwiedza go tam Nieznajomy, który przestrzega go, iż ratując Mikkela wymazałby samego siebie.
Nieznajomy, który jest tak naprawdę Jonasem starszym o 33 lata, planuje zaś zniszczyć portal w jaskiniach pod elektrownią łączący de facto aż trzy linie czasowe. Okazuje się jednak, że to jego ingerencja tak naprawdę stworzył tę anomalię, co przeniosło jego młodszą wersję aż… do 2052 r.
Dowiadujemy się wtedy, że Winden czeka apokalipsa.
Zanim ona jednak nastąpiła, spędziliśmy trochę czasu w 1986 r. Hanna, od zawsze zakochana w Ulrichu, oskarżyła go wtedy anonimowo o zgwałcenie jego ówczesnej dziewczyny, a tym samym przyszłej żony i matki jego dzieci, Kathariny. Nielsen, chociaż jest niewinny, został za to aresztowany przez Egona Tidemanna.
Ten sam Ulrich w 2019 r. jest policjantem i po zaginięciu swojego dziecka kończy romans z Hanną. Zraniona kobieta okłamuje jego żonę, będącą dyrektorką okolicznej szkoły, i mówi, że to ona zakończyła ten związek. Planuje zniszczyć życie Ulricha i w tym ma jej pomóc szef elektrowni Aleksander, na którego ma haka.
Nie realizuje jednak tego planu, gdyż Ulrich w poszukiwaniu Mikkela trafia do jaskini, która przenosi go do 1953 r.
Jest przy tym przekonany, po przejrzeniu notatek Egona Tiedemanna, szefa policji sprzed 33 lat, że zamieszany w zniknięcie jego brata oraz syna, a także Erika oraz jeszcze jednego dziecka, Yasina, jest Helge Doppler. To właśnie dlatego Ulrich próbuje zabić jego młodszą wersję.
Ulrichowi nie udało się jednak zabić Helge’ego i zostaje uwięziony przez Egona i kończy w zakładzie psychiatrycznym. Nielsen zostaje też oskarżony o zabójstwo dwójki innych niezidentyfikowanych w 1953 r. przez policję dzieci, czyli Erika i Yasina, których ciała przeniosły się do przeszłości.
Warto przy tym dodać, że Ulrich miał rację, a Helge faktycznie porywał młodych chłopców za namową tajemniczego Noaha.
Na zdjęcie, jakie zrobiono Ulrichowi w 1953 r. natrafia Charlotte Doppler, policjantka prowadząca śledztwo pod jego nieobecność. Kobieta ma męża, Petera, który zdradza ją z transgenderową prostytutką. Urodziła mu dwójkę dzieci: głuchą Elizabeth, koleżankę Yasina oraz Franziskę, dziewczynę Magnusa.
Charlotte ma też dziadka, zegarmistrza H.G. Tannhausa, który napisał książkę „Podróż przez czas” i skonstruował w 1953 r. zgodnie z zaleceniami planów niejakiej Claudii, córki Egona, maszynę do podróży w czasie dla Nieznajomego, ale żona Petera nie jest jego biologiczną wnuczką. Przygarnął ją za młodu.
Rodzicami kobiety są bowiem wspomniany wyżej Noah oraz… jej własna córka, Elizabeth.
Charlotte w toku prowadzonej sprawy trafia zaś na stare zdjęcie Ulricha i zaczyna podejrzewać swojego męża o to, że ma on udział w porwaniu okolicznych dzieci. Tak naprawdę jednak on jedynie znalazł w 2019 r. ciało Madsa, a za namową jego ojca Tronte Nielsena oraz Claudii przeniósł je w inne miejsce.
W tym czasie ojciec Petera Dopplera, który żyje w domu opieki, przypomina sobie, że to on doprowadził do śmierci dzieciaków na polecenie Noaha, który chciał stworzyć maszynę do podróży w czasie, by uratować całą ludzkość. Helge cofa się wtedy w czasie i próbuje zabić dorosłą wersję siebie, ale ginie.
Na arenę wchodzi wtedy Claudia Tiedemann.
Córka policjanta Egona Tiedemanna, który w 1953 r. uwięził Ulricha, była nauczycielką młodego Helge’ego. Jego ojciec, Bernd Doppler zbudował elektrownię atomową w Winden, a Claudia po latach została jej szefową. Dowiedziała się wtedy, że w jaskiniach po wypadku ukryto jakieś odpady radioaktywne.
W tych samych jaskiniach Claudia w 1986 r. znalazła swojego psa, który zabłąkał się tam 33 lata wcześniej. Kobieta zafiksowała się później na punkcie książki „Podróż przez czas” autorstwa Tannahausa, której kopię podarował jej Helge. Jakiś czas później w niewyjaśnionych okolicznościach zniknęła.
Powróciła natomiast wersja Claudii z 2052 r. i stała się główną przeciwniczką Noaha.
Zostawiła za sobą córkę, która w 2019 r. chorowała na raka i była właścicielką hotelu w Winden. To właśnie u niej zatrzymał się Nieznajomy, czyli starszy Jonas. Regina Tidemann poślubiła chowającego mroczny sekret Aleksandra, który przyjął jej nazwisko i stał się nowym szefem elektrowni.
Aleksander w momencie, gdy zaczęło się śledztwo ws. zaginięcia Erika, poprosił ojca zaginionego chłopca, by ten wywiózł te nieszczęsne odpady radioaktywne — w okolicach elektrowni zaczął w tym czasie węszyć Ulrich. To pozwoliło Nieznajomemu zdobyć jeden z elementów jego bomby, która miała zniszczyć anomalię.
W serialu „Dark” istotny jest też Bartosz, syn Aleksandra i Reginy.
Chłopak był przyjacielem Jonasa, który pod nieobecność kolegi związał się z jego ukochaną, Marthą. Noah, czyli odwieczny wróg jego babki, próbuje go zaś przeciągnąć na swoją stronę. W pierwszym sezonie widzieliśmy go ostatni raz, gdy wchodził do samochodu tego przerażającego księdza.
Na dalszą część tej historii musieliśmy zaś czekać ponad rok. „Dark” w 2. sezonie rozwija wszystkie wątki i wprowadza kilka nowych postaci i to już na samym początku, gdy cofamy się aż do 1923 r. Poznajemy wtedy dwójkę chłopaków, którzy kopią tunele w jaskini, który w przyszłości pozwoli na podróże w czasie.
Jednym z nich jest Noah.
Główny przeciwnik bohaterów w „Dark” zabija swojego kolegę, gdy ten traci wiarę w grupę podróżników w czasie o nazwie Sic Mundus, której przewodzi niejaki Adam. Celem obu mężczyzn jest odnalezienie ostatnich stron pamiętnika Claudii. Ma to zapobiec apokalipsie, która nastąpi 27 czerwca 2020 r.
Główny czas akcji w teraźniejszości przenosi się z kolei aż do 21 czerwca 2020 r. Do miasteczka przyjeżdża śledczy Clausen, który próbuje wyjaśnić serię zniknięć w Winden sprzed pół roku. Aleksander próbuje ukryć radioaktywne odpady, a detektyw i Charlotte przesłuchują Reginę Tiedemann.
Ta wyjawia im, że zatrzymał się u niej Nieznajomy, a Charlotte znajduje w jego rzeczach strony z książki swojego dziadka.
Nieznajomy odwiedza z kolei swoją matkę i wyjawia jej swoją tożsamość i razem ruszają do przeszłości, gdzie Hanna dowiaduje się, kim jest tak naprawdę Mikkel. Młodsza wersja Jonasa z kolei chce się cofnąć w czasie, by uratować Winden przed zagładą. Natrafia na grupę ocalałych, której przewodzi dorosła Elizabeth Doppler.
Kobieta chroni pozostałości elektrowni atomowej, która była przyczyną apokalipsy, przed wścibskimi oczami i planuje powiesić Jonasa za próbę wtargnięcia do niej, ale zamiast tego więzi go. Ratuje go z opresji niejaka Silja, która razem z nim chce zwiedzić ruiny w poszukiwaniu odpowiedzi na swoje pytania.
Razem natrafiają na dziwną czarną kulę materii, która jest tzw. boską cząstką, a Jonas do niej wchodzi.
W przeszłości, czyli w 1987 r. starsza Claudia odwiedza z kolei młodszą wersję siebie i potwierdza jej przypuszczenia dotyczące podróży w czasie, podczas gdy jej ojciec przesłuchuje Helge’ego oraz natrafia w zakładzie psychiatrycznym na Ulricha i powoli zaczyna rozumieć, że w przeszłości popełnił okropny błąd.
Jeszcze wcześniej, czyli w 1954 r., młody Helge Doppler trafia do domu, a po powrocie jedyna osoba, z którą chce rozmawiać, to Noah. Starsza wersja Claudii odnajduje w tej linii czasowej Agnes Nielsen, matkę Tronte’ego, a tym samym babkę Ulricha, która była członkinią grupy Sic Mundus.
Agnes jednak zdradza Claudię, a Noah zabija starszą kobietę i zdobywa jej pamiętnik.
Dowiadujemy się wtedy, że Jonas cofnął się aż do 1921 r. To właśnie tam natrafia na młodego Noaha, który zabiega go na spotkanie z jego starszą wersją oraz z Adamem. Okazuje się, że ten straszliwie zdeformowany stary człowiek to… kolejna wersja Jonasa, o 33 lata starsza od Nieznajomego.
Adam wyjaśnia Jonasowi, że jeśli tylko udałoby mu się nie dopuścić do samobójstwa ojca, to zmieniłby zarówno przeszłość, jak i przyszłość. Starzec pokazuje młodzieńcowi kolejną boską cząstkę i zarazem jego własną maszynę do podróży w czasie, która pozwala mu dotrzeć do dowolnej chwili.
Jonas dzięki temu może wrócić do dnia, w którym jego ojciec się powiesił.
Udaje mu się porozmawiać z ojcem, który mówi, że wcale nie planuje samobójstwa, a do tego wspomina, że to właśnie Jonas zabrał Mikkela do jaskini w dniu, gdy chłopak zniknął. Kwestię samobójstwa podnosi Claudia, która wyjaśnia, że Michael musi się zabić, bo czas to pętla.
Młodsza wersja kobiety, która trafiła do 2020 r., odkryła tam, że jej ojciec zginął w 1987 r. Wróciła z nadzieją, że go uratuje, ale to ona doprowadziła do jego śmierci. Zanim to się jednak stało, Ulrich uciekł z zakładu i porwał Mikkela, by razem z nim wrócić do teraźniejszości. Policja go jednak powstrzymała.
Kolejny raz widzimy starszą wersję Claudii, gdy policja w 1954 r. znajduje w lesie jej ciało.
Pojawia się podejrzenie, że to ona pomogła w porwaniu Helge’ego, ale chłopak tego nie potwierdza, a nazywa ją jedynie białym diabłem. W tej samej linii czasowej pojawia się też Hannah, która ukradła maszynę starszego Jonasa i odnalazła Ulricha. Nie pomogła mu jednak i mężczyzna pozostał w zamknięciu.
Jonas, który stracił maszynę do podróży w czasie, na chwilę przed apokalipsą wyjaśnia Marcie, kim jest i co się stało z Mikkelem. W tym samym czasie Clausen zdradza Aleksandrowi, że zna jego sekret — śledczy jest bratem człowieka, którego tożsamość ojciec Bartosza ukradł za młodu po zabiciu go.
W ostatnim odcinku 2. sezonu „Dark” wszystkie dotychczasowe wątki w teraźniejszości zaczynają się rozwiązywać.
Podczas gdy Charlotte odkrywa, gdzie Aleksander ukrył odpady radioaktywne, Clausen zdobywa dostęp do elektrowni, a Jonas wyjaśnia Claudii, jak działają podróże w czasie. Noah w przeszłości ukrywa z kolei strony z jej pamiętnika przed Adamem, a później próbuje go zabić. Nie jest to jednak możliwe.
Nieznajomy w 2020 r. zmusza Martę do ukrycia się w bunkrze, w którym Noah mordował dzieciaki przed nadchodzącą apokalipsą, ale ta ucieka, gdy próbują się w nim schować również Peter i Elizabeth. Dociera również do nich Claudia, podczas gdy młodszy Jonas wyrusza na poszukiwanie Marthy.
Po odnalezieniu ukochanej przez Jonasa znienacka pojawia się Adam, który Marthę zabija.
Wyjaśnia, że tylko w ten sposób będzie w stanie to wszystko odkręcić. W tym samym czasie Clausen otwiera beczki z radioaktywnym materiałem, co tworzy boską cząstkę, a Charlotte z 2020 r. i Elizabeth z 2053 r. dotykają się przez portal, co jest bezpośrednią przyczyną apokalipsy.
Jonas z przerażeniem odkrywa, że nie udało mu się powstrzymać wybuchu elektrowni, ale przed śmiercią ratuje go… inna wersja Marthy. Wyjaśnia, że pochodzi z innego świata i z pomocą tajemniczego urządzenia teleportuje go w nieznane, zostawiając widzów z ogromnym uczuciem niedosytu i masą pytań.
Dalszy ciąg tej historii poznamy już 27 czerwca 2020 r., gdy 3. sezon „Dark” będzie miał swoją premierę na Netfliksie.
Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.