Bycie dziewczyną z Derry to stan umysłu. „Derry Girls” wróciły i 2. sezon jest lepszy niż „jedynka”
Dziewczyną z Derry może być ten, kto chce, nawet jeśli jest chłopakiem. Warunek jest jeden: dziewczyny z Derry muszą cię zaakceptować. Duże prawdopodobieństwo, że jesteś jedną z nich, jeśli podczas „Derry Girls” śmiałeś/-aś się na głos. Ten serial to genialna mieszanka brytyjskiego humoru (nie angielskiego!) i sentymentalnej podróży do dorastania bez smartfonów.
OCENA
Przenosimy się do lat 90., do Irlandii Północnej, a tam do miasta Derry. Trwa konflikt pomiędzy Irlandią Północą i Republiką Irlandii, co w wielkim skrócie sprowadza się do niechęci katolików do protestantów i na odwrót. Chyba że tymi protestantami są chłopcy, wtedy dziewczyny z Derry są w stanie wiele znieść. W 2. sezonie „Derry Girls” wracamy do szkoły katolickiej, którą dowodzi nieco szalona siostra Michael, potrafiąca zabić spojrzeniem i ironią. A przynajmniej nieco przyhamować zapędy dziewczyn z Derry, których ulubionym zajęciem jest wpadać w kłopoty.
Erin, Orla, Clare, Michelle i James są nieustraszeni.
Czy to eskapada na koncert wbrew woli rodziców, kiedy w mieście grasuje niedźwiedź polarny, czy to przypadkowe upalenie towarzystwa na stypie bułeczkami z haszyszem – dla nich nie ma rzeczy niemożliwych. Trudno nie odnieść wrażenia, że nawet jeśliby chcieli uniknąć przeciwności losu, to te za bardzo ich lubią. I całe szczęście! Bo dzięki temu widzowie mogą śmiać się do rozpuku, obserwując poczynania tego gangu nastolatków. Ale nie tylko – cała historia rodziny Erin, głównej bohaterki produkcji, sprawia, że uśmiech pojawia się na twarzy, a na serduchu robi się cieplej.
Bohaterowie „Derry Girls” to banda kochanych dziwaków, z których każdy jest „jakiś”.
Nawet jeśli ktoś nas denerwuje (cholerni dziadek Erin i jej matka!), to nie sposób i tak nie darzyć go sympatią. Wielobarwna społeczność miasta Derry przypomina pod tym względem mieszkańców miasteczka Stars Hollow z „Kochanych kłopotów”. Któż z nas nie pamięta Kirka, amerykańskiej wersji „kobiety pracującej”? Jego konflikty z burmistrzem Stars Hollow są już legendarne! I tak właśnie jest w Derry – tu każdy każdego zna, a serial aż kipi od tzw. running joke'ów, czyli powracających żartów, które najlepiej zrozumiane będą przez fanów serialu, bo to właśnie one związały ich z produkcją.
„Derry Girls” to nie tylko doskonały humor, to także sentymentalna podróż do lat 90.
Tu dzieciaki nie mają smartfonów, całe dnie włóczą się po dworze, ale znajdują czas na odrabianie pracy domowej. Są zwykłymi nastolatkami, które jeszcze zachowały dziecięcą naturę, nawet jeśli w kółko myślą o seksie jak Michelle. Dodatkowym smaczkiem, poza klimatem, stylem i modą przeszłej dekady, jest w serialu muzyka. Kiedy w jednej scenie usłyszałam pierwsze takty Ace Of Base, All That She Wants, wiedziałam, że się nie zawiodę. I rzeczywiście, ścieżka dźwiękowa to zbiór hitów z lat 90. – wspaniale!
Ten serial uwodzi lekkością i zręcznym zestawieniem tematyki wchodzenia w dorosłość z politycznym konfliktem w Irlandii Północnej. Dojrzewają nie tylko główni bohaterowie, czyli zwariowane nastolatki, które przeżywają pierwsze miłości, zauroczenia, pocałunki, przyjaźnie, przygody i fascynacje, ale dojrzewa – w pewnym sensie – sytuacja w kraju. Dochodzi do przełomowych, ważnych dla całej Europy i świata momentów.
„Derry Girls” to serial bliski ideału – świeży, dynamiczny, potrafiący rozśmieszyć i wzruszyć. A przy tym zamknięty w kompaktowe sześć odcinków na sezon.
Fani „Matyldy”, wspomnianych „Kochanych kłopotów”, „The End of the F***ing World”, „Różowych lat 70.” i „Sex Education”, a także ci którzy pamiętają „Mrówki w gaciach” czy „Szesnaście świeczek” będą zachwyceni. Ja jestem. I wyczekuję 3. sezonu serialu o dziewczynach z Derry. Czuję się jedną z nich!