Informacja, na którą czekali od miesięcy wielbiciele komiksów Marvela, wreszcie się pojawiła. Przedstawiciele Disneya i 21st Century Fox doszli do porozumienia. Połączenie dwóch medialnych gigantów jest już pewne. Pozostaje pytanie, kiedy po raz pierwszy ujrzymy Kapitana Amerykę i Wolverine'a na jednym ekranie.
Zdobycie Foxa okazało się znacznie trudniejsze (i droższe) niż Disney początkowo przewidywał. Przed firmą piętrzyły się kolejne problemy i sprzeciwy. Niektórzy przedstawiciele rządowych agencji antymonopolowych podnosili argumenty, że tego typu scalenie jest niekorzystne dla rynku. W międzyczasie własną, lepszą ofertę zaproponował także Comcast. W pewnym momencie całkiem realne było, że do transakcji nie dojdzie lub co gorsza Fox zostanie przejęty przez któregoś z konkurentów.
Jak donoszą portale branżowe, finalnie strony doszły jednak do porozumienia. A dzisiaj zarządy obu spółek wyraziły swoje poparcie dla projektu. Obie procedury trwały zaskakująco krótko. Przedstawiciele Disneya byli niemal jednogłośni w uznaniu tej decyzji. W Foxie również znaczna większość była za przejściem pod pieczę niedawnego konkurenta.
Disney za wykup najważniejszych aktywów 21st Century Fox zapłacił 71,3 mld dol.
Początkowo spekulowało się o ofercie prawie 20 mld dol. niższej, ale Comcast sprawił, że Disney musiał znaleźć dodatkowe środki. Z drugiej strony, w długoterminowej perspektywie ten wydatek i tak wydaje się strzałem w dziesiątkę. Disney będzie mógł stworzyć kilkanaście nowych marek kinowych i telewizyjnych, rozszerzyć Marvel Cinematic Universe o kolejne postaci, a przy tym zarobi dodatkowe pieniądze z gadżetów i od reklamodawców. Choćby z tytułu wielu innych filmów, realizowanych przez wytwórnię 20th Century Fox. Również tych dla dorosłego widza.
Disney przejmie też wiele dochodowych kanałów i aktywów 21st Century Fox, które nie są bezpośrednio powiązane ze światem kina. Jest jedynie zobowiązana sprzedać w ciągu dziewięćdziesięciu dni kilkadziesiąt lokalnych stacji sportowych Foxa. Nie przejmie też słynnego kanału informacyjnego Fox News.
Firma naraża się na straty jedynie w przypadku kompletnego załamania rynku adaptacji na podstawie superbohaterskich komiksów. Na tak poważne odwrócenie trendów na razie się jednak nie zanosi. Kiedy jednak możemy oczekiwać pierwszych wspólnych występów Avengers i X-Menów albo Spider-Mana i Fantastycznej Czwórki?
Przedstawiciel Foxa powiedział udziałowcom, że połączenie obu firm powinno ostatecznie dojść do skutku w pierwszej połowie 2019 roku.
Optymistycznie rzecz biorąc, pierwsze wspólne projekty mogłyby ujrzeć światło dzienne jeszcze tego samego roku. W tej sytuacji nie dziwi, że Marvel trzyma informacje na temat kolejnej fazy MCU w tak dużym sekrecie. Coraz bardziej prawdopodobne wydają się także ostatnie doniesienia o skasowaniu filmów Dark Phoenix i New Mutants. Fuzja Disneya i Foxa na długo zmieni świat amerykańskiego przemysłu rozrywkowego. To jedno jest pewne.