Fakty są ciekawsze niż fikcja. 9 rzeczy, których dowiesz się z filmów dokumentalnych w Netfliksie
Netflix oferuje nam tysiące sposobów na oderwanie się od rzeczywistości. Możemy śledzić losy kobiet z Orange Is the New Black, podążać w mrok za dzieciakami ze Stranger Things i walczyć ze złem wraz z drużyną Defenders.
Czasami warto jednak odstawić na chwilę fikcję i przyjrzeć się bogatej ofercie programów i filmów dokumentalnych. Zawsze możemy potem się pochwalić, że siedzimy na kanapie, a wiedza sama wchodzi do głowy. Postanowiłem pokazać 9 faktów, których możemy nauczyć się z dokumentów na Netfliksie.
Chcesz potwierdzenia swoich podejrzeń, że jesteś ciągle podtruwany, najprawdopodobniej po to, żeby wielkie firmy farmaceutyczne na tobie zarobiły? Obejrzyj “What The Health”. Film, który nie ma dobrej prasy w środowisku naukowym, manipulujący opinią widza i naciągający fakty. Mimo to warty obejrzenia - choćby po to, by wyrobić sobie zdanie i wyłapać samemu podejrzane momenty.
Kosmos to serial nawiązujący do popularnonaukowych programów pod tym samym tytułem prowadzonych wiele lat temu przez słynnego astronoma Carla Sagana. Nową edycję prowadzi również słynny astrofizyk: Neil DeGrasse Tyson. Każdy odcinek podejmuje przekrojowo tematy związane z nauką i kosmosem.
Karl Pilkington to gość, który nie zna języka i nie zna kultury krajów do których się udaje. Jego perypetie w serialu “Idiota za granicą”, to kopalnia przykładów na zderzenie kultur. Niezależnie od tego czy jesteś światowcem zajadającym pieczone skorpiony, czy patrzysz na robiących to ze zgrozą, znajdziesz w tym serialu odbicie perypetii każdego podróżnika.
The Secret Rules of Modern Living: Algorithms to program wyjaśniający, jak to się dzieje, że komputery wspomagają bankowców w ocenie kredytowej klienta, policjantów w odnajdywaniu twarzy na zapisach wideo, a nas wszystkich prowadzą za pomocą GPS najlepszą w danym momencie trasą. Wszystkim tym rządzą algorytmy - zapisane w programach komputerowych przepisy działania.
Jeśli podobał ci się serial Halt and Catch Fire, powinieneś obejrzeć Silicon Cowboys. Jest to historia firmy Compaq, która w 1982 roku rzuciła wyzwanie IBM w produkcji komputerów osobistych. Możemy prześledzić życie prywatne założycieli i proces powstawania ich rewolucyjnego produktu.
Na pewno zetknąłeś się z programem antywirusowym McAfee AntiVirus. Jednak mogłeś nie wiedzieć, że jego twórca, John McAfee, to gość, o którym można nakręcić niejeden film. Ten uwielbiający szalone życie miłośnik kobiet, używek i broni, wpakował się w kłopoty i został oskarżony o zabójstwo oraz o przestępstwa seksualne.
Emerytowany detektyw podejmuje się karkołomnego zadania - zbadać poszlaki i informacje na temat seryjnego mordercy sprzed 120 lat, znanego nam dziś jedynie jako Kuba Rozpruwacz (Jack The Ripper). Kuba zabijał prostytutki 19. w wiecznym Londynie, a bohater filmu próbuje ustalić jego tożsamość, korzystając ze współczesnych metod dochodzeniowych.
Inside Job to nagrodzony Oscarem za 2011 rok film dokumentalny, który próbuje rozgryźć przyczyny załamania się gospodarki USA oraz wielu innych krajów. Skąd wzięły się "puste" pożyczane bez większych problemów pieniądze? Dlaczego ceny nieruchomości zaczęły spadać? Czy duże banki słusznie otrzymały pomoc od państwa? Narratorem filmu jest Matt Damon.
Doping w zawodowym sporcie to ciągły wyścig zbrojeń. Z jednej strony poprawiają się metody wykrywania dopingu, z drugiej pracuje się nad lepszymi sposobami wspomagania wydajności sportowców. Takimi, które przejdą przez sito kontroli. Dokument Ikar opowiada o sportowcu amatorze, który straciwszy wiarę w swojego idola - Lance Armstronga, zaczyna badać sprawę dopingu w sporcie.