Te seriale spodobają się też twoim rodzicom. Najlepsze produkcje do obejrzenia ze starszymi... widzami
Jeśli zapomnieliście, co oznacza 26 maja, to powinniście natychmiast odświeżyć pamięć. Dzień Matki to doskonała okazja, aby spędzić odrobinę czasu z rodziną. Jeśli nie macie jeszcze prezentu czy pomysłu, jak spędzić ten dzień, to podrzucamy wam listę seriali, które warto obejrzeć z rodzicami.
Seriale dla rodziców - co obejrzeć wspólnie?
Piotr Grabiec
Gra o tron
HBO przedstawia w Grze o tron trudne relacje pomiędzy członkami zwaśnionych rodów, których często łączą więzy krwi. Opowieść o losach rodziny Starków w obliczu wojennej zawieruchy jest przede wszystkim historią wielodzietnej rodziny. A to bardzo różnorodna banda! Głowa rodu i jego małżonka to dumni ludzie, którzy bardzo się kochają, ale na ich relację wpłynęło przyjęcie przez Neda przed laty pod dach swojego bękarta, Jona. Na początku serialu Jon zgłasza się zaś do Nocnej Straży, a niedługo później jego przyrodni brat Robb - w wyniku przemian politycznych w siedmiu królestwach - staje do walki o koronę i Żelazny tron. Niepewny los czeka też ich rodzeństwo, czyli kalekiego Brandona, młodziutkiego Rickona, zachwyconą dworskim życiem Sansę i krnąbrną Aryę. To w gruncie rzeczy familijny serial pełen zwrotów akcji, który łączy pokolenia i fascynuje zarówno młodych, jak i dorosłych. A w trakcie oglądanych w towarzystwie rodziców scen miłosnych pamiętajcie - to nie porno, to HBO!
Grę o tron obejrzycie w HBO GO.
Anna Nicz
Family Guy
Sposób, w jaki Seth MacFarlane, twórca serialu, rozprawia się ze stereotypami, problemami społecznymi i wszystkim tym, co aktualnie nurtuje Amerykę, jest niesamowity. Nieraz miał zresztą przez to problemy, co na szczęście raczej nie stępiło jego języka. Rodzina Grifiinów, z Peterem na czele, już od szesnastu sezonów jest tym, czym dobra rodzina absolutnie nie powinna być. Nie znajdziemy tam miłości czy zrozumienia, ani tym bardziej dobrego wychowania potomstwa. Jest za to kupa śmiechu, dobrej zabawy, niepoprawności politycznej i tematów, z których każdy się śmieje, ale nie powie tego na głos, bo nie wypada, nie można. MacFarlane łamie tabu, tak jak podczas rozdania Oscarów w 2013 roku. Pozwolił sobie wtedy na niewybredny żart i komentarz zarazem, dotyczący Harveya Weinsteina i jego skandalicznych zachowań wobec aktorek (o których niestety każdy wiedział). Szkoda, że wtedy skończyło się tylko na żarcie, a MacFarlane’a potraktowano pewnie jako nieszkodliwego żartownisia.
Serial emitowany jest w telewizji FOX.
Pełna chata
Kolejny tytuł przedstawiający rodzinę w krzywym zwierciadle, choć nie tak bardzo, jak Family Guy. Pełna chata, w oryginale Full House, to amerykański sitcom nadawany w latach 1987-1995. Z serialu zapewne większość widzów zapamiętała słodkie bliźniaczki Olsen w roli Michelle Tanner oraz Johna Stamosa, grającego wujka Jesse’go. Fabuła opowiadała o młodym wdowcu, który wychowuje trzy córki. Mężczyźnie pomaga szwagier i przyjaciel ze szkolnych lat. W domu Tannerów ciągle coś się dzieje, wiecznie są tam ludzie, pojawiają się kolejni goście, chata tętni życiem. I właśnie to zapamiętałam z serialu - klimat otwartego, pełnego rodzinnego ciepła i przyjaźni domu.
Serial obejrzycie na Netfliksie.
Jędrzej Rakoczy
Simpsonowie
Ten animowany serial przedstawia historię dysfunkcyjnej, choć kochającej rodziny. Jej głową jest Homer, poczciwy, niezbyt inteligentny pracownik Elektrowni Atomowej w Springfield. Choć nie można mu odmówić troski o swoją rodzinę, to jego pomysły często rzutują na trójkę dzieci - Barta, Lisę i Maggie. Najdziwniejsze są jego relacje z synem, który zazwyczaj próbuje wyciąć ojcu jakiś numer, co najczęściej kończy się duszeniem potomka przez Homera. Mężczyzna jako chłopiec podobnie postępował wobec własnego ojca, Abe’a, który samotnie wychowywał syna i zawsze chciał dla niego jak najlepiej. Simpsona zawsze do porządku przywołuje kochająca żona Marge, zdolna wybaczyć mu każdą pomyłkę. Mimo różnych niesnasek każdy bohater zawsze ostatecznie opowiada się po stronie rodziny, która od czasów debiutu serialu w 1989 r. pozostaje jedną z najpopularniejszych i najbardziej lubianych telewizyjnych familii.
Simpsonowie emitowani są w telewizji FOX.
Rodzina zastępcza
Jeden z najlepszych polskich seriali dla całej rodziny, bez względu na serię czy ekranowych bohaterów. Jacek i Anna Kwiatkowscy wychowują nastoletnią córkę Majkę i kłopotliwego syna Filipa. Oprócz nich opiekują się także Elizą, Zosią i Romkiem, z czego ostatnia dwójka zostaje potem zastąpiona przez Wojtka i Dorotkę, których następcami byli Piotrek i Paweł. Choć tę familię trudno nazwać dysfunkcyjną, to jej członkowie (głównie dzieci) są nieustannym źródłem problemów i komicznych nieporozumień. Często zaangażowani są w nie sąsiedzi Kwiatkowskich, Jędrula i Alutka Kossoniowie, a także lokalny policjant, który często odwiedza głównych bohaterów. Dodatkowym utrapieniem bywają wizyty Uli, siostry Anki, oraz ich kuzynki Jadzi, która pracuje jako gosposia Kossoniów. Choć skład Majka-Filip-Romek-Eliza-Zosia utrzymał się najdłużej, to trzeba przyznać, że serial oglądało się świetnie bez względu na to, jakie dzieci akurat mieszkały u Kwiatkowskich.
Serial obejrzycie w serwisie Ipla.
Maciej Gajewski
Współczesna rodzina
Ten jakże udany sitcom przedstawia losy rodziny Pritchettów, której patriarchą jest Jay, mieszkający z o wiele młodszą żoną z Kolumbii oraz jej synem z pierwszego małżeństwa. Jego córka jest żoną infantylnego Phila i matką trójki dzieci, a jej brat Mitch wraz ze swoim partnerem Camem adoptował osieroconą dziewczynkę z Wietnamu. Wszystkie postacie są doskonałe. Żarty są proste, przyjemne i bardzo dobre. Co cieszy – nie są ordynarne i wulgarne. A sam serial, pod płaszczykiem kolejnych gagów, przekazuje miłe i nienachalne przesłanie o wartościach rodzinnych i tolerancji. Ogląda się to doskonale. Z ukochaną mamą i bez niej.
Serial emitowany jest w HBO 3 i w Fox Comedy .
W garniturach
Nie każda mama pasuje do stereotypu oglądającej tylko telenowele i sitcomy. To może coś bardziej uniwersalnego? W garniturach to jeden z najlepszych seriali o prawnikach ostatnich lat. Dużo w nim intrygi, wysublimowanego humoru i dobrze zbudowanej fabuły, dzięki której szybko się od niego uzależniamy. No i w jednej z głównych ról występuje Meghan Markle, księżna Sussex.
Serial dostępny jest w serwisie Netflix.
Joanna Tracewicz
Kochane kłopoty
Nie ma chyba lepszego serialu, który tak dobrze opowiada o relacji matki z córką i to na kilku poziomach. Kochane kłopoty (Gilmore Girls) to jeden z moich ulubionych seriali, który widziałam kilka razy. Rzecz dzieje się w uroczej miejscowości, Stars Hollow, gdzie Lorelai wychowuje nastoletnią córkę, Rory. Kobieta jest samotną matką, która wcześnie zaszła w ciążę. Do tej pory stanowiły z córką zgrany duet, ale wszystko zaczyna się zmieniać, kiedy Rory dojrzewa i kiedy Lorelai musi poprosić o pomoc swoich bogatych rodziców, z którymi na co dzień nie utrzymuje kontaktu.
Serial obejrzycie w serwisie Netflix. Znajdziecie tam również jego kontynuację powstałą po latach.
Bates Motel
No dobra, może to nie jest teoretycznie całkiem trafiony wybór, ale pomyślcie o tym w inny sposób. Być może wspólny wieczór z Bates Motel (a potem Psychozą) postawi waszych nadopiekuńczych rodziców do pionu. W końcu Norman mógłby odciąć pępowinę. Tylko błagam, nie dawajcie mu ostrych narzędzi! Serial to prequel kultowego filmu Alfreda Hitchcocka, który opowiada o nastoletnim Normanie Batesie, utrzymującym niezdrową relację ze swoją matką. Chłopak i jego rodzicielka rozpoczynają nowe życie w małej miejscowości, gdzie wspólnie prowadzą tytułowy motel. Czy ich odwiedziny to dobry pomysł? Będę ostrożna z odpowiedzią na to pytanie, w końcu głupio byłoby im podpaść…
Serial obejrzycie w serwisie Netflix.
Konrad Chwast
Trzynaście powodów
Nie ulega wątpliwości, że to jeden z najbardziej kontrowersyjnych seriali ostatnich lat. Pojawiały się głosy, że produkcja w nie odnosiła się do poruszanej tematyki w odpowiedni sposób. Nie zmienia to jednak faktu, że obok historii młodej dziewczyny, która odebrała sobie życie, kryje się całkiem sporo wiedzy o współczesnych nastolatkach. Hannah wysyłając kasety do ludzi, którzy w jakiś sposób byli związani z jej dramatem, przeprowadza nas przez cały przekrój szkolnych spraw i problemów. Mimo tego, że realia życia w USA i w Polsce znacząco różnią się od siebie, to Trzynaście powodów jest tak skonstruowane, że bardzo łatwo zrozumieć emocje targające bohaterami. Jeśli jakiś serial warto oglądać z rodzicem, to właśnie ten.
Serial można zobaczyć w serwisie Netflix.
Tomasz Gardziński
U nas w Filadelfii
Parafrazując Tołstoja, można powiedzieć, że każda dysfunkcyjna rodzina jest dysfunkcyjna na swój sposób. Najlepszy przykład to ekipa z U nas w Filadelfii. Grupa przyjaciół, którzy nie potrafią bez siebie żyć, ale pozostając razem, wyciągają z siebie same najgorsze cechy. Twórcy kultowego serialu komediowego znani są z tego, że nie ma dla nich tematów tabu. W ilu znanych serialach ojciec podpalił przypadkiem córkę, rodzeństwo uzależnia się od kokainy, a inny bohater okazuje się efektem nieudanej aborcji? U nas w Filadelfii to sitcom niepodobny do żadnego innego. Oglądanie wskazane tylko z rodzicami o mocnych nerwach.