REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Gry
  3. Mobile

Ty, nowy! Masz Windows Phone? Musisz mieć te aplikacje

Osób ze smartfonami z systemem operacyjnym od Microsoftu przybywa jak grzybów po deszczu. W Polsce ten przyrost jest jeszcze szybszy niż w „krajach ucywilizowanych”. Nic dziwnego, nad Wisłą zarówno Windows, jak i sama Nokia kojarzą się głównie dobrze i łatwo taki stan rzeczy zrozumieć. Masz już Windows Phone, ale nie wiesz, co dalej? Oto lista najbardziej podstawowych aplikacji, które po prostu MUSISZ MIEĆ w swoim smartfonie. Bez obaw, wszystkie są w pełni darmowe.

15.04.2013
18:21
Ty, nowy! Masz Windows Phone? Musisz mieć te aplikacje
REKLAMA
REKLAMA

JAKDOJADE.PL/TRANSPORTOID

wp2

Obie aplikacje wypełniają to samo zadanie – informują nas o rozkładach, trasach i przystankach w niemożliwym do ogarnięcia przy polskich realiach świecie komunikacji miejskiej. To, co je odróżnia, to sposób działania. Jakdojade.pl wymaga stałego połączenia z Internetem, na bieżąco wciskając nam przed nos rozkłady, co do których aktualności możemy być pewni. Transportoid, z którego korzystałem na Androidzie, ściąga bazy danych do pamięci telefonu, nie wymagając od nas ciągłego bycia w sieci. Ma to swoje plusy i minusy. Brak konieczności łączenia się z Siecią jest niewątpliwą zaletą. Z drugiej strony, po pewnym czasie nie będziemy posiadać aktualnej bazy danych, więc program straci na skuteczności. Przy korzystaniu z usług żałosnego ponad wszystkie miary KZK GOP (Śląsk) rozkłady zmieniają się praktycznie co tydzień, więc zdecydowałem się ostatecznie na jakdojade.pl. Nie zmienia to faktu, że obie aplikacje są wybrakowane względem swoich „androidowych” odpowiedników. Oby do czasu.

BILKOM

wp4

To samo co wyżej, tyle tylko, że dotyczący przewozów kolejowych. Co prawda nikt nie przepada za jazdą w towarzystwie pluskiew, mylących się naszym politykom z karaluchami. Czasami jednak mus to mus, zwłaszcza, jeżeli to mus studencki, z 50-procentową zniżką, z perspektywą odpoczynku przy średnio atrakcyjnym Bałtyku w tle. Co jak co, ale ta aplikacja jeszcze nigdy mnie nie zawiodła i wszystko wskazuje na to, że zawieść raczej nie zamierza. Po miesiącu użytkowania Bilkomowi ufam bezgranicznie. Ogromne, żółte płachty papieru porozwieszane na korytarzach dworców, z masą przyjazdów i odjazdów, odruchowo omijam, opierając się na informacjach w telefonie. Kawał solidnej roboty.

MOUSE REMOTE

wp5

Znacie to uczucie, kiedy rozciągnięci na łóżku, do góry brzuchem, nie macie na nic siły, a wykonanie ruchu w kierunku laptopa to wysiłek ponad wszelkie miary? Jeżeli tak, to zbiłbym z wami piąteczkę, gdyby nie to, że mi się nie chce. Dla wszystkich śmierdzących leni powstało Mouse Remote, które za pomocą sieci Wi-Fi zamienia naszego smartfona w kontrolera sprzętów z Windowsem na pokładzie. Wszystko działa w 100% sprawnie, nie stwierdzono żadnych błędów ani lagów. Dostęp do danych jest bezproblemowy, mnogość opcji (osobny kafel pod VLC!) wystarczająca. Unikanie spalania kalorii jeszcze nigdy nie było bardziej proste.

RUNTASTIC

wp6

O ile bieganie na długie dystanse po prostu mnie przeraża, o tyle aplikacja świetnie nadaje się również do jazdy rowerem. Przy wykorzystaniu sieci GPS Runtastic oblicza i „widzi” praktycznie wszystko, co jest do obliczenia i zauważenia. Pokonany dystans, mapa naszej trasy, średnia prędkość, podporządkowanie zdjęć zrobionych w podróży konkretnym miejscom na mapie, ilość spalonych kalorii (nigdy temu nie wierzę), plany treningowe, możliwość chwalenia się osiągnięciami na FB… No cuda wianki. Do tego aplikacja jest w pełni darmowa i pomimo wysokiego poziomu zaawansowania, działa bezproblemowo na sprzętach z 512 MB RAMu.

ACCUWEATHER

wp7

Jeżeli wierzyć telewizyjnym meteorologom – tylko Polsat (do teraz stacja nie chce zdradzić swoich „źródeł”, są jednak statystycznie najlepsi). Jeżeli aplikacja na telefon – tylko AccuWeather. Większość zakątków Polski nie jest dla aplikacji żadnym problemem, chociaż to nie Europa, tym bardziej Polska, nie jest na pierwszym planie w założeniach twórców. Po obowiązkowej zabawie w opcjach możemy cieszyć się nie tylko profesjonalną, dokładną, godną zaufania i śliczną wizualnie aplikacją, ale również bardzo konkretnym, aktywnym kaflem, stanowiącym idealne urozmaicenie dla naszego ekranu startowego.

COIGDZIE.PL

wp3

Wstawka z wydarzeniami kulturalnymi Wyborczej i wszystkie serwisy o wydarzeniach lokalnych chowają się przy tej aplikacji. Coigdzie.pl to przede wszystkim naprawdę pokaźna baza danych o wydarzeniach kulturalnych, które dzieją się w Twoim mieście/regionie. Boli brak możliwości utworzenia chronologicznej listy eventów, co nie zmienia faktu, że po prostu jest w czym wybierać. Dzięki tej aplikacji zawsze będziesz na czasie, nie ma sposobu, żeby coś Cię ominęło. Wykonanie jest skromne, ale gustowne. Na pierwszym planie są dane, czyli najmocniejszy punkt tego produktu, i właśnie tak być powinno!

FLASHLIGHT XT

wp1

Przyznajcie się, ile razy na zakrapianym grillu w średnio oświetlonym ogródku ktoś upuścił klucze/portfel i padało nieśmiertelne hasło „poświeć mi”? Teraz to ty będziesz ratunkiem dla innych, dzięki wykorzystaniu światła padającego za pomocą flesha od aparatu. To, co wyróżnia XT na tle licznej konkurencji, to brak wszystkich zbędnych, dodatkowych „bajerów”, którymi zafascynowany byłby Typowy Seba. Nie ma wycia syreny, dyskotekowego światła czy sygnalizatora świetlnego, wyświetlanego na ekranie telefonu, co uważam za ogromny plus programu. Oszczędzamy dzięki temu megabajty pamięci telefonu, a tych nigdy nie jest za dużo. XT to  prostota i funkcjonalność, czyli to, na czym najbardziej mi zależy.

HERE MAPS/HERE DRIVE+/HERE CITY LENS

REKLAMA
wp9

Tylko dla posiadaczy Lumii! No dobrze, nie tylko, ale pozyskując te aplikacje na sprzętach innych od Nokii, stajesz się prawdziwym renegatem, na bakier z prawem. Wyżej opisane aplikacje to zbiór programów wykorzystujących GPS i mapy Nokii. Usługa na najwyższym możliwym poziomie, precyzyjna, dokładna i aktualna. Chociaż Nokia od paru lat przeżywa kryzys na rynku telefonów, dopiero teraz odbijając się od dna, w segmencie nawigacji komórkowej produkcje fińskiego koncernu nie mają sobie równych. Darmowe aplikacje dla Lumii to po prostu must have. Z takim zestawieniem na pewno się nie zgubisz. Wszystko działa błyskawicznie, nawet na sprzętach z 512 MB RAMu. Nie ma mowy o żadnych przycięciach, zacięciach, restartach czy błędach danych. Po prostu najlepsze z najlepszych.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA