REKLAMA

Ekranizacje książek, które trafią na małe i wielkie ekrany w 2019 roku. Na te produkcje czekamy

Adaptacje mniej lub bardziej znanych powieści to standard w świecie kina. Tych nie zabraknie też oczywiście w 2019 roku. Na które produkcje oparte na książkach warto zwrócić uwagę?

ekranizacje książek na 2019
REKLAMA
REKLAMA

Z góry warto zaznaczyć, że poniższa lista obejmuje wyłącznie tytuły, które mają już datę polskiej premiery. Zapewne na przestrzeni kolejnych miesięcy można by było ją poszerzyć o kolejne pozycje, które doczekają się dystrybucji w Polsce, bo ogólnie 2019 przyniesie całe mnóstwo ekranizacji różnych powieści.

Na ekrany wejdzie nowy film Richarda Linklatera oparty na powieści Marii Semple „Gdzie jesteś, Bernadette?” czy też „Kobieta w oknie” z Amy Adams i Julianne Moore na podstawie książki A.J. Finn o tym samym tytule. Jednak te dzieła nie mają jeszcze potwierdzonej daty, kiedy polski widz będzie mógł je ujrzeć w kinie.

W świecie, w którym oferta serwisów streamingowych nie jest mniej interesująca niż ta z wielkiego ekranu, nie mogliśmy też zapomnieć o ekranizacjach z premierami VOD. Poniżej znajdziecie więc listę najciekawszych adaptacji książek, które zobaczymy w najbliższych miesiącach.

Ekranizacje książek na 2019:

ekranizacje książek na 2019 class="wp-image-247756"

Obraz w reżyserii Martina Scorsese ma być oparty na książce Charlesa Brandta „Słyszałem, że malujesz domy...”. Publikacja opowiada prawdziwą historię płatnego zabójcy Franka „Irlandczyka” Sheerana. To jeden z niewłoskich współpracowników mafii, który zabił m.in. Jimmy'ego Hoffę, amerykańskiego działacza związkowego silnie powiązanego z przestępczym półświatkiem, a także ponad 20 innych osób.

Tytułowy zwrot „pomalować dom” oznacza tyle, co „zabić człowieka” – jest to wizualizacja tego, jak krew rozbryzguje się po ścianach niczym farba. Charles Brandt nagrywał swoje rozmowy z Frankiem Sheeranem przez 5 lat. W filmie twórcy „Wściekłego byka” zagrają Robert De Niro, Al Pacino czy też Joe Pesci.

Film trafi do oferty Netfliksa w 2019. Dokładna data nie jest znana.

Bracia Sisters

Akcja powieści rozgrywa się w czasie gorączki złota w latach pięćdziesiątych XIX wieku. Słynący ze swojej brutalności bracia Eli i Charlie Sisters zostają wysłani z Oregon City do Kalifornii ze zleceniem zabicia wroga swojego szefa.

Książka Patricka deWitta znalazła się na listach bestsellerów, była nominowana m.in. do Nagrody Bookera i Nagrody im. Waltera Scotta dla najlepszej powieści historycznej. Za filmową wersję odpowiada Jacques Audiard, a zagrali w niej John C. Reilly, Joaquin Phoenix oraz Jake Gyllenhaal.

Na polskich ekranach film zagości 22 lutego.

Kiedy Wałbrzychem wstrząsa seria tajemniczych zaginięć dzieci, do miasta przybywa dziennikarka Alicja Tabor. Powracająca po latach w rodzinne strony, nieustępliwa reporterka chce poznać rodziny zaginionych i rozwikłać zagadkę. W trakcie prywatnego śledztwa Alicja – dość nieoczekiwanie – wpada na trop dramatycznych wydarzeń, które swój początek miały dekady temu. Dążąc do odkrycia prawdy, dziennikarka będzie musiała stawić czoła nowemu zagrożeniu oraz temu, przed czym uciekała przez całe dorosłe życie – tajemnicy swojego dzieciństwa i szokującym sekretom własnej rodziny.

Wykreowany przez Joannę Bator świat w książce „Ciemno, prawie noc”, został przeniesiony na duży ekran przez Borysa Lankosza. Główne role zagrali Magdalena Cielecka i Marcin Dorociński. Oprócz nich na ekranie zobaczymy, takich aktorów jak: Dawid Ogrodnik, Aleksandra Konieczna, Eliza Rycembel, Jerzy Trela, Dorota Kolak, Agata Buzek, Piotr Fronczewski i Roma Gąsiorowska.

„Ciemno, prawie noc” w kinach od 22 marca.

Rok bez ekranizacji książki Stephena Kinga, rokiem straconym. Dr. Louis Creed (Jason Clarke) przeprowadza się razem ze swoją żoną Rachel (Amy Seimetz) oraz dwójką małych dzieci z Bostonu do Maine. Rodzina odkrywa tajemnicze cmentarzysko w głębi pobliskiego lasu. W końcu rozpocznie się reakcja łańcuchowa powodująca serię przerażających wydarzeń. Zło nadciąga.

Będzie to już drugi obraz oparty na książce mistrza grozy z 1983 roku. Spisaną przez Kinga opowieść pierwsza na wielki ekran przeniosła Mary Lambert w 1989 roku.

„Smętarz dla zwierzaków” wejdzie na ekrany polskich kin 3 maja.

ekranizacje książek na 2019 class="wp-image-237088"

Kontynuacja historii opowiedzianej w filmie Andresa Muschiettiego z 2017 roku i kolejne filmowe podejście do prozy Stephena Kinga. Tym razem poznamy losy dorosłych już członków Klubu Frajerów, którzy po latach muszą ponownie zmierzyć się z klaunem Pennywisem, będącym ucieleśnieniem zła kłębiącego się pod miastem Derry.

W obsadzie Jessica Chastain, James McAvoy, Bill Hader, James Ransone, Andy Bean, Isaiah Mustafa, a także ponownie Bill Skarsgård.

Film na ekranach od 6 września.

NOS4A2

ekranizacje książek na 2019 class="wp-image-251740"

Był już Stephen King, to teraz pora na jego syna. Joe Hill napisał w 2013 roku obszerną powieść „NOS4A2”. Na jej łamach Victoria McQueen odkrywa niezwykły sposób na przenoszenie się w przestrzeni. Podczas jednej ze swoich wypraw staje oko w oko z Upiorem porywającym dzieci. Choć doprowadza do jego ujęcia, po latach musi zmierzyć się z nim ponownie.

Powieść zostanie zaadaptowana do formatu serialu. Projekt podejmuje stacja AMC, a jego producentem wykonawczym będzie sam Joe Hill. Całość ma się składać z 10 odcinków.

Serial ma mieć premierę 30 kwietnia.

Call of the Wild

Call of the Wild jack london class="wp-image-251746"

Film jest nowym podejściem do słynnej książki Jacka Londona „Zew krwi”. Opowiada on o poszukiwaczu złota Johnie Thorntonie, który zostaje właścicielem Bucka, mieszańca bernardyna i owczarka szkockiego. Człowiek i pies muszą stawić czoła licznym niebezpieczeństwom, stwarzanym zarówno przez dziką przyrodę, jak i złych ludzi.

Film reżyseruje Chris Sanders, współtwórca „Jak wytresować smoka”. W obsadzie m.in. Harrison Ford, Dan Stevens czy Karen Gillan. Będzie to hybryda filmu aktorskiego połączonego z CGI.

25 grudnia film trafi do polskich kin.

W domu innego

Powojenne Niemcy, rok 1946. Rachael Morgan (Keira Knightley) przybywa do zrujnowanego Hamburga w środku mroźnej zimy, by dołączyć do swego męża, Lewisa (Jason Clarke). Jest on brytyjskim pułkownikiem, któremu powierzono zadanie odbudowania miasta. Gdy tylko przekraczają próg nowego domu, Rachael ze zdumieniem odkrywa, że Lewis podjął zaskakującą decyzję. Pozwolił, by dzielili wspaniałe domostwo z jego poprzednim właścicielem, niemieckim wdowcem (Alexander Skarsgård) i jego zbuntowaną córką.

Obraz został oparty na książce Rhidiana Brooka z 2014 roku, którą określa się prowokacyjną powieścią o zakazanej miłości w powojennych czasach. James Kent objął posadę reżysera, zaś producentem jest Ridley Scott.

„W domu innego” trafi na ekrany 29 marca.

Dobry Omen

Książka autorstwa Neila Gaimana i Terry’ego Pratchetta będzie serialem Amazona. Całość opowiada o zbliżającej się Apokalipsie, która jest bardzo nie na rękę demonowi Crowleyowi i jego staremu przyjacielowi (i przeciwnikowi w jednym), aniołowi Azirafalowi. Bohaterowie łączą jednak siły i postanawiają działać wspólnie, by zatrzymać Czterech Motocyklistów Apokalipsy i unicestwić Antychrysta. Ten jednak okazuje się być... 11-letnim, miłym chłopcem.

Premiera serialu została zapowiedziana na pierwszą połowę 2019.

Lovecraft Country

Lovecraft Country jordan peele class="wp-image-251755"

Serial oparty jest na powieści Matta Ruffa z 2016 roku. Bohaterem jest czarnoskóry Atticus Black, który w latach 50. wyrusza w podróż na poszukiwanie ojca przez rasistowską Amerykę tamtego czasu. Towarzyszy mu jego przyjaciółka Letitia oraz wujek George.

REKLAMA

Producentami serialu HBO są Jordan Peele („Uciekaj!”) oraz J.J. Abrams. W roli głównej pojawi się Jonathan Majors, a obok niego Jurnee-Smollett Bell, Wunmi Mosaku, Courtney B. Vance, Aunjanue Ellis i Elizabeth Debicki.

HBO zapowiedziało serial na 2019.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA