REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Rewolucja na festiwalu Berlinale. Aktorzy i aktorki otrzymają neutralne płciowo nagrody

Przyszłoroczny festiwal filmowy w Berlinie odbędzie się na innych zasadach, niż dotychczas. Aktorskie nominacje nie zostaną podzielone na kategorie uzależnione od płci. Co ciekawe, nie jest to pierwszy w świecie filmu przypadek nagród gender-neutralnych.

25.08.2020
16:22
Rewolucja na festiwalu Berlinale — neutralne płciowo nagrody
REKLAMA
REKLAMA

„Najlepszy aktor drugoplanowy”, „Najlepsza rola kobieca” czy „Najlepsza aktorka pierwszoplanowa” to kategorie, które niebawem mogą się stać reliktem przeszłości. Organizatorzy przyszłorocznej, 71. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie zadecydowali, że odtąd nie będzie podziału kategorii aktorskich ze względu na płeć. Statuetki zostaną natomiast przyznane za „Najlepszy występ pierwszoplanowy” i „Najlepszy występ drugoplanowy”.

Berlinale proponuje nowe kategorie i odcina się od nazistów.

Wierzymy, że nierozdzielanie nagród aktorskich ze względu na płeć da sygnał do większej wrażliwości na temat płci w przemyśle filmowym

— można przeczytać w oświadczeniu wydanym przez organizatorów Berlinale, podpisanym przez Mariette Rissenbeek i Carlo Chatriana.

Jak się okazuje, nie będzie to jedyna nowość podczas 71. edycji niemieckiej imprezy. Ze względu na kontrowersyjną przeszłość Alfreda Bauera, pierwszego dyrektora Berlinale, któremu udowodniono współpracę z nazistami, całkowicie zrezygnowano z przyznawanej jeszcze do niedawna nagrody jego imienia. Zamiast niej, przyznana zostanie specjalna Nagroda Jury.

Podczas przyszłorocznej edycji festiwalu zostanie przyznanych osiem statuetek: Złoty Niedźwiedź dla najlepszego filmu, wspomniana już Nagroda Jury, Nagroda Grand Jury, a także Srebrne Niedźwiedzie za reżyserię, scenariusz, rolę pierwszoplanową i rolę drugoplanową oraz za wybitny wkład artystyczny.

To nie pierwszy taki przypadek: nagrodę gender-neutralną dostała już m.in. Emma Watson.

Na podobny pomysł, aby nie dzielić kategorii aktorskich na damskie i męskie, wpadli już w 2017 r. organizatorzy MTV Movie Awards. Wówczas statuetkę za najlepszą rolę w „Pięknej i Bestii” otrzymała Emma Watson:

Pierwsza nagroda aktorska w historii, która nie dzieli nominowanych w oparciu o ich płeć, mówi coś o tym, jak odbieramy doświadczenie człowieczeństwa

— mówiła aktorka podczas ceremonii.

Krok MTV ku stworzeniu nagrodę bez płci za aktorstwo dla każdego będzie oznaczał coś innego, ale dla mnie świadczy o tym, że w aktorstwie chodzi o umiejętność wchodzenia w skórę kogoś innego, a to nie musi być podzielone na dwie różne kategorie. Empatia i umiejętność używania swojej wyobraźni nie powinny mieć limitów

— kontynuowała Emma Watson.

Oprócz Watson, podczas tej samej ceremonii MTV Movie Awards, nagrodę neutralną płciowo otrzymała również Millie Bobby Brown, czyli odtwórczyni Jedenastki w serialu Netfliksa „Stranger Things”.

REKLAMA

*Zdjęcie główne: Dirk Michael Deckbar/Berlinale.de

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA