Rewolucja na festiwalu Berlinale. Aktorzy i aktorki otrzymają neutralne płciowo nagrody
Przyszłoroczny festiwal filmowy w Berlinie odbędzie się na innych zasadach, niż dotychczas. Aktorskie nominacje nie zostaną podzielone na kategorie uzależnione od płci. Co ciekawe, nie jest to pierwszy w świecie filmu przypadek nagród gender-neutralnych.
„Najlepszy aktor drugoplanowy”, „Najlepsza rola kobieca” czy „Najlepsza aktorka pierwszoplanowa” to kategorie, które niebawem mogą się stać reliktem przeszłości. Organizatorzy przyszłorocznej, 71. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie zadecydowali, że odtąd nie będzie podziału kategorii aktorskich ze względu na płeć. Statuetki zostaną natomiast przyznane za „Najlepszy występ pierwszoplanowy” i „Najlepszy występ drugoplanowy”.
Berlinale proponuje nowe kategorie i odcina się od nazistów.
Wierzymy, że nierozdzielanie nagród aktorskich ze względu na płeć da sygnał do większej wrażliwości na temat płci w przemyśle filmowym
— można przeczytać w oświadczeniu wydanym przez organizatorów Berlinale, podpisanym przez Mariette Rissenbeek i Carlo Chatriana.
Jak się okazuje, nie będzie to jedyna nowość podczas 71. edycji niemieckiej imprezy. Ze względu na kontrowersyjną przeszłość Alfreda Bauera, pierwszego dyrektora Berlinale, któremu udowodniono współpracę z nazistami, całkowicie zrezygnowano z przyznawanej jeszcze do niedawna nagrody jego imienia. Zamiast niej, przyznana zostanie specjalna Nagroda Jury.
Podczas przyszłorocznej edycji festiwalu zostanie przyznanych osiem statuetek: Złoty Niedźwiedź dla najlepszego filmu, wspomniana już Nagroda Jury, Nagroda Grand Jury, a także Srebrne Niedźwiedzie za reżyserię, scenariusz, rolę pierwszoplanową i rolę drugoplanową oraz za wybitny wkład artystyczny.
To nie pierwszy taki przypadek: nagrodę gender-neutralną dostała już m.in. Emma Watson.
Na podobny pomysł, aby nie dzielić kategorii aktorskich na damskie i męskie, wpadli już w 2017 r. organizatorzy MTV Movie Awards. Wówczas statuetkę za najlepszą rolę w „Pięknej i Bestii” otrzymała Emma Watson:
Pierwsza nagroda aktorska w historii, która nie dzieli nominowanych w oparciu o ich płeć, mówi coś o tym, jak odbieramy doświadczenie człowieczeństwa
— mówiła aktorka podczas ceremonii.
Krok MTV ku stworzeniu nagrodę bez płci za aktorstwo dla każdego będzie oznaczał coś innego, ale dla mnie świadczy o tym, że w aktorstwie chodzi o umiejętność wchodzenia w skórę kogoś innego, a to nie musi być podzielone na dwie różne kategorie. Empatia i umiejętność używania swojej wyobraźni nie powinny mieć limitów
— kontynuowała Emma Watson.
Oprócz Watson, podczas tej samej ceremonii MTV Movie Awards, nagrodę neutralną płciowo otrzymała również Millie Bobby Brown, czyli odtwórczyni Jedenastki w serialu Netfliksa „Stranger Things”.
*Zdjęcie główne: Dirk Michael Deckbar/Berlinale.de