Spike Lee pierwszym czarnoskórym przewodniczącym jury Festiwalu w Cannes. Przypominamy sylwetkę i filmy reżysera
Festiwal Filmowy w Cannes co roku zmienia skład swojego jury, co w teorii ma zwiększać różnorodność nagradzanych filmów i prezentowanych rodzajów kina. W 2020 roku Złotą Palmę zwycięskiej produkcji wręczy Spike Lee, którego wybrano na przewodniczącego. Jakimi filmami wsławił się amerykański reżyser?
Spike Lee po dwuletniej przerwie powróci do francuskiej stolicy kina. Inaczej niż w 1989 i 2018 roku nie przyjedzie jednak do Cannes z nową produkcją pełnometrażową (wówczas chodziło odpowiednio o „Rób, co należy” i „Czarne bractwo. BlacKkKlansman”). Zamiast tego stanie na czele nowego składu jury festiwalowego.
Lee z pewnością doskonale wie, jak ważna jest jego rola. Sam otrzymał w 2018 roku Grand Prix za „Czarne bractwo. BlacKkKlansman”, czyli drugą najbardziej prestiżową nagrodę francuskiego festiwalu po Złotej Palmie. Tego typu nagroda nie tylko zwiększa zainteresowanie wyróżnioną produkcją wśród widzów z całego świata, ale też otwiera drogę do kolejnych nagród. Dość powiedzieć, że ostatni film Spike'a Lee był jego najczęściej nagradzanym projektem od lat.
Na ten moment nie znamy jeszcze dokładnego składu jurorów na 73. edycję festiwalu. Można jednak założyć, że jak co roku znajdziemy tam przedstawicieli różnych zawodów związanych z przemysłem kinematograficznym. Jak podaje portal Entertainment Weekly, sam nowy przewodniczący przyjął decyzję Francuzów z zaskoczeniem i wielką przyjemnością:
Festiwal w Cannes (oprócz bycia najważniejszym festiwalem filmowym na świecie - bez obrazy dla reszty) miał olbrzymi wpływ na moją karierę. Można bez wahania powiedzieć, że Cannes zmieniło trajektorię tego, kim stałem się dla światowego kina. Gdy dowiedziałem się o propozycji zostania prezydentem tegorocznej edycji, byłem zszokowany, szczęśliwy, zaskoczony i dumny jednocześnie. Jestem zaszczycony, że mogę się nazywać pierwszym Afroamerykaninem na tym stanowisku - powiedział Lee.
Przynależność do rasowej mniejszości, często dyskryminowanej na terenie USA to jeden z najważniejszych tematów poruszanych w twórczości tego reżysera. Spike Lee jest równie znany z nietypowego stylu robienia filmów, co ze swojego społecznego aktywizmu i rozmaitych kontrowersji. W ostatnich latach zasłynął choćby konfliktem z Quentinem Tarantino w sprawie wykorzystywania obraźliwego określenia na osoby o czarnym kolorze skóry w „Django”, a także swoją mocną reakcją na nagrodzenie „Green Book” Oscarem. Wśród najsłynniejszych filmów Lee warto wymienić m.in. kontrowersyjny remake „Oldboy. Zemsta jest cierpliwa”, „Plan doskonały”, „25. godzinę” i „Malcolma X”.