REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Spike Lee pierwszym czarnoskórym przewodniczącym jury Festiwalu w Cannes. Przypominamy sylwetkę i filmy reżysera

Festiwal Filmowy w Cannes co roku zmienia skład swojego jury, co w teorii ma zwiększać różnorodność nagradzanych filmów i prezentowanych rodzajów kina. W 2020 roku Złotą Palmę zwycięskiej produkcji wręczy Spike Lee, którego wybrano na przewodniczącego. Jakimi filmami wsławił się amerykański reżyser?

14.01.2020
17:04
festiwal w cannes 2020
REKLAMA
REKLAMA

Spike Lee po dwuletniej przerwie powróci do francuskiej stolicy kina. Inaczej niż w 1989 i 2018 roku nie przyjedzie jednak do Cannes z nową produkcją pełnometrażową (wówczas chodziło odpowiednio o „Rób, co należy” i „Czarne bractwo. BlacKkKlansman”). Zamiast tego stanie na czele nowego składu jury festiwalowego.

Lee z pewnością doskonale wie, jak ważna jest jego rola. Sam otrzymał w 2018 roku Grand Prix za „Czarne bractwo. BlacKkKlansman”, czyli drugą najbardziej prestiżową nagrodę francuskiego festiwalu po Złotej Palmie. Tego typu nagroda nie tylko zwiększa zainteresowanie wyróżnioną produkcją wśród widzów z całego świata, ale też otwiera drogę do kolejnych nagród. Dość powiedzieć, że ostatni film Spike'a Lee był jego najczęściej nagradzanym projektem od lat.

Posada przewodniczącego jury Festiwalu w Cannes też jest na swój sposób prestiżowa. Zwłaszcza, że Spike Lee będzie pierwszym czarnoskórym mężczyzną wyróżnionym w ten sposób.

Na ten moment nie znamy jeszcze dokładnego składu jurorów na 73. edycję festiwalu. Można jednak założyć, że jak co roku znajdziemy tam przedstawicieli różnych zawodów związanych z przemysłem kinematograficznym. Jak podaje portal Entertainment Weekly, sam nowy przewodniczący przyjął decyzję Francuzów z zaskoczeniem i wielką przyjemnością:

Festiwal w Cannes (oprócz bycia najważniejszym festiwalem filmowym na świecie - bez obrazy dla reszty) miał olbrzymi wpływ na moją karierę. Można bez wahania powiedzieć, że Cannes zmieniło trajektorię tego, kim stałem się dla światowego kina. Gdy dowiedziałem się o propozycji zostania prezydentem tegorocznej edycji, byłem zszokowany, szczęśliwy, zaskoczony i dumny jednocześnie. Jestem zaszczycony, że mogę się nazywać pierwszym Afroamerykaninem na tym stanowisku - powiedział Lee.

REKLAMA

Przynależność do rasowej mniejszości, często dyskryminowanej na terenie USA to jeden z najważniejszych tematów poruszanych w twórczości tego reżysera. Spike Lee jest równie znany z nietypowego stylu robienia filmów, co ze swojego społecznego aktywizmu i rozmaitych kontrowersji. W ostatnich latach zasłynął choćby konfliktem z Quentinem Tarantino w sprawie wykorzystywania obraźliwego określenia na osoby o czarnym kolorze skóry w „Django”, a także swoją mocną reakcją na nagrodzenie „Green Book” Oscarem. Wśród najsłynniejszych filmów Lee warto wymienić m.in. kontrowersyjny remake „Oldboy. Zemsta jest cierpliwa”, „Plan doskonały”, „25. godzinę” i „Malcolma X”.

Cannes 2020: Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 12-23 maja.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA