REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Jak wyglądałyby plakaty horrorów, gdyby kręcili je astrofizycy? Nietypowa akcja NASA na Halloween

Martwa galaktyka, mroczne ciemne obłoki nieprzeniknionego pyłu oraz eksplozje promieniowania gamma emitowane w ostatnich chwilach życia masywnych gwiazd. Tak wyglądałyby horrory, gdyby kręcili je specjaliści z NASA. Z okazji zbliżającego się Halloween organizacja pokazała serię plakatów „Galaxy of Horrors”.

27.10.2020
17:03
galaxy of horrors nasa plakaty halloween
REKLAMA
REKLAMA

Halloween już za pasem: platformy streamingowe ścigają się o to, która z nich przyciągnie przed ekran więcej fanów kina grozy, a w sklepowych (i nie tylko) dekoracjach królują motywy dyń, szkieletów i pająków. W niecodzienny sposób w świętowanie Halloween włączyła się także NASA, która na swojej stronie opublikowała serię plakatów pt. „Galaxy of Horrors”.

Nie tak dawno temu, w nie tak bardzo odległej galaktyce

O tym, że przestrzeń kosmiczna od zawsze inspiruje twórców, nie trzeba nikogo przekonywać. Gdyby tak nie było, prawdopodobnie seria o „Obcym”, „Gwiezdne wojny” albo film „Interstellar” nie zajmowałyby w świecie popkultury tak ważnego miejsca.

A co jeśli filmy, a konkretniej — horrory, rozgrywające się w kosmosie, kręciliby astronauci i/lub astrofizycy?

W tegoroczne Halloween wybierz się w podróż do jednego z najbardziej przerażających i zdumiewających miejsc w naszej galaktyce... i nie tylko. Po wizycie w tych koszmarnych światach możesz zechcieć już nigdy więcej nie opuszczać Ziemi!

— tak NASA zachęca na swojej stronie do zapoznania się z plakatami przygotowanymi z okazji Halloween.

I choć są to „tylko” niewinne grafiki, to fakt, że opierają się na jak najbardziej prawdziwej nauce tylko dodaje im sugestywności. Sami zobaczcie!

Jasne jak Słońce? A może raczej jak promienie gamma?

Na jednym z opublikowanych plakatów pt. „Gamma Ray Ghouls” widzimy spektakularny rozbłysk promieni gamma (świecących milion bilionów razy bardziej od promieni słonecznych), będący efektem zderzenia się jąder dwóch potężnych gwiazd:

Żaden statek kosmiczny nie ochroni was przed oślepiającym zniszczeniem ghuli gamma!

— straszą „filmowcy” z NASA.

Gamma Ray Ghouls NASA plakat 1 class="wp-image-456790"
Fot. NASA-JPL/Caltech

Na drugim twórcy pokazują, jak „coś dziwnego wkrada się do kosmosu”. To oczywiście mroczna, niezbadana ciemna materia, która rozproszona w zawiłej sieci tworzy „szkielet Wszechświata”. Jest o tyle tajemnicza, że niewidoczna „gołym okiem” i zaobserwować ją możemy jedynie przez to, jak oddziałuje na inne obiekty:

dark matter nasa plakat 2 class="wp-image-456787"
Fot. NASA-JPL/Caltech

Na trzecim z kolei widzimy oświetlony czerwoną poświatą kosmiczny „cmentarz gwiazd”, na którym „spoczywają zwłoki egzoplanet”:

Galactic Graveyard NASA plakat 3 class="wp-image-456793"
Fot. NASA-JPL/Caltech

Nauka potrafi przestraszyć bardziej, niż sztuczna krew i potwory

Trzeba przyznać, że pokazane przez NASA plakaty robią wrażenie. Nie tylko ze względu na ich wizualne walory, ale przede wszystkim z powodu ich zakorzenienia w odkryciach naukowych.

Wszystkie trzy plakaty, oprócz tego, że są kreatywne i zabawne, opierają się na prawdziwych zjawiskach. W martwych galaktykach nie rodzą się nowe gwiazdy, a te, które pozostały — wytwarzają szkarłatną poświatę. Tak samo realne jest oślepiające promieniowanie, gdy dojdzie do zderzenia gwiazd. A chociaż niezbadana dotychczas „ciemna materia” brzmi jak pojęcie rodem z opowiastki w sam raz na Halloween, to właśnie ona w pewnym sensie „porządkuje” kosmiczną przestrzeń

— pisze NASA.

Jedną z rzeczy, która szczególnie podoba mi się w tych plakatach jest to, że gdy poświęcisz trochę czasu na przyjrzenie się im, a potem zgłębisz choć trochę każdy z tych tematów, to faktycznie dostrzeżesz, że twórcy działali w bardzo przemyślany sposób, żeby oddać ich naukowy charakter

— mówi Jason Rhodes, astrofizyk, który jest jednym z konsultantów projektu.

Za inicjatywę odpowiada Biuro Programu Eksploracji Exoplanet NASA działające w Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA w południowej Kalifornii. Każdy z plakatów można bezpłatnie pobrać: wystarczy zajrzeć TUTAJ.

*Zdjęcie główne: NASA-JPL/Caltech

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA