„Halston” pierwsze kontrowersje wywołał jeszcze przed premierą. Wybraliśmy najlepsze biograficzne seriale na Netfliksie
Jeszcze zanim „Halston” zadebiutował na platformie Netflix, rodzina tytułowego bohatera wydała oświadczenie, zarzucając twórcom fałszowanie historii. A my, z okazji premiery serialu z Ewanem McGregorem, wymieniamy inne ciekawe seriale biograficzne dostępne w serwisie.
„Halston” to serial, który najpewniej przyciągnie widzów świetną obsadą, zachęcającym zwiastunem i kontrowersjami. Jeśli jakimś cudem nie kojarzycie, kim Roy Halston Frowick był (podpowiedź: IKONĄ), śpieszymy z wyjaśnieniem: tytułowy bohater był projektantem, który stworzył światowe imperium mody w latach 70. zeszłego stulecia. Swoją karierę rozpoczął jako twórca kapeluszy; sławę przyniosło mu stworzenie nakrycia głowy, które Jacqueline Kennedy nałożyła podczas inauguracji prezydentury swojego męża, JFK. Halston dostał się na sam szczyt, ostatecznie jednak stracił swą firmę, a później borykał się z problemami zdrowotnymi.
Miniserial, który wyprodukował Ryan Murphy („American Horror Story”, „American Crime Story”, „Wybory Paytona Howarda”) skupia się właśnie na przebiegu kariery Halstona: od jej początku aż po sam koniec. Najmocniejszą stroną produkcji, poza znakomitą warstwą audiowizualną, jest niewątpliwie kreacja Ewana McGregora. Warto wspomnieć, że aktor do roli nauczył się m.in. szyć i drapować. Projektantka Jeriana San Juan wspomina, że wysłała mu maszynę, by mógł na niej ćwiczyć; McGregor wkrótce wysłał jej zdjęcie samodzielnie uszytych spodni.
Tymczasem rodzina Halstona skrytykowała nadchodzącą produkcję jeszcze przed jej premierą.
Firma Halston Archives and Family, czyli rodzina zmarłego w 1990 roku projektanta, wydała oświadczenie, z którego dowiadujemy się, że nikt nie konsultował fabuły serialu Netfliksa z żadnym z jej członków.
Rodzina i przedstawiciele The Halston Archives nie byli konsultantami nowego serialu Netfliksa, który stanowi niedokładną, fabularyzowaną relację na temat słynnego projektanta mody, Halstona. Halston Archives pozostają jedynym i ostatecznym źródłem informacji o tym człowieku i jego spuściźnie — prywatnych dokumentów i projektów
— brzmi oświadczenie Halston Archives, założonego i prowadzonego przez siostrzenicę projektanta, Lesley Frowick.
Miniserial bazuje przede wszystkim na książce „Simply Halston” Stevena Gainesa. To nie pierwszy raz, kiedy Ryan Murphy słyszy oskarżenia o mieszaniu prawdziwego życiorysu wybranych postaci z fikcją (było tak już w przypadku „American Crime Story: Zabójstwo Versace”). Fabularyzowanie i ubarwianie biografii postaci na potrzeby filmów czy seriali nie jest niczym nowym czy zaskakującym. Wprowadzone przez scenarzystów zmiany nie zakłamują zresztą historii kariery projektanta, faktem jest jednak, że chcąc poznać w stu procentach prawdziwą historię znanej osoby, lepiej sięgnąć, o dziwo, po materiały dokumentalne.
Dla tych, którzy przepadają za biograficznymi serialami fabularnymi (również tymi „niedokładnymi”), wybraliśmy najlepsze produkcje, które w tej kategorii oferuje platforma Netflix.
Netflix: najlepsze seriale biograficzne
Selena Quintanilla była gwiazdą muzyki tejano (muzyki Teksańczyków meksykańskiego pochodzenia). Jej talent został szybko doceniony, zaś kariera rozpędzała się coraz bardziej. Razem z zespołem Selena nagrała pięć albumów (jeden wydany pośmiertnie), z czasem rozszerzając repertuar o inne muzyczne gatunki, którymi inspirowała się młoda wokalistka. Serial opowiada historię artystki, zmierzając do tragicznego finału.
Produkcja inspirowana niesamowitą historią Madam C.J. Walker, pierwszej Afroamerykanki, która została miliarderką dzięki walce, uporowi i własnej przedsiębiorczości. Miniserial ze świetną Octavią Spencer w głównej roli.
Dwa seriale Ryana Murphy'ego, z których każdy opowiada o pradziwych wydarzeniach: głośnych zbrodniach związanych z amerykańskimi gwiazdami. Pierwszy skupia się na oskarżeniu O.J. Simpsona o podwójne morderstwo, a drugi na zabójstwie Gianniego Versace.
Serial dramatyczny oparty na prawdziwej historii wzlotów i upadków okrytego złą sławą meksykańskiego narkotykowego barona, Joaquina „El Chapo” Guzmana, znanego na całym świecie. Był on jednym z założycieli i przywódców kartelu z Sinaloi, a przez Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych został uznany za „najpotężniejszego handlarza narkotyków na świecie”.
Scenariusz miniserialu został oparty na prawdziwej historii Deborah Feldman, która opisana została w jej autobiografii: „Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów”. Obyczajowa historia młodej Żydówki, która sprzeniewierza się rodzinnym zwyczajom i opuszcza Brooklyn, aby udać się do nieznanej Europy.
Chyba każdy z was przewidział obecność tego serialu na tej liście. Kolejna produkcja, której związana z głównymi bohaterami rodzina zarzuca fabularyzowanie i ubarwianie. Co w żaden sposób nie wpływa na fakt, że jest to seria fenomenalna.
Kolejne historie ze świata narkotykowych baronów i karteli. „Narcos” to serial ceniony przez widzów i krytyków, jeden z flagowców Netfliksa i obowiązkowa pozycja dla fanów produkcji opartych na historiach prawdziwych kryminalistów.
Opowieść o polowaniu na Unabombera, czyli Teda Kaczynskiego, amerykańskiego matematyka polskiego pochodzenia. Przy okazji również terrorysty, który swoje działania motywował sprzeciwem wobec społeczeństwa i cywilizacji opartych na nowoczesnej technologii.
Opowieść o tak zwanej Piątce z Central Parku. Miniserial opowiada prawdziwą historię pięciu nastolatków, którzy zostali niesłusznie skazani za gwałt w 1989 roku.
Serial oparty na zagadkowej historii pewnej oskarżonej o zabóstwo dziewczyny. Szesnastoletnia Grace Marks w 1843 roku została oskarżona o morderstwo swojego chlebodawcy i jego gospodyni. Grace tego czynu miała dopuścić się ze swoim rzekomym kochankiem, Jamesem McDermottem. Mężczyzna został skazany na karę śmierci, a dziewczynę skazano na dożywocie.