REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki
  3. Filmy

Odwiedź świat Harry'ego Pottera w Google Earth

Nie musisz dotykać świstokliku, dosiadać miotły, aby wejść do świata Harry'ego Pottera. Nie jest ci potrzebny komin i eliksir wielosokowy, abyś mógł poczuć się jak prawdziwy czarodziej. Wystarczy, że odpalisz usługę Voyager w Google Earth.

26.06.2017
21:46
Odwiedź świat Harry'ego Pottera w Google Earth
REKLAMA
REKLAMA

Pierwsza książka o przygodach Pottera pojawiła się w księgarniach 20 lat temu. Aby upamiętnić ten moment, Google przygotowało wycieczkę po filmowych lokacjach w usłudze Earth Voyager. W sumie do odwiedzenia mamy 11 miejsc, a potrzebujemy tylko urządzenia z Androidem albo przeglądarki Chrome.

20 lat temu, kiedy książka wchodziła do księgarni, nikt nie mógł się spodziewać, że pierwszy tom przygód młodego czarodzieja zostanie przetłumaczony na 79 języków i sprzeda się w 450 milionach egzemplarzy. Pewnie sama Rowling nie spodziewała się, że jej życie zmieni się za sprawą książkowego debiutu. Z ledwo wiążącej koniec z końcem samotnej matki, stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych pisarek na świecie.

Stacja King’s Cross

To miejsce symbolizuje przejście ze świata mugoli do świata magii. Młodzi adepci przechodzili na Peron 9 3/4 biegnąc ze swoimi wózkami w kierunku jednego z filarów podtrzymujących sklepienie.

W rzeczywistości miejsce to wygląda już nieco inaczej. Prawie cały czas ustawia się tu ogromna kolejka na kilka godzin czekania, a zdjęcia robi profesjonalny fotograf (za ciężkie funty...). Zaraz obok znajduje się sklep z magicznymi pamiątkami - szatami i różdżkami.

 class="wp-image-88191"

Wiadukt Glenfinnan

Przepiękny wiadukt, który pojawia się w trzech częściach filmowej sagi: od dwójki do czwórki. Najbardziej zapadł mi w pamięć podczas oglądania Komnaty Tajemnic, gdzie widzimy go z perspektywy latającego samochodu.

 class="wp-image-88192"

Leadenhall Market

Pamiętacie magiczną wycieczkę z Harrym na ulicę Pokątną? To pierwsze uderzenie wszechobecnej magii w mugolskim życiu młodego czarodzieja i bardzo klimatyczny spacer ramię w ramię z Hagridem.

Dziś na tejże ulicy można kupić książki opisujące różne dziedziny "alternatywnej nauki".

 class="wp-image-88193"

Zamek Alnwick

Chcielibyście się kiedykolwiek wybrać do Hogwartu, ale sowa wciąż nie przynosi listu, choć 11 urodziny macie dawno za sobą? Nic prostszego: wystarczy bilet na Wyspy i nieco czasu na autostop.

 class="wp-image-88194"

Christ Church w Oksfordzie

Pomieszczenia wielkiego Hogwartu były kręcone w różnych budynkach, nawet na uniwersytetach.

 class="wp-image-88196"

Millennium Bridge

Dziś łączy południowy i centralny Londyn, a spacer jego alejką jest obowiązkowym punktem wyprawy do Londynu. Znajduje się niedaleko Tate Modern.

 class="wp-image-88199"

The Elephant House

Kilka miejsc w Londynie i poza nim rości sobie prawo do bycia miejscem, gdzie Rowling pisała Harry'ego Pottera. Wg legendy Rowling miała wpaść na pomysł przygód młodego czarodzieja popijając kawę w kawiarni, więc zarys powieści spisała... na serwetce.

 class="wp-image-88198"

The Wizarding World of Harry Potter

Park rozrywki, w którym mugole przez kilka chwil mogą się poczuć jakby spełniły się ich marzenia, a prawa fizyki przestały działać.

 class="wp-image-88200"

MACUSA

Przenosimy się za Ocean do świata amerykańskich czarodziejów. Jak w Londynie mieli oni Ministerstwo Magii, tak w Nowym Jorku jego odpowiednik nazywał się Kongresem. Najciekawiej prezentował się w nim dach, którego nie było.

 class="wp-image-88201"

Palace Theatre

Sztuka teatralna oparta o scenariusz "Harry Potter i Przeklęte dziecko" jest wystawiana właśnie w tym miejscu. Sztukę chciałbym zobaczyć, a o książce zapomnieć.

 class="wp-image-88202"

The British Library

Ponoć styl Rowling charakteryzuje się bardzo małą ilością przekreśleń, powrotów do wcześniejszych punktów i zmian w raz zapisanych dialogach. Tu można to sprawdzić na własne oczy.

 class="wp-image-88203"
REKLAMA

To nie pierwsza akcja dzisiaj, która oddaje hołd temu popkulturowemu fenomenowi. Pisaliśmy już o akcji Facebooka, zastanawialiśmy się nad fenomenem tego magicznego świata i trudno nam uwierzyć, że minęło już dwadzieścia lat. Młodszym fanom uniwersum Rowling pewnie nawet w głowie się nie mieści, że kiedyś żyliśmy nie znając kolorowego świata Hogwartu.

Sto lat Harry!

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA