- rozrywka
- Filmy /
- Seriale /
- VOD /
- Dzieje się
HBO chce edukować widzów na temat zdrowia psychicznego. Stacja będzie wyświetlała specjalne komunikaty
Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, który miał miejsce 10 października, stacja HBO zdecydowała się wprowadzić w życie nowy pomysł. Planuje wyświetlać specjalne komunikaty dotyczące zdrowia psychicznego przed poszczególnymi odcinkami swoich produkcji.
Jak podaje portal IndieWire, inicjatywa „It’s OK” ma podkreślić różnorodność bohaterów pokazywanych w programach stacji. Ma też pomóc rozpocząć dyskusję na temat odmienności oraz działać na rzecz normalizacji problemów ze zdrowiem psychicznym.
Nie mówimy: „Dyskrecja widza jest wskazana”, a raczej: „Zachęcamy widzów do rozmowy” - powiedział Jason Muldering, vice-szef działu marketingu HBO.
Kampania ma pomóc zwrócić uwagę na kwestie zdrowia psychicznego ludzi w najbliższym otoczeniu. Poprzez lepsze informowanie odbiorców na temat problemów, z jakimi borykają się bohaterowie popularnych seriali.
HBO zawsze przodowało w opowiadaniu historii o skomplikowanych bohaterach, z których niektórzy borykają się z problemami zdrowia psychicznego. Od „Rodziny Soprano” po „Euforię” - dodał Muldering.
Informacje na początku poszczególnych odcinków mają komunikować, o jakich konkretnie przypadkach jednostek chorobowych opowiadać będzie dany odcinek. Przypomną także, że szukanie pomocy „jest OK”. Komunikat zakończy się podaniem numeru telefonu do linii prewencyjnej, związanej z tematami zdrowia psychicznego, na której można tej pomocy szukać.
Drugim pomysłem, związanym z promocją wiedzy na temat zdrowia psychicznego jest seria „Doctor Commentaries”. W krótkich materiałach wideo dr. Ali Mattu, terapeuta kognitywistyczno-behawioralny opowiadać będzie o konkretnych przypadkach zaburzeń psychicznych, pokazanych na ekranie. W sieci pojawił się już pierwszy odcinek nowej serii, analizujący zachowanie Hanny Horvath z serialu „Dziewczyny”.
Działania HBO mają miejsce w momencie, w którym trwa zagorzała dyskusja na temat sposobów ukazywania chorób psychicznych w dziełach popkultury.
Ostatnim przyczynkiem do tego typu rozważań jest głośny film „Joker” Todda Philippsa. Produkcja wygrała festiwal filmowy w Wenecji i bije kolejne rekordy box-office’u. Krytykowana jest jednak przez niektórych za sposób, w jaki podchodzi do tematu zdrowia psychicznego głównego bohatera. Część odbiorców zastanawia się czy sposób prowadzenia historii bohatera nie powiela przypadkiem groźnych stereotypów dotyczących osób z zaburzeniami psychicznymi. Padają też pytania czy w związku z tym twórcy nie są zbyt nieodpowiedzialni, decydując się na pewne skróty myślowe.
Sprawa jest o tyle znacząca, że dyskusja na temat sposobów pokazywania zaburzeń psychicznych na ekranie trwa od dłuższego czasu. Temat często przyrównywany jest do sposobu, w jaki w filmach i serialach pokazywane były osoby o orientacji innej niż heteroseksualna. W ostatnich latach widać poprawę w sposobie przedstawiania członków środowiska LGBTQ na ekranie. Wielu widzów chciałoby teraz w podobny sposób zobaczyć bardziej empatyczny sposób prezentowania osób borykających się z problemami zdrowia psychicznego.
Warto zwrócić uwagę, że również konkurencyjna platforma Netflix od jakiegoś czasu stara się działać na rzecz poprawy sposobu prezentowania osób z chorobami psychicznymi i wyciągać rękę do osób potrzebujących pomocy.
Można wprawdzie cynicznie powiedzieć, że są to działania wynikające bezpośrednio z wyników niedawnych badań, które wykazały zależność między ilością samobójstw wśród nastolatków, a premierą serialu „Trzynaście powodów”. W ich wyniku z produkcji usunięto nawet najbardziej kontrowersyjną scenę. Nie da się jednak ukryć, że od jakiegoś czasu wszystkie odcinki tej problematycznej produkcji kończą się komunikatem, namawiającym do kontaktu z linią pomocową. Premierowe odcinki 3. sezonu rozpoczęły się natomiast wideo, w którym aktorzy opowiadali o kwestiach, związanych ze zdrowiem psychicznym.
W ostatnim czasie także serial „Wybory Paytona Hobarta” opatrzony był kartą tytułową, głoszącą że:
„Wybory Paytona Hobarta” to komedia o werwie, ambicji oraz potrzebie dostania tego, czego chcesz za wszelką cenę. Ale dla tych, którzy borykają się z problemami zdrowia psychicznego, niektóre elementy mogą być niepokojące. Dyskrecja widza jest wskazana.
Pytaniem pozostaje wprawdzie, co konkretnie taki komunikat oznacza dla widza. Nie można jednak ukryć, że ostrzeżenie się pojawiło.
Wszystkie te działania pokazują, że temat zdrowia psychicznego staje się coraz ważniejszy w zbiorowej dyskusji, a twórcy konkretnych produkcji zdają sobie sprawę z ewentualnych konsekwencji swoich artystycznych decyzji.
Przed nami jednak jeszcze długa droga w dalszej edukacji widowni. Mimo wszystko ostatnie lata pokazują, że telewizja coraz mocniej zaczyna szanować różnorodne perspektywy i stara się pokazywać rzeczywistość z jak największej liczby punktów widzenia. Wszystko zatem być może zmierza w odpowiednim kierunku.