REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Ostre przemówienie Joaquina Phoenixa podczas gali BAFTA 2020. Aktor mówił o rasizmie w branży filmowej

Dobra passa Joaquina Phoenixa trwa. Już niedługo dowiemy się, czy do łańcuszka statuetek, jakie zdobył za tytułową rolę w „Jokerze”, dojdzie Oscar. A jeśli tak, to czy aktor wygłosi równie przejmujące przemówienie, co podczas rozdania nagród BAFTA.

03.02.2020
15:15
Przemówienie Joaquina Phoenixa na BAFTA 2020
REKLAMA
REKLAMA

Niekwestionowanym zwycięzcą gali BAFTA 2020 okazało się „1917” Sama Mendesa. Twórcy tego wojennego filmu wychodzili na scenę aż 7 razy. „Joker” nie może pochwalić się taką liczbą statuetek brytyjskiej branży filmowej, ale przemówienie odbierającego nagrodę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego Joaquina Phoenixa wywołało spore poruszenie.

Gdy aktor w tym roku odbierał Złoty Glob, dziękował swoim współnominowanym kolegom po fachu i zmarłemu Heathowi Ledgerowi.

Podczas gali rozdania nagród BAFTA poszedł w zupełnie inną stronę. Tym razem zwrócił uwagę na problem jednorodności rasowej w branży filmowej.

W swoim przemówieniu aktor podjął wątek rasizmu instytucjonalnego wśród filmowców. Mówił on:

(…) czuję się niesmacznie, bo wielu moich kolegów aktorów, którzy na to zasłużyli nie dostąpili tego zaszczytu. Wysyłamy jasną wiadomość do osób o innym niż białym kolorze skóry, że nie są tu mile widziani. Tę wiadomość wysyłamy do ludzi, którzy bardzo przyłożyli się do rozwoju medium i całej branży, z czego my dzisiaj czerpiemy korzyści.

Joaquin Phoenix mówił też o specjalnym traktowaniu białych podczas przyznawania nagród filmowych:

Nie wydaje mi się, że ktokolwiek chciałby być specjalnie traktowany, a właśnie siebie co roku traktujemy specjalnie. Każdy chciałby po prostu być szanowany i doceniony za swoją pracę.

Aktor nawet sam posypał głowę popiołem:

REKLAMA

Jest mi wstyd mówić, że sam jestem częścią problemu. Nie zrobiłem wszystkiego, co mogłem, aby plany na jakich pracowałem były odpowiednio zróżnicowane. (…) Musimy włożyć wiele wysiłku w zrozumienie, jak działa rasizm instytucjonalny. Myślę, że to obowiązek ludzi, którzy stworzyli i czerpali korzyści z opresyjnego systemu, więc należy on do nas.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA