Ofiara szwedzkiego Fritzla opowiedziała swoją historię. Otruł ją truskawkami i więził w bunkrze
Kiedy Isabel Eriksson zaczęła spotykać się z Martinem Trenneborgiem, nie podejrzewała, że relacja z szanowanym lekarzem okaże się być początkiem jej koszmaru. Kobiecie, która została otruta przez nowo poznanego mężczyznę, a następnie więziona w bunkrze, udało się wydostać z pułapki. Teraz, kiedy jej oprawca od niemal dwóch lat przebywa na wolności, Eriksson postanowiła opowiedzieć swoją historię.

W kwietniu 2008 r. wyszło na jaw, że Elisabeth, 42-letnia wówczas kobieta, przez 24 lata była więziona przez swojego ojca, Josefa Fritzla. Mężczyzna przetrzymywał córkę w dźwiękoszczelnym bunkrze w piwnicy, gdzie wielokrotnie gwałcił ofiarę, która urodziła mu w sumie siedmioro dzieci. Za swoje czyny kazirodcze i pedofilskie sąd skazał go na karę dożywotniego pozbawienia wolności.
Podobna historia, choć na szczęście nie tak ekstremalna, miała miejsce we wrześniu 2015 r., kiedy 38-letni szwedzki lekarz Martin Trennenborg porwał swoją ofiarę podczas randki. Mężczyzna wyszedł na wolność w sierpniu 2023 r., a niemal 2 lata później Isabel Eriksson, jego ofiara postanowiła zabrać głos i w ramach terapii wrócić na miejsce zdarzenia, by zawalczyć ze swoimi demonami.
Kobieta z bunkra: dokument o szwedzkim Fritzlu zadebiutuje w Viaplay. To historia Martina Trenneborga
Sztokholm, wrzesień 2015 r. Isabel Eriksson przygotowuje się do kolejnego spotkania z Martinem Trenneborgiem, szanowanym lekarzem z dyplomem jednego z najbardziej prestiżowych uniwersytetów medycznych na świecie. Wydawałoby się, że mężczyzna jest najlepszym kandydatem na na partnera - odznaczały go kultura osobista, ambicje i inteligencja, co przypuszczalnie imponowało Isabel. Nie miała ona jednak wiedzy na temat Martina i jego trudnych relacji z kobietami, które wcześniej po prostu go porzucały. Z racji tego mężczyzna obmyślił plan, w myśl którego jego kolejna ukochana nie opuści go, dopóki on o tym nie zadecyduje.
Trenneborg i Eriksson spotkali się w domu kobiety, gdzie mężczyzna poczęstował ją szampanem oraz truskawkami z dodatkiem nie tylko czekolady, ale również Rohypnolu, silnego środka odurzającego. Kiedy tabletka gwałtu zaczęła działać, Trenneborg, przy pomocy wózka inwalidzkiego oraz gumowych masek, by ukryć tożsamość swoją oraz ofiary, przewiózł Isabel do własnoręcznie wybudowanego bunkra, który był oddzielony od świata trzema parami ciężkich drzwi. Więzienie dla kobiety znajdowało się w Kristiansand, ponad 700 km od miejsca zamieszkania Isabel.
Na miejscu Isabel była badana pod kątem chorób wenerycznych i była zmuszana do czytania książek o gwałceniu i mordowaniu kobiet. Trenneborg straszył swoją ofiarę bronią, a także nosząc maski, a mimo to Isabel postanowiła zdobyć zaufanie swojego oprawcy - kobieta zdała sobie bowiem sprawę, że tak naprawdę tylko on może ją uwolnić, ponieważ tylko on wie, gdzie jest więziona.
Ostatecznie, 6 dni po porwaniu, Trenneborg pojechał z ukochaną na komisariat, wierząc, że kobieta przedstawi jego wersję zdarzeń. Kiedy jednak odkrył, że Isabel jest szukana przez policję, postanowił udawać, że są parą. Mimo to policja nabrała podejrzeń i przesłuchała kobietę bez obecności 38-latka, a wkrótce potem został on aresztowany i skazany na zaledwie 8 lat pozbawienia wolności. Sąd stwierdził, że nie ma dowodów na to, aby Isabel była gwałcona.
W serwisie Viaplay dostępny jest 3-odcinkowy miniserial dokumentalny, w którym Isabel wraca do wspomnień poprzez odwiedzenie zrekonstruowanej wersji bunkra z września 2015 r. W towarzystwie psycholożki analizuje minione wydarzenia, aby przepracować swoją traumę, gdyż do dziś zmaga się z ciężkim PTSD. Nie jest to zdecydowanie łatwy powrót, jednak skupienie się na ofierze, a nie na oprawcy, jest w tym przypadku bardzo cenne. "Kobieta z bunkra" to mocny dokument, na który warto rzucić okiem.
Trzyodcinkowy serial dokumentalny "Kobieta z bunkra" będzie dostępny od 26 maja na kanale Viaplay Filmy i Seriale, w serwisie Prime Video w ramach usługi Prime Video Channels.