Netflix Polska sprzedaje na Facebooku konta Premium za ułamek ceny. O co chodzi?
Allegro wyprosiło ze swojej platformy handlarzy, którzy sprzedawali zakładane masowo konta próbne w serwisach VOD. Ci jednak znaleźli sobie nowy dom.
Największy serwis aukcyjny w kraju postanowił zmienić zasady gry. Osoby, które oferują dostęp do kont w serwisach wideo na żądanie, nie mogą już ich sprzedawać na Allegro. Dla handlarzy, których pomysłem na życie jest żerowanie na twórcach treści, była to spora niedogodność.
Okazuje się jednak, że ich nowym domem stał się Facebook, z którego kierują odbiorców do swojej strony internetowej. W oczy rzucił mi się przede wszystkim jeden profil, który udaje oficjalną stronę Netflix Polska i promuje na swoich łamach oferty sprzedaży kont użytkownika.
Netflix Polska na Facebooku sprzedaje konta - o co chodzi?
Handlarze założyli stronę udającą oficjalny fanpage Netflix Polska we wrześniu. Zdobyli od tego czasu 6 tys. fanów, a wiele osób może się nawet nie zorientować, że nie ma do czynienia z oficjalnym kontem.
Profil o nazwie Netflix Polska publikuje bowiem mnóstwo postów, z których wiele po prostu zachęca do oglądania najgłośniejszych hitów z serii Netflix Originals. To pomiędzy nimi wplata linki do ofert na dostęp do serwisu ze zniżką.
Problem w tym, że to nie jest oficjalna strona twórców portalu Netflix.
Oficjalny fanpage serwisu Netflix na Facebooku nie nazywa się Netflix Polska tylko po prostu Netflix. Jest profilem publikującym treści w różnych językach i ma 52 mln fanów. Po wpisaniu w wyszukiwarkę nazwy serwisu profil Netflix Polska, wyskakuje już na drugim miejscu.
Fanpage nie ma ikonki potwierdzającej autentyczność, ale wygląda wiarygodnie. Nawet strona internetowa oferująca dostęp do kont Netflix (i nie tylko) została przygotowana profesjonalnie. Po wybraniu oferty można ją łatwo opłacić online z wykorzystaniem dwóch różnych systemów płatności.
Netflix nie dostaje za te próbne konta Premium oczywiście ani grosza.
Cwaniaki sprzedają użytkownikom co miesiąc nowe dane logowania za ułamek ceny abonamentu. Z pewnością duża grupa klientów nie zdaje sobie sprawy z tego, że dofinansowuje nie twórców swoich ulubionych seriali, a osoby trzecie.
Jestem jednak przekonany, że wiele osób kupuje konta z premedytacją, by nie płacić za subskrypcję Netflix Premium pełnej ceny. Wolą tracić co miesiąc swoją historię obejrzanych materiałów i rekomendacje, byle tylko płacić mniej.
To niestety zła wiadomość dla wszystkich użytkowników serwisu - nawet tych, którzy opłacają co miesiąc abonament. Netflix w tej sytuacji musi obsłużyć większą liczbę użytkowników, a ma mniej pieniędzy na rozwój.
To może się bezpośrednio przełożyć na wzrost cen.
Netflix romansuje już z pomysłem wprowadzenia nowych planów abonamentowych i kombinuje z cennikami. Niewykluczone, że skróci też okres próbny z miesiąca do dwóch tygodni. Wtedy handlarze musieliby generować dwukrotnie więcej kont, a ich klienci dokonywać w roku nie 12, a 24 transakcji.
Tak naprawdę trudno jednak walczyć z takimi handlarzami. Twórcy strony umywają ręce - na zadane na Facebooku pytanie, czy prowadzą oficjalny fanpage serwisu, zaprzeczają. Wbrew ich zapewnieniom, trudno jednak szukać informacji o nieoficjalnym charakterze tej strony w jej opisie.
Na trudniejsze pytania fanpage Netflix Polska unika odpowiedzi.
Po podniesieniu kwestii, czy strona jest oficjalna, otrzymałem dość szybko wiadomość zwrotną. Po otrzymaniu odpowiedzi od razu spytałem wprost, skąd w takim razie pochodzą sprzedawane przez nich konta i dlaczego są tak tanie w porównaniu do cen abonamentu. I nagle kontakt się urwał.
Specjalnie mnie to zresztą nie dziwi, skoro twórcy strony prowadzą taką wątpliwie moralnie działalność. Raczej nie interesuje ich przekonywanie, że jest inaczej, a liczą tylko na osoby kupujące kolejne konta świadomie - oraz osoby, które się na profil Netflix Polska natkną i uznają go za oficjalny.
Wygląda na to, że Netflix znalazł się w impasie.
Z handlarzami trudno jest skutecznie walczyć inaczej, niż rezygnując z okresu próbnego całkowicie. Mam jednak nadzieję, że użytkownicy sami z siebie przestaną się interesować tymi ofertami na konta Premium. Korzystanie z nich jest w moich oczach gorsze od piractwa.
Warto też pamiętać, że korzystając z takich usług, nie ma się pewności, że zakupione dane logowania będą działać. Co prawda Netflix Polska to nie jest ordynarny scam, tak jak ten oferujący Netfliksa za darmo, ale osoby kupujące konta Premium często skarżą się, że zostały one zablokowane po kilku dniach.
AKTUALIZACJA [20.11.2018, godz. 11:00]
Otrzymaliśmy komentarz od przedstawicieli Netfliksa w Polsce:
W trosce o ochronę naszych użytkowników i partnerów tworzących treści bardzo poważnie traktujemy oszustwa i piractwo. Aktywnie monitorujemy platformy na całym świecie i podejmujemy odpowiednie kroki w przypadku wykrycia takich działań.