Steig Larsson zasłynął w 2008 roku w Polsce dzięki wydanej pierwszej części trylogii Millenium, pt. "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet". W następnym roku przyszły kolejne części: "Dziewczyna, która igrała z ogniem" i "Zamek z piasku, który runął". Wszystkie trzy powieści zostały wydane w Szwecji po śmierci Larssona, który w 2004 roku zmarł na rozległy zawał serca. Ostatnio Norstdets, popularne wydawnictwo, które odpowiada za publikacje bestsellerów pisarza, ogłosiło kontynuację jego powieści.
Tej nie lada próby miałby podjąć się David Lagercrantz, który jest ghostwriterem. Sequel powieści Larssona opierałby się jedynie na tych samych głównych postaciach, tj. Mikaelu Bloomkviście i Lisbeth Salander, a atutem nowej książki miałaby być zupełnie świeża i inna fabuła. Stieg Larsson przed śmiercią zaczął prace nad czwartą powieścią opowiadającą o dalszych losach dziennikarza i niebezpiecznej hakerki z przeszłością, jednak te prace nie zostaną wykorzystane w twórczości Lagercrantza.
Sony Pictures Entertaintment ma nadzieję na zekranizowanie drugiej części trylogii Stiega Larssona, "Dziewczyna, która igrała z ogniem", w 2015 roku. Do tej pory powstały trzy szwedzkie adaptacje każdej części i jedna amerykańska produkcja oparta na pierwszej powieści autora. Na razie nie ma żadnej informacji, czy wytwórnia filmowa byłaby zainteresowana wyprodukowaniem adaptacji literackiego sequela.
Czy sequel Larssona ma szansę na popularność? Tak, ale prawdopodobnie na krótką metę, chyba że ktoś podejmie próbę jego ekranizacji. Choć to Larsson rozpoczął bum na skandynawskie kryminały w Polsce, szwedzki rynek ma ich pod dostatkiem. Mamy Asę Larsson, Hakana Nessera, Camillę Lackberg czy Jo Nesbo, który aktualnie ze swoją powieścią "Policja" znajduje się na liście bestsellerów w polskich e-księgarniach. "Nowy Larsson" nie zagrzeje raczej miejsca w czołówce skandynawskich thrillerów i kryminałów, choć - trzeba przyznać - że Bloomkvist i Salander to postaci nakreślone mocną kreską, które mają szansę się obronić.