„Książka w podróży” – PKP Intercity ułatwia klientom dostęp do darmowych e-booków w pociągach
PKP Intercity w porozumieniu z platformą Wolne Lektury ułatwiło dostęp do darmowej literatury dla swoich podróżujących. Polski przewoźnik podjął dodatkowo współpracę ze sprzedawcami Publio.pl i Matras, aby pasażerowie mogli skorzystać ze zniżek na płatne ebooki i fizyczne książki. Inicjatywa startuje właśnie dzisiaj.
Wolne Lektury to wspaniała inicjatywa, dzięki której mamy dostęp do wielu cyfrowych książek zupełnie za darmo. Wirtualna biblioteka wypełniona jest klasykami literatury, do której może mieć dostęp każdy zainteresowany. Móc to jedno, wiedzieć to drugie. Jestem przekonany, że nie każdy czytelnik sPlay wie o Wolnych Literaturach, co już niedługo może się zmienić, za sprawą inicjatywy „Książka w Podróży” od PKP Intercity.
W PKP Intercity chcą ułatwić dostęp do darmowych, cyfrowych lektur, wykorzystując do tego dworce i tabory.
Od 15 września jadąc pociągiem PKP Intercity bądź przebywając na dworcu, możemy natknąć się na nowe ekspozycje i plansze przewoźnika. Tak zwane wizualne biblioteki będą posiadały wykaz książek oraz przyporządkowane im kody QR. Wystarczy zeskanować kod, aby przenieść cyfrową książkę do pamięci naszego mobilnego urządzenia. Co z osobami, które nie korzystają z tabletów i smartfonów? Dla nich w ekspozycji zostały umieszczone dokładne adresy WWW, z których będzie można pobrać ebooki na laptopa.
Takie ekspozycje mają być zmieniane co kilka miesięcy. Na nich znajdziemy kilka darmowych ebooków ze zbioru Wolnych Lektur, a także bezpłatne fragmenty płatnych cyfrowych książek od Publio.pl. Trochę szkoda, że tylko tyle. Jestem przekonany, że PKP Intercity do spółki z Publio mogłoby porozumieć się w sprawie jednej płatnej pozycji na kilka miesięcy, wypożyczanej w nasze ręce. Dzięki temu miałoby się wrażenie, że PKP Intercity faktycznie kupiło „coś ekstra” dla swoich klientów.
Na pocieszenie warto dodać, że z biletem PKP Intercity możemy skorzystać z 25-procentownych zniżek w fizycznej księgarni Matrias oraz na cyfrowej platformie Publio.pl. Dodatkowo przewoźnik umieścił na części z dworców tak zwane regały bookcrossingowe, przy których wymienimy się książkami z innymi podróżującymi. Ciekaw jestem, jak to wyjdzie w praktyce.
PKP Intercity po raz kolejny zaskakuje ciekawym pomysłem i inicjatywą, za którą stoi przemyślana infrastruktura. „Dbałość o klienta”, „inicjatywa” oraz „PKP” w jednym zdaniu? Jeszcze kilka lat temu coś takiego by nie przyszło mi do głowy. Dobry pomysł.