Lektor nagrywał audiobooka, przerwał na 655 stronie i wyszedł z fochem, bo… w książce „obrażają papieża Polaka”
Jan Paweł II i Zygmunt Bauman to dwie bardzo ważne, ale w niektórych kręgach kontrowersyjne postaci z polskiej historii. Do konfliktu nad ich spuścizną doszło w trakcie nagrywania audiobooka książki „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana”. Jej autor, Artur Domosławski, wyjaśnił, o co dokładnie poszło.

Nowa biografia Zygmunta Baumana trafiła na sklepowe półki pod koniec lutego, wywołując przy okazji spore zainteresowanie mediów. Początkowo trudno było jednak mówić o jakichś wielkich kontrowersjach, choć przecież Artur Domosławski w przeszłości musiał mierzyć się z różnymi atakami. Przede wszystkim przy okazji publikacji swojej słynnej książki „Kapuściński non-fiction”. Okazuje się jednak, że spokój wokół „Wygnańca” też był głównie pozorny.
- Czytaj także: Wokół Jana Pawła II wybuchł też skandal przy okazji odsłonięcia nowej rzeźby stojącej przed Muzeum Narodowym w Warszawie.
Za kulisami doszło bowiem do konfliktu między nieujawnionym z nazwiska polskim aktorem, a ekipą odpowiedzialną za powstanie audiobookowej wersji biografii. Co ciekawe, nie poszło o życiorys Zygmunta Baumana, a część poświęconą pielgrzymkom Jana Pawła II. Jak wyjaśnił Artur Domosławski w poście na swoim Facebooku, rzeczony aktor nie zgodził się na przeczytanie fragmentu o papieżu. Odmówił, ponieważ według niego cytaty przedstawiają Jana Pawła II jako autora „niedorzecznych tez”. Fragment oburzył go na tyle, że przerwał współpracę, kiedy był po lekturze 654 stron książki.
Artur Domosławski na Facebooku: aktor-lektor zrobił Rejtana
Według pracującego nad audiobookiem aktora, Jan Paweł II nie mógłby powiedzieć niczego niedorzecznego.
Artur Domosławski nie zdecydował się ujawnić danych człowieka, który sprzeciwił się odczytaniu fragmentu poświęconego Karolowi Wojtyle w obawie przed tym, że mógłby go spotkać hejt. Nie był też bezpośrednim świadkiem całego zdarzenia, a usłyszał o nim z drugiej ręki. Trudno jednak podważać przedstawione przez niego informacje, gdyż dotyczą przecież jego książki.
Producent audiobooka w sytuacji braku porozumienia zdecydował się zrezygnować z usług konfliktowego aktora. Wydanie książki mówionej opóźniło się o kilka dni w stosunku do wersji drukowanej. A na nowego lektora został ostatecznie wybrany Adam Bauman.
„Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana” jest już dostępny w wersji audio od firmy Audioteka.
* Autorem zdjęcia głównego jest Thoom/Shutterstock.com