Leonardo DiCaprio producentem filmu o Stanisławie Szukalskim. Traktował polskiego artystę jak własnego dziadka
"Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski" to film, który wyreżyserował Irek Dobrowolski, opowiadający historię polskiego rzeźbiarza Stanisława Szukalskiego. Wśród producentów filmu znajdują się m.in. George i Leonardo DiCaprio oraz Anna Dobrowolska.
Stanisław Szukalski urodził się 13 grudnia 1893 roku w Warcie. Ze względu na biedę jego ojciec podróżował po świecie, przesyłając rodzinie zarobione pieniądze. W końcu przeprowadził się do Ameryki na początku XX wieku, gdzie niedługo później sprowadził żonę i dzieci, w tym młodego Stanisława. Ten już w wieku 13 lat dawał ujście swoim wyjątkowym talentom rzeźbiarskim, uczęszczając do Art Institute of Chicago. To właśnie tam zwrócił po raz pierwszy na siebie uwagę. Następnie został wysłany na studia do Polski, do Krakowskiego ASP. Potem wrócił do USA i wtedy też powoli zaczął budować swoją pozycję w artystycznym światku awangardy.
Jego rzeźby, mocno odwołujące się do słowiańskiej mitologii, ekspresjonizmu oraz fantasmagorii przez dekady fascynowały i inspirowały całe pokolenia.
Ślady jego twórczości można do dziś zobaczyć w licznych filmach science-fiction, na okładkach książek, a nawet płyt, jako że np. muzycy z grupy Tool otwarcie przyznają się do inspiracji Szukalskim.
Przez lata 20. i 30. XX wieku Szukalski podróżował po Europie. W połowie lat 30. osiedlił się ponownie w Polsce, ale rozpoczęcie II wojny światowej zmusiło go do ucieczki, powrotu do USA, gdzie do śmierci pozostał już w Kalifornii. Niestety, większość jego dzieł sprzed czasów II wojny światowej zaginęła.
W Kaliforni Stanisław Szukalski zaprzyjaźnił się z tamtejszym rysownikiem komiksów George’em DiCaprio, ojcem Leonarda. Mały Leo wraz z tatą byli wielkimi fanami Szukalskiego.
Młody DiCaprio traktował polskiego artystę jak własnego dziadka i nazywał go "Stachem z Warty". Co więcej, DiCaprio mocno inspirował się postacią Stanisława Szukalskiego, przygotowując się do roli Jacka Dawsona w filmie Titanic Jamesa Camerona. Rodzina DiCaprio może się pochwalić największą kolekcją dzieł rzeźbiarza.
Stanisław Szukalski był interesującą postacią nie tylko w sztuce, ale i poza nią. Znany był z licznych kontrowersji, w tym otwartej krytyki nauczania w krakowskiej ASP. Był także twórcą pseudonauki, zermatyzmu, która zakładała, że przodkowie Polaków pochodzą z Wyspy Wielkanocnej i że dawniej wszyscy ludzie mówili jednym wspólnym językiem, który był zbliżony do polskiego.
Film "Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski" ma mieć najprawdopodobniej swoją premierę w listopadzie na Netfliksie.
Obecnie pokazywany na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie w sekcji "Luminos".