Owymi ikonami popkultury są Karol Strasburger, Władysław Kozakiewicz, Krzysztof Hanke, Piotr Polk. Wyruszą oni razem z Abstrachujem, Rafałem Masnym, do Azji (a gdzieżby indziej) na wakacje ku uciesze gawiedzi.
Przyznam, że specyficzne medium jakim jest polska telewizja rozrywkowa jest mi po trochu obce. Obserwuję je z przerwami, kątem oka, incydentalnie, dzięki czemu co jakiś czas widzę jaką transformację przechodzi. I na dobrą sprawę przez ostatnią dekadę w sumie niewiele się zmieniła (na lepsze). Najświeższym jak dotąd motywem jest mikstura reality-shows z wykorzystaniem celebrytów.
O ile jeszcze jakiś czas temu polskich celebrytów wykorzystywano na rodzimej ziemi, tak od kilku ładnych lat podstawowym trendem jest wysyłanie ich na kilkutygodniowe zagraniczne wakacje z kamerami za ich plecami. I jak widać przyklejeni do fotelów widzowie lubią oglądać świat oczami swoich ekranowych ulubieńców. Nie oczekujmy od komercyjnej telewizji oryginalności, bo skoro coś działa, to po co to psuć? Tym sposobem Polsat, idąc śladem TVN-u, także postanowił wysłać rodzimych celebrytów do Azji, by tam poznali smak tamtejszej kultury i życia. Oto – "Lepiej późno niż wcale".
I choć zwiastun prezentuje się totalnie nijako, co najwyżej sympatycznie, to maksyma, która stanowi główne hasło tego programu, jest całkiem szlachetna.
"Lepiej późno niż wcale" to świetne hasło, które przypomina nam, że zawsze jest czas na to, by korzystać z życia. A w kontekście programu, w którym występuje czwórka starszych panów dobrze bawiących się w podróży na drugim krańcu świata i odkrywających nieznaną im wcześniej rzeczywistość, hasło to naprawdę nieźle się spina w spójną całość.
Warto zaznaczyć, że w dobie kultu młodości i piękna program, w którym średnia wieku jego bohaterów wynosi 60, pozytywnie wyróżnia się na tle reszty. A międzypokoleniowym łącznikiem ma być Rafał Masny, YouTuber znany z kanału Abstrachuje TV. Ma on też na potrzeby programu otworzyć nowy kanał na YouTubie, w którym będzie relacjonował wyprawę ze swojej perspektywy. Co też jest całkiem ciekawym pomysłem na połączenie światu telewizji i influencerów, dla których linearne medium jest tworem przeszłości i na dobrą sprawę nie jest im do niczego potrzebne.
W tym wypadku udało się wpaść na pomysł, dzięki któremu obie strony znalazły dla siebie odpowiedni punkt zaczepienia. Telewizja ma gwiazdę internetów, która ma szansę przyciągnąć młodego widza, starsza widownia ma swoich "herosów i ikony", a sami YouTuberzy dostają budżet i możliwość stworzenia swoich własnych, atrakcyjnych treści w egzotycznym kraju.
Mam jedynie problem z tymi "ikonami popkultury". Z całym szacunkiem dla panów Strasburgera, Polka i Hanke, ale do ikon popkultury, i tym bardziej legend, bym ich nie zaliczył.
Karol Strasburger osiągnął status gwiazdy dzięki swoim kultowym dowcipom z programu "Familiada". Piotr Polk co jakiś czas przewija się na drugim planie filmów i seriali. Krzysztof Hanke też miał swoje pięć minut, domyślam się, że jest bohaterem na Śląsku, ale mimo wszystko do ikon im daleko. Rzeczywiście, Kozakiewicz znany jest ze swojego historycznego gestu, ale wydaje mi się, że już nie młodszemu pokoleniu. To trochę tak jak w przypadku Tańca z gwiazdami, gdzie gwiazdami są trzecioligowi celebryci, przez co tylko dewaluuje się znaczenie tego słowa. Tak samo zresztą jest z "arcydziełem", słowem którego coraz częściej używa się przy określaniu filmu, gdy ten nam się po prostu podobał.