Obywatelski projekt ustawy o likwidacji TVP Info wspierany przez Platformę Obywatelską trafił do Sejmu. Podpisało się pod nim ponad 100 tys. osób. – Polacy zasługują na poważną, niezależną telewizję publiczną. Bliższą standardom BBC, a nie Russia Today, jak ma to miejsce obecnie – powiedział podczas piątkowej konferencji Rafał Trzaskowski.
Wraca pomysł likwidacji TVP Info. Na piątkowej konferencji ogłosił go ponownie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, informując, że obywatelski projekt, który przewiduje zamknięcie newsowej stacji TVP trafił do sejmu. Pod projektem podpisało się ponad 100 tys. osób.
Projekt oprócz zastąpienia TVP Info nową stacją informacyjną zakłada rezygnację z abonamentu radiowo-telewizyjnego, ponieważ jak zaznaczył Trzaskowski państwo i tak przekazuje wysokie kwoty na finansowanie działalności TVP. W budżecie na przyszły rok zwiększono rekompensatę abonamentową dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia z 2 do 2,7 mld zł. Według Trzaskowskiego to środki na propagandę obecnej władzy przed wyborami parlamentarnymi.
– Projekt #StopTVPInfo zakłada likwidację skompromitowanej TVP Info i abonamentu RTV. To powinien być jeden z elementów naprawy Polski po rządach PiS. Tak jak po 1989 r. zniknął niesławny "Dziennik Telewizyjny", tak powinniśmy pożegnać tę skompromitowaną stację – zaznaczył prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Dlaczego Platforma Obywatelska chce zlikwidować TVP Info?
W uzasadnieniu projektu ustawy czytamy, że "TVP Info spełnia rolę typowej stacji propagandowej, której celem jest utrwalenie władzy partii Jarosława Kaczyńskiego". "Tendencyjne pytania, agresja wobec polityków opozycji, nieprawdziwe materiały – to tylko niektóre z narzędzi uprawiania polityki przez tę stację. Stała się ona bowiem narzędziem polityki, nieróżniącym się w istocie swojej misji od telewizji właściwej dla krajów autorytarnych czy tej, która funkcjonowała w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej w czasach komunizmu" - napisano w uzasadnieniu.
Zdaniem profesora Tadeusza Kowalskiego, członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, który, choć bardzo krytycznie patrzy na działalność TVP Info. – Sam pomysł likwidacji nie wydaje się dobry, funkcja informacyjna kanału musi być wykonywana – mówi prof. Kowalski. – TVP Info trzeba po prostu radykalnie zmienić, a dojdzie do tego, kiedy nastaną odpowiednie warunki polityczne, czyli gdy zmieni się opcja rządząca.
Odnosząc się do rezygnacji z abonamentu radiowo-telewizyjnego prof. Kowalski przypomina, że już w 2015 roku padł pomysł o wprowadzeniu powszechnej opłaty audiowizualnej, która rozliczana byłaby z PIT-em, CIT-em albo KRUS-em, więc obejmowałaby wszystkich podatników. Miesięczna opłata wynosiła nieco ponad 8 zł miesięcznie , więc to niewielki wydatek, którego i tak nie odczuwałaby większość gospodarstw domowych.
– Była to propozycja dojrzała, która rozwiązuje niekończący się problem finansowania mediów publicznych. Jednak do jakichkolwiek reform potrzebna jest zgoda większości społeczeństwa, a tej aktualny format mediów publicznych zdecydowanie przeszkadza – tłumaczy prof. Kowalski.
Pomysł likwidacja TVP Info nie jest nowy
Postulat likwidacji TVP Info pojawił się również w kampanii prezydenckiej Rafała Trzaskowskiego w maju 2020 roku. Do temu wrócili liderzy Platformy Obywatelskiej w lutym 2021, ogłaszając zbiórkę podpisów pod projektem ustawy w sprawie likwidacji TVP Info i abonamentu radiowo-telewizyjnego.
W grudniu 2021 roku wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska w programie "Tłit" Wirtualnej Polski poinformowała, że PO wycofuje się z pomysłu likwidacji TVP Info, bo “nie można skasować programu informacyjnego, trzeba zbudować nowy. Trzeba zbudować nową telewizję publiczną”.
Na piątkowej konferencji Trzaskowski wyjaśnił, że PO dopiero teraz skierowała inicjatywę do kancelarii Sejmu, bo czasy pandemii, wojna w Ukrainie nie sprzyjały, żeby podjąć ten temat. – Były inne priorytet - zaznaczył.
*Zdjęcie główne: screen: Youtube.com/TVP Info