Dziś wieczorem koniecznie włączcie National Geographic. Serial Mars wraca z 2. sezonem
Dziś o 22:00 będzie miała miejsce premiera drugiego sezonu inspirowanego nauką serialu science-fiction pod tytułem Mars. Chcesz dowiedzieć się czego ludzkość faktycznie może się spodziewać po kolonizacji Czerwonej Planety? Ten serial może w tym pomóc.
Pierwszy sezon Marsa miał swoje problemy. Serial ten cierpiał z powodu słabego montażu – dłużyzny i niezbyt istotne elementy dla wiedzy czy przedstawianej w nim historii utrudniały czerpanie przyjemności z oglądania. Mimo tego z dużym zainteresowaniem śledziłem kolejne przygody kolonistów na Czerwonej Planecie. Mars bowiem miał solidne naukowe fundamenty.
Dla przypomnienia: pierwszy sezon Marsa został wyemitowany w 2016 r. Opowiadał historię pierwszej załogowej długoterminowej misji naukowej na Czerwoną Planetę. By widzowie nie zanudzili się na śmierć, misja ta obfitowała w przeróżnego rodzaju trudności, z którymi koloniści musieli się uporać. Ich przygody przerywane były nagranymi specjalnie na potrzeby serialu wypowiedziami znanych w środowisku naukowym osób: wypowiedzieli się, między innymi, Elon Musk, Bill Nye i Andy Weir.
Mars: drugi sezon będzie bezpośrednią kontynuacją pierwszego (uwaga, spoilery).
Serial zakończył się niezbyt optymistycznie. Wielu kolonistów IMSF (International Mars Science Foundation) straciło życie w wyniku nieprzewidzianych wypadków. Zarówno wynikających z tak zwanych błędów ludzkich, jak i z niespodziewanych wydarzeń związanych z trudnym, marsjańskim środowiskiem. Przedstawiciele IMSF na Ziemi rozważali anulowanie misji, sprowadzenie kolonistów do domu i porzucenie dalszych planów badania Czerwonej Planety.
Akcja drugiego sezonu ma co prawda dziać się aż pięć lat później od wydarzeń z pierwszego, ma się jednak bezpośrednio odnosić do wątków poruszonych w ostatnim odcinku. Na szczęście dla rozwoju nauki, nie tylko misji nie anulowano, a wręcz wysłano kolejne statki z dziesiątkami nowych kolonistów. Co więcej, Marsem zaczyna się interesować korporacja Lukrum Industries, która chce zarobić na wydobywaniu surowców z Czerwonej Planety. I która, delikatnie rzecz ujmując, nie chce współpracować z IMSF.
Forma serialu się nie zmieni.
Po raz kolejny zaproszono naukowców i znane osobistości ze środowiska naukowego, by te komentowały wydarzenia przedstawiane w serialu. Według zapowiedzi, będą oni między innymi zestawiać fikcyjne problemy z serialu do autentycznych, ziemskich. W tym protesty proekologiczne przeciwko odwiertom ropy naftowej. Opowiedzą też o pozornie błahych problemach, jakie czekają kolonistów: takich jak zajście w ciążę na obcej planecie, zarażenie się wirusem czy bycie skazanym na ciągłą obecność w towarzystwie tych samych osób.