REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Graham Masterton lubi seks i opowieści z dreszczykiem, ale najbardziej znany jest z...

Graham Masterton znany jest głównie z krwistych horrorów, których obecnie ma na koncie ponad pół setki. Jego romans z tym gatunkiem literatury zaczął się od sławnego Manitou, historii indiańskiego szamana Misquamacusa, który powraca po trzystu latach, aby wziąć odwet na za dusze swych pomordowanych przez białego człowieka braci. Ta historia była tak dobra, że już dwa lata później trafia na duży ekran. A może aż tak zła.

13.08.2013
19:22
Graham Masterton lubi seks i opowieści z dreszczykiem, ale najbardziej znany jest z…
REKLAMA
REKLAMA

Zawód dziennikarza Masterton poznał od podszewki, będąc jeszcze siedemnastoletnim chłopakiem, reporterem w „Crawley Observer”. Nieco później zajął się wydawaniem „Mayfair” czasopisma dla panów, a już w wieku 24 lat został redaktorem naczelnym gorącego "Penthouse". Z tych czasów Graham wypracował umiejętność pisania na akord i bezkompromisowe podejście do tematu seksu, śmierci i wszelakich tabu.

Brytyjski pisarz pisze średnio dwie książki rocznie. W jednym z wywiadów stwierdził, że z pisaniem jest podobnie jak z przerzucaniem węgla. Dziennikarz jak górnik, „przerzuca” słowa. I Masterton rzeczywiście przewala ich tony a jego książki wydano w astronomicznej liczbie 27 milionów egzemplarzy.

"Manitou" z 1978 roku. Film rzeczywiście straszny, aż oczy łzawią ze śmiechu. Niesamowite, że trzydzieści pięć lat temu to był naprawdę czysty strach i groza.

Krytycy zarzucają mu, że pisze tak szybko bo wybija scenariusze z jednej sztancy. Osią każdej historii jest jakaś legenda, tajemnica lub klątwa, obowiązkowo podlana seksem lub wynaturzonymi praktykami z okolic sado-maso. Do tego trochę egzorcyzmów i dużo trupów, najlepiej bohaterów, którzy należą do ścisłej czołówki opowieści – tak jest dramatyczniej. To stały schemat.

Prawdopodobnie Masterton rzeczywiście nie byłby w stanie napisać powieści na miarę „Gry anioła” Carlosa Ruiza Zafóna, ale ugruntowana pozycja mistrza horrorów wydaje mu się w zupełności wystarczać. Zresztą horrory nigdy nie były jedynym polem jego działalności. Masterton ma na koncie liczne sagi historyczne, poradniki... seksualne (oraz olbrzymią ilość innych publikacji z tej rodziny), do tego liczne zbiory opowiadań, wiersze a nawet książkowe wersje filmów. Masterton to człowiek orkiestra.

W Internecie można odnaleźć niemało elektronicznych książek pisarza, wśród których prym wiodą horrory. Oto lista tych najpoczytniejszych powieści, które można kupić za stosunkowo niewielkie pieniądze. Kto chce się najeść strachu?

Manitou

Na pierwszy ogień warto wrzucić klasykę z 1975 roku, czyli słynnego Manitou. Ten popularny cykl składa się obecnie z siedmiu części, (jeśli doliczyć opowiadanie „Wnikający duch”), ale "Manitou" i "Zemsta Manitou" są najlepsze. We wspomnianej „Zemście” Misquamacus chce wykończyć tyle białych ludzi ile niegdyś zabito Indian. To dużo, naprawdę dużo. "Manitou" - cena: 29,49 zł. "Zemsta Manitou" - cena: 17,31 zł.

Ogród zła

Rook to seria, którą Masterton zapoczątkował pod koniec ubiegłego wieku a ostatnią dotychczas, ósmą część, napisał raptem rok temu. Najlepiej zacząć przygodę od początku, wkraczając do „Ogrodu zła”. Jim Rook nauczyciel angielskiego natyka się w klasie na ciało młodej dziewczyny przybite do sufitu. Kto jest odpowiedzialny za wykonanie niestosownego żyrandola? Nie wiadomo, ale Jim Rook rozmawia ze zmarłymi, więc się dowie. "Ogród Zła" - cena: 18,08 zł.

Strach

Z tej samej serii można poczuć jeszcze „Strach”. To tytuł trzeciej z kolei powieści, w której Jim Rook odwiedza Meksyk i poznaje obrzędy starożytnych Majów. Jeśli ktoś ma w domu obsydianowy nóż, może mu się przydać. "Strach" - cena: 15,77 zł.

Anioł Jessiki

„Anioł Jessiki” to dobra książka, jeśli ktoś planuje remont w mieszkaniu. Można się z niej dowiedzieć, jak ważne jest solidne przyklejenie tapet. Tytułowa bohaterka odkrywa za upaćkaną krwią tapetą cały, niezwykły świat. Czy to dobrze? Odpowiedź na to pytanie jest zadziwiająca. "Anioł Jessiki" - cena: 17,91 zł.

Czerwony Hotel

Cykl Sissy Sawyer składa się aktualnie z trzech powieści, natomiast „Czerwony Hotel” ostania książka, trafiła do sprzedaży zaledwie rok temu. Główną postacią cyklu jest 70-letnia wróżka, która musi rozwikłać zagadkę tajemniczego hotelu w Luizjanie. Podstawowy problem właściciela przybytku to poćwiartowane zwłoki policjanta fantazyjnie ułożone w wannie. Ale to oczywiście tylko część kłopotów. I wcale nie najbardziej kłopotliwych. "Czerwony Hotel" - cena: 27,90 zł.

Dom Szkieletów

Ten uroczy tytuł (tłumaczony również jak „Dom kości”) to powieść nienależąca do żadnej serii. Wielbiciele historii z pradawnymi druidami w tle, powinni baczniej się jej przyjrzeć. Acha. Po przeczytaniu tej książki maleje chęć posiadania własnego mieszkania. I druida. "Dom szkieletów" - cena: 20,48 zł.

Piąta czarownica

„Piąta czarownica” powstała jako odpowiedź Mastertona na falę rozruchów w L.A. W powieści z 2008 roku przez Los Angeles również przetacza się fala przemocy, ale ma ona nadnaturalne źródło. Trzej gangsterzy używają pradawnej magii i czarownic do mordowania stróżów prawa. Zwykłe kule są u Mastertona passé. "Piata czarownica" - cena: 19,80 zł.

Szary diabeł

„Szary diabeł” styka czytelnika z magią Czarnego Lądu. Wszystko zaczyna się od brutalnej zbrodni i braku najmniejszych śladów sprawcy. To zagadka w sam raz dla detektywa Deskera McKenna. W jednej z recenzji przeczytałem, że niektórzy musieli odkładać tę historię na wiele miesięcy, żeby przestać się choć odrobinę bać. Podobno zetknięcie z „Szarym diabłem” grozi podobno opętaniem. "Szary diabeł" - cena: 17,99 zł.

Zjawa

Historia w sam raz na lato, bo jeden z bohaterów powieści zostaje odnaleziony w samym środku letnich upałów z poważnymi odmrożeniami. Czy to efekt zbyt dużej dawko lodów? U Mastertona nic nie jest tak proste a historia jest zawiła jak traktaty Martina Heideggera. „Zjawa” powstała w 1995 roku. I wciąż straszy."Zjawa" - cena: 22,51 zł.

REKLAMA

Panika

„Panika” to jedna z najnowszych powieści Mastertona, do czytelników trafiła kilka miesięcy temu. Dla polskiego odbiorcy to niemała gratka bowiem głównych bohaterem jest Jack Wallance, z pochodzenia Polak i właściciel polskiej restauracji w Chicago. Historia dotyczy właściwie tajemniczej śmierci 17 skautów w Puszczy Kampinoskiej, ale też wydarzeń z okresu II Wojny Światowej. Po przeczytaniu tego horroru raczej już nie odwiedzę Kampinosu. Dość mam swoich problemów. "Panika" - cena: 27,90 zł.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA