REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki
  3. Seriale

Dziś premiera serialu „Mroczne materie” na HBO GO. Co musisz wiedzieć przed obejrzeniem 1. odcinka?

„Mroczne materie” to nowy serial współtworzony przez BBC i HBO. Produkcja jest adaptacją trylogii fantasy autorstwa Philipa Pullmana. Brytyjczyk stworzył interesujący i rozbudowany świat, przypominający na pierwszy rzut oka naszą rzeczywistość. Dlatego osoby, które nie czytały jego książek powinny zapoznać się z kilkoma faktami przed 1. odcinkiem.

04.11.2019
16:15
mroczne materie co to
REKLAMA
REKLAMA

Trylogia „Mroczne materie” ukazała się w Wielkiej Brytanii w latach 1995-2000 i z miejsca stała się najbardziej popularną serią młodzieżowego fantasy obok „Harry'ego Pottera”. Nie minęło dużo czasu, by tematem ekranizacji zainteresowało się Hollywood. „Złoty kompas” z 2007 roku mimo silnej obsady nie zdołał się jednak wybić ponad przeciętność. Przyczyniło do tego znacznie ograniczenie rozległego świata i pozbawienie produkcji większości filozoficznych wątków. Według zapowiedzi nic podobnego nie zdarzy się jednak w serialu HBO i BBC. Pierwszy odcinek produkcji już dziś zadebiutował na HBO GO, więc warto zawczasu przygotować się do jego obejrzenia.

7 faktów, które musicie znać przed obejrzeniem serialu „Mroczne materie” na HBO GO:

Świat prawie jak nasz

„Mroczne materie” przedstawiają alternatywną wersję naszej rzeczywistości, w której rozmaite wątki religii chrześcijańskiej wymieszane zostały z rozwojem nauki oraz elementami fantasy, takimi jak dajmony, wiedźmy i niedźwiedzie pancerne. Pullman wykorzystuje więc prawdziwe miejsca, takie jak Oxford czy Londyn, ale przedstawia je w zupełnie nowym, oryginalnym świetle. Świat „His Dark Materials” stanowi jednocześnie połączenie modernizmu i technologii z poprzedniego wieku z odrobiną wiktoriańskiego stylu. Dlatego spodziewajcie się dużej liczby sterowców, starych aparatów fotograficznych i pokazów slajdów.

Religia i Magisterium

mroczne materie co to class="wp-image-340097"
Foto: „Mroczne materie” HBO

Wykreowanym przez Pullmana światem rządzi multinarodowa teokracja zwana Magisterum lub Kościołem. To przypominająca Kościół katolicki organizacja decyduje o tym, co jest herezją, a co nie. Ma też silne ramię polityczne i militarne, a jak okazuje się w trakcie trylogii, skrywa więcej niż jeden mroczny sekret przed resztą świata. Magisterium zastąpiło w tym świecie papiestwo po śmierci papieża Jana Kalwina i od wielu lat mieści się w Genewie. Wyłączone spod ich władzy na poziomie teoretycznym jest Kolegium Jordana, gdzie widz rozpoczyna swoją podróż z główną bohaterką Lyrą. Religia to ważny element tego świata, bo jak wiadomo, Pullman zdecydowanie nie jest jej fanem. Z tego powodu seria wzbudziła sporo kontrowersji wśród grup katolickich.

Więcej niż jeden świat to herezja

mroczne materie co to class="wp-image-340112"

Cała trylogia toczy się w tzw. wieloświecie. Bohaterowie przeskakują w kolejnych książkach między różnymi alternatywnymi rzeczywistościami. I choć pierwszy tom toczy się głównie we wspomnianym świecie z Magisterum u władzy, to elementy szerszej opowieści pojawiają się już w premierowym odcinku. Od początku wiemy też, że jakiś związek z przenoszeniem się między wymiarami ma nowo odkryta cząstka elementarna zwana Pyłem. Kościół uznał ją za fizyczny dowód istnienia grzechu pierworodnego, ale z taką interpretacją zdecydowanie nie zgadza się grany przez Jamesa McAvoya lord Asriel Belacqua.

Dajmony

mroczne materie co to class="wp-image-340103"
Foto: „His Dark Materials” HBO

Dajmon to manifestacja duszy myślącej istoty. W świecie z 1. sezonu „Mrocznych materii” przyjmują one fizyczny kształt zwierząt. W okresie dzieciństwa i dojrzewania ich forma nie jest stała. Mogą się ciągle zmieniać zarówno w postaci prawdziwe, jak i mityczne, w zależności od okoliczności i zachcianek. Po osiągnięciu pewnego wieku wybierają jednak jeden zwierzęcy kształt i pozostają przy nim na stałe. Dajmony nie są przy tym zwyczajnymi zwierzętami - dzielą ze swoimi ludźmi uczucia i myśli, mówią ich językiem, a przy tym zachowują własną tożsamość i podmiotowość.

Pancerne niedźwiedzie

mroczne materie co to class="wp-image-340196"
Foto: „Mroczne materie”  - pancerne niedźwiedzie

Pancerne niedźwiedzie nie są zwykłymi zwierzętami. To w pełni świadoma i rozwinięta rasa mieszkająca na Północy. W toku ewolucji wykształcili przeciwstawne kciuki, a mimo swojego olbrzymiej siły fizycznej korzystają bardziej ze swojej zwinności i inteligencji. Są też znani na całym świecie z umiejętności metalurgicznych. W przeciwieństwie do ludzi nie mają jednak własnych dajmonów. W momencie startu pierwszej powieści ich niezależność i kultura są zagrożone przez coraz mocniejszy napływ ludzkiej cywilizacji.

Aletheiometr

mroczne materie co to class="wp-image-340106"

Aletheiometr, zwany też czytnikiem prawdy, czytnikiem symboli lub złotym kompasem to narzędzie, które Lyra dostaje na początku serialu od Dziekana Kolegium Jordana. Według jego własnych słów jest ono w stanie pokazywać prawdę. Niewiele osób jest jednak w stanie się nim posługiwać. Przypominający kompas dysk posiada tarczę z czterema wskazówkami otoczonymi 36 symbolami przedstawiającymi różne przedmioty i postaci. Wskazanie trzech z nich związanych z zadanym pytaniem przynosi odpowiedź, którą wskazuje wskazówka dłuższa od pozostałych. Jego związek z Pyłem i całą historią jest jednak z początku tajemnicą dla widzów.

Grobuchy i Gipcjanie

mroczne materie co to class="wp-image-340115"
REKLAMA

W świecie „His Dark Materials” zmieniła się nie tylko historia Kościoła katolickiego. W zmieniony sposób potoczyły się losy poszczególnych grup etnicznych. Tatarzy przekształcili się w potężną grupę, której nadrzędnym celem jest podporządkowanie sobie całego świata. Gipcjanie pochodzący od Cyganów przenieśli się z kolei na wyspy brytyjskie i prowadzą tam tryb życia oparty na podróżowaniu rzekami i wymianie dóbr. Żyją w mniejszych grupach zwanych rodzinami, które razem tworzą radę Gipcjan. Na początku serialu największym zagrożeniem dla ich przyszłości są Grobuchy porywające dzieci. Większość dorosłych uważa, że ta grupa nie istnieje i jest tylko mitem, ale najmłodsi utrzymują, że widzieli Grobuchów. Z czasem okazuje się, że w opowieściach o porywaczach dzieci jest znacznie więcej prawdy, niż wszyscy sądzili.

Serial „Mroczne materie” jest już dostępny na platformie HBO GO.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA