Do dziś nie wiem jakim cudem moja wychowawczyni z liceum rozgryzła mój niezwykle zmyślny system ukrywania słuchawek w rękawie, co skończyło się naganą. Jednak gdybym wtedy był mądrzejszy o to, co wiem teraz, przynajmniej mógłbym się jakoś usprawiedliwić. Jak bowiem wynika z przeprowadzonych na zlecenie Spotify badań, muzyka pomaga w uczeniu się i zapamiętywaniu.
Nie to jest jednak najciekawsze, ponieważ fakt ten znany był już od pewnego czasu. Wyniki badania, które przeprowadziła w British CBT & Counselling Service w Londynie doktor Emma Gray, psycholog kliniczna specjalizująca się w terapii kognitywno–behawioralnej, wykazały nie tylko to, że muzyka ma pozytywny wpływ na gotowość do nauki i koncentrację, ale również to, że gatunek muzyczny powinien być dopasowany do przyswajanego tematu.
- Muzyka może wprawić umysł we właściwy nastrój do nauki, co potwierdziły badania – komentuje dr Gray. - Uczniowie słuchający muzyki w czasie nauki radzą sobie lepiej od reszty. Do przedmiotów opartych na logice, jak matematyka, należy dobierać muzykę uspakajającą i wzmacniającą koncentrację, podczas gdy do przedmiotów kreatywnych najlepiej dopasować utwory oddające emocje, które chcemy pokazać.
Rzecz rozbija się o liczbę uderzeń na minutę (BPM, beats per minute), stanowiących miarę tempa utworu muzycznego. Tempo równe 60 BPM to jedno uderzenie na sekundę. I tak na przykład podczas nauki matematyki powinniśmy słuchać muzyki, której tempo wynosi 60-70 BPM. W takim wypadku zalecana jest playlista złożona z utworów muzyki poważnej, których melodie i zasięgi tonów pozwalają uczyć się dłużej i przyswajać większą ilość informacji. Z kolei ucząc się języków obcych oraz przedmiotów ścisłych, powinniśmy słuchać piosenek z rytmem 50-80 BPM, ponieważ takie tempo działa uspokajająco, dzięki czemu łatwiej zapamiętujemy nowe informacje. Zaś pisząc wypracowanie na język polski czy tworząc szkic na zajęcia plastyczne naszą kreatywność powinny pobudzić dźwięki rocka oraz popu, takie jak choćby "Firework" Katy Perry oraz "I Can’t Get No (Satisfaction)" The Rolling Stones.
Tegoroczne wyniki z matury z matematyki pokazują, że muzyka klasyczna nie jest najchętniej słuchanym gatunkiem wśród licealnej młodzieży. Dziś rozpoczął się nowy rok szkolny, a przed niektórymi studentami sroga kampania wrześniowa. Jeśli chcecie poprawić swoje wyniki w nauce, możecie sprawdzić poniższe playlisty, przygotowane przez Spotify zgodnie z wynikami badania. Żałuję, że dowiaduje się o tym dopiero teraz - gdybym wiedział wcześniej być może moje świadectwa wyglądałyby choć trochę lepiej.
Matematyka:
Przedmioty ścisłe, humanistyczne i języki obce:
Język ojczysty i sztuka: