REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Znamy listę siedmiu najlepszych polskich książek ostatniego roku. Nagroda Nike ogłosiła finalistów

Nagroda Literacka Nike to najważniejsze tego typu wyróżnienie w naszym kraju. Jak co roku na kilka miesięcy przed oficjalnym ogłoszeniem zwycięzcy jury Nike zawęziło grupę nominowanych do siódemki finalistów. Jacy autorzy i jakie książki mają szanse na zwycięstwo w trakcie październikowej uroczystości?

24.08.2020
11:29
nagroda nike 2020
REKLAMA
REKLAMA

Nagroda Nike od lat cieszy się olbrzymim prestiżem w polskim środowisku literackim. Wśród zdobywców tego wyróżnienia nie brakuje tak ważnych postaci dla rodzimego rynku książek jak Olga Tokarczuk, Wiesław Myśliwski, Jerzy Pilch i Dorota Masłowska. W minionej edycji nagrodę zdobył Mariusz Szczygieł za serię reportaży zebranych w tomie „Nie ma”. A głośnych literackich nazwisk nie zabrakło też wśród nominowanych w tym roku.

Na liście 20 najlepszych książek ostatnich miesięcy znalazły się dzieła takich pisarzy, poetów, eseistów i reporterów jak Wojciech Tochman, Andrzej Zagajewski, Paweł Piotr Reszka, Ewa Lipska, Joanna Gierak-Onyszko i Magdalena Grochowska (pełną listę nominowanych znajdziecie TUTAJ). Ostatecznie jury Literackiej Nagrody Nike wybrało spośród tego grona siódemkę finalistów, którzy powalczą o statuetkę Nike.

Na liście utworów, które dostały się do finału, są dwie powieści, dwa reportaże i eseje oraz biografia.

Dosyć zaskakująco wśród najlepiej ocenianych pozycji ostatniego roku zabrakło poezji. Jak na standardy Nike jest też stosunkowo niewiele książek biograficznych. W jury tegorocznej edycji zasiadają Paweł Próchniak (przewodniczący), Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Anna Nasiłowska, Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Magdalena Piekara i Szymon Rudnicki.

Fundatorem Nagrody Nike są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory. Zwycięzca zostanie ogłoszony 4 października i otrzyma oprócz statuetki również 100 tys. zł. Swojego wyboru dokonają także czytelnicy.

REKLAMA

Nagroda Nike 2020 – pełna lista nominowanych autorów i książek:

  • „Jaremianka”, Agnieszka Dauksza (biografia, Znak)
  • „27 śmierci Toby’ego Obeda”, Joanna Gierak-Onoszko (reportaż, Dowody na Istnienie)
  • „Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”, Piotr M. Majewski (esej, Krytyka Polityczna)
  • „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”, Radek Rak (powieść, Powergraph)
  • „Płuczki”, Paweł Piotr Reszka (reportaż, Agora)
  • „Pusty las”, Monika Sznajderman (esej, Czarne)
  • „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek”, Filip Zawada (powieść, Znak)
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA