REKLAMA

Kendrick Lamar pierwszym raperem z nagrodą Pulitzera. Wśród laureatów Polka Martyna Majok

Wczoraj wieczorem po raz kolejny rozdano nagrody Pulitzera, przyznawane za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury pięknej i muzyki. Z pewnością największym zaskoczeniem wśród tegorocznych decyzji jury jest wyróżnienie w dziedzinie muzyki. Kapituła nagrodziła bowiem rapera Kendricka Lamara.

Kendrick Lamar nagrody Pulitzera
REKLAMA
REKLAMA

Miliony sprzedanych na całym świecie płyt. 11 nagród Grammy, w tym cztery zdobyte na tegorocznej ceremonii za album DAMN. Numer jeden na amerykańskiej liście Billboard 200 w 2017 r. Teraz do tych osiągnięć doszło jeszcze jedno, być może najbardziej prestiżowe.

Kendrick Lamar dostał nagrodę Pulitzera.

Jury nagrodziło jego ostatni album – DAMN. W uzasadnieniu podano, że album jest „wirtuozerską kolekcją piosenek, połączoną rodzimą autentycznością i rytmicznym dynamizmem, pokazującą przejmujące sceny ze złożonego życia współczesnych Afroamerykanów”.

Tym samym Lamar dołączył do tak zacnego grona, jak Wynton Marsalis, Aaron Copland czy Samuel Barber. Po raz pierwszy w 75-letniej historii nagrody Pulitzera w dziedzinie muzyki laureatem został raper. Do tej pory nagradzano wyłącznie jazzmanów i kompozytorów muzyki klasycznej.

Tegoroczne nagrody Pulitzera nie obyły się bez polskiego akcentu. Wśród zwycięzców znalazła się także Martyna Majok.

Pochodząca z Polski artystka została wyróżniona w kategorii dramat. Jury doceniło jej sztukę Cost of Living, opowiadającą o relacjach pomiędzy dwojgiem niepełnosprawnych osób i ich opiekunami. Jest to trzecie dzieło Majok wystawione w Nowym Jorku.

Za najlepszą fikcję literacką uznano Less Andrew Seana Greera. Wyróżniono także poetę Franka Bidarta za jego antologię Half-light: Collected Poems 1965-2016. Natomiast w kategoriach dziennikarskich nagrodzono m.in. reporterów The New York Times i New Yorkera za materiały o molestowaniu seksualnym kobiet ze świata filmu przez Harveya Weinsteina.

REKLAMA

Nagrody Pulitzera należą do najważniejszych laurów w świecie dziennikarstwa czy literatury.

Zwycięzców, głównie spośród kandydatów amerykańskich, wybiera jury z Wyższej Szkoły Dziennikarstwa Uniwerstytetu Columbia. Fundatorem wyróżnienia jest Joseph Pulitzer, amerykański magnat prasowy końca XIX w. Po raz pierwszy nagrody przyznano w 1917 r., honorując twórców w siedmiu kategoriach. Obecnie kapituła wyłania laureatów w 21 dziedzinach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA