Życzenia na ten rok? Więcej miniseriali. Najwyżej oceniane produkcje limitowane 2019 roku, które trzeba obejrzeć
Rok 2019 to rok HBO, które zgodnie z obietnicami dostarczyło nam więcej seriali, wciąż zresztą wyśmienitych, ale także rok miniserii. Ostatnie 12 miesięcy obfitowało w rewelacyjne produkcje limitowane. A to cieszy mnie podwójnie, bo ostatnio coraz bardziej doceniam właśnie miniseriale, będące zamkniętymi opowieściami do obejrzenia „na raz”.
Wśród najlepszych miniseriali znalazły się pozycje, które znajdziecie na Netfliksie, HBO GO i Amazon Prime Video. Skupiłam się na najlepiej ocenionych popularnych miniserialach, które zadebiutowały na platformach streamingowych w 2019 roku. Ocena widzów liczona jest na podstawie średnich not z dwóch serwisów – Filmwebu i IMDb.
Najlepsze miniseriale 2019 roku. Te produkcje oceniliście najwyżej:
Czarnobyl
Ocena: 9,25
Dwa Złote Globy na koncie (za najlepszy serial limitowany lub film telewizyjny i dla Stellana Skarsgårda jako najlepszego aktora drugoplanowy w serialu, serialu limitowanym lub filmie telewizyjnym) i dziesiątki zachwyconych fanów na całym świecie. „Czarnobyl” to pozycja obowiązkowa z 2019, którą trzeba nadrobić. Zapowiadająca się intrygująco, ale pierwotnie niepozorna produkcja stała się czarnym koniem HBO już chwilę po premierze. Poruszający obraz jednej z największych katastrof ubiegłego wieku – miniserial opowiada o wypadku jądrowym z 1986 roku na Ukrainie.
Jak nas widzą
Ocena: 8,65
Wyjątkowy miniserial inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z końcówki lat 80. W Central Parku dochodzi do napaści i gwałtu na białej kobiecie. O to okrucieństwo zostaje oskarżonych pięciu młodych chłopaków – Latynosi i Afroamerykanie. Po latach spędzonych w sądzie, więzieniu, podczas których chłopcy byli narażeni na zastraszanie, przemoc i społeczny ostracyzm, młodzi mężczyźni okazują się być niewinni. Historia tzw. „Piątki z Central Parku” to opowieść o lukach w systemie i nieodpowiedzialności wymiaru sprawiedliwości. Za tę wybitną czteroodcinkową produkcję odpowiada Ava DuVernay.
Rok za rokiem
Ocena: 8,15
Serial pięciokrotnie nominowany do różnych nagród, w tym do Critics’ Choice Television jako najlepszy serial limitowany. „Rok za rokiem” to produkcja opowiadająca o kilkunastu latach z życia rodziny przeciętnej rodziny z Manchesteru. Widzowie są świadkami prywatnych rozterek głównych bohaterów, dla których tłem są przemiany społeczne, rozwój technologiczny. Na ekranie m.in. Emma Thompson, Rory Kinnear, Russell Tovey.
Niewiarygodne
Ocena: 8,05
Poruszająca opowieść o dwóch policjantkach, które próbują schwytać seryjnego gwałciciela. „Niewiarygodne” nie przyglądają się jednak tylko psychice przestępcy, ale miniserial skupia swoją uwagę na ofiarach i poszukujących winnego kobietach. Feministyczna produkcja, która pokazuje o tym, jak system działa od środka i jak trauma może zniszczyć życie człowiekowi. Nie jest pewne, czy – mimo że produkcja miała być miniserialem – nie powstaną kolejne odcinki pod tym samym szyldem. Twórcy są podobno otwarci na stworzenie antologii.
Dobry omen
Ocena: 8,0
Komedia fantasy na podstawie powieści autorstwa Neila Gaimana i Terry'ego Pratchetta. Ziemi grozi koniec, a żeby uniknąć Armagedonu dwie przeciwstawne siły muszą zawrzeć sojusz. Los świata jest w rękach kapryśnego Anioła i Demona-łobuza. Dwaj panowie mają przed sobą trudne zadanie – muszą znaleźć... młodego Antychrysta, który ma zniszczyć świat, choć chłopiec jeszcze o tym nie wie. W rolach głównych: David Tennant i Michael Sheen.
Szukając Alaski
Ocena: 7,9
Wspaniała produkcja, nie tylko dla młodzieży. Miniserial „Szukając Alaski” to ekranizacja powieści Johna Greena, amerykańskiego pisarza specjalizującego się w gatunku Young Adult. Głównym bohaterem jest nastoletni Miles, który próbując odnaleźć sens życia, przenosi się do szkoły z internatem - niegdyś uczył się w niej jego ojciec. Tam poznaje szalonego Pułkownika i Alaskę, która podbija jego serce. To będzie fascynująca i trudna przygoda, okupiona bólem dorastania.
Na cały głos
Ocena: 7,85
Historia kariery i jej schyłku Rogera Ailesa, założyciela Fox News. Serial koncentruje się na dekadzie działań mężczyzny, którego karierę zakończyły m.in oskarżenia o molestowanie seksualne. Miniserial „Na cały głos” przygląda się także jego związkom z polityką – Ailes prawdopodobnie stał się de facto przywódcą Partii Republikańskiej. W byłego prezesa i dyrektora generalnego stacji Fox News i Fox Television Stations wcielił się Russell Crowe.
Paragraf 22
Ocena: 7,7
Produkcja z gwiazdorską obsadą. Na ekranie m.in. George Clooney, Christopher Abbott i Hugh Laurie. Miniserial jest ekranizacją powieści Josepha Hellera wydanej pod tym samym tytułem. To opowieść o wojnie i jej absurdach, wybijająca się sam szczyt satyry i groteski. Miniserial dostał łącznie 11 nominacji, w tym dwie do Złotych Globów (za najlepszy serial limitowany lub film telewizyjny i dla Christophera Abbotta jako najlepszego aktora w serialu limitowanym lub filmie telewizyjnym).
Opowieść wigilijna
Ocena: 7,25
Nowa, serialowa wersja znanej wszystkim „Opowieści wigilijnej” autorstwa Charlesa Dickensa. Autorem produkcji jest znany z „Peaky Blinders” Steven Knight. Miniserial skupia się na mrocznej stronie skąpca, Ebenezera Scrooge'a, w którego wcielił się Guy Pearce. Na ekranie oprócz niego zobaczymy m.in. Vinette Robinson, Stephena Grahama i Joego Alwyna.