REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Najlepsze polskie seriale dla młodzieży. Takich już nie robią, a wychowały się na nich pokolenia

Potrafią nieźle dać w kość, ale też dostarczyć emocji. Nastolatki, bo o nich mowa i ich problemy są świetnym tematem dla scenarzystów. Na przestrzeni lat powstało w Polsce wiele seriali dla młodzieży. Co ciekawe, potrafią wciągnąć nie tylko ich rówieśników, ale też dorosłych. Mimo że niektóre z produkcji mają już grubo ponad trzydzieści lat, wciąż po nie chętnie sięgamy. Oto one.

05.03.2023
10:09
Polskie seriale młodzieżowe
REKLAMA

Netflix czy HBO Max mogą pochwalić się sporą ilością zagranicznych seriali o nastolatkach. "Euforia", "Sex Education" czy "Stranger Things" to tylko niektóre z licznych produkcji opowiadających o sprawach i problemach młodzieży. W Polsce choć seriali dla młodzieży obecnie tworzy się znacznie mniej, przed laty młodzieżowe produkcje były istnymi hitami. Co ciekawe, mimo tego, że niektóre z nich mają swoje lata i były osadzone w zupełnie innych czasach, wciąż przyciągają ludzi, sprawiając, że interesują się nimi kolejne pokolenia. Przypomnijmy je sobie.

REKLAMA

To były najlepsze seriale lat 80. i 90. Łezka w oku się kręci.

"Wow"

Polskie "Stranger Things" lat 90.? Może troszeczkę. Historia o inteligentnym wirusie komputerowym, który wyzwala się z rzeczywistości wirtualnej i zaczyna żyć własnym życiem, była hitem w latach 90. W jednej z głównych ról zaprezentował się wtedy młodziutki Mateusz Damięcki. Inteligentny wirus komputerowy to niebiesko-czerwona latająca i świecąca kulka, która mówi ludzkim głosem. WOW, główny bohater serialu jest niezwykły. Pochodzi z małego miasteczka Laurentine, a odkrywają go nauczyciel matematyki, Mat, w tej roli Wojciech Malajkat oraz jego uczeń Jim, grany przez Mateusza Damięckiego. Nietypowy wirus jest nie tylko mądry, ale posiada też doskonałą pamięć oraz ogromne możliwości. Cała zabawa zaczyna się, gdy wirus postanawia opuścić komputer i zacząć żyć własnym życiem. W rolach głównych wystąpili m.in. Wojciech Malajkat, Mateusz Damięcki. Agnieszka Jaworska, Anna Seniuk oraz Tomasz Sapryk.

Serial "Wow"

"Siedem życzeń"

Choć "Siedem życzeń" kręcony był w latach 80. to pamięta go wiele pokoleń. Serial wiele razy emitowany był na antenie TVP i doczekał się miana kultowego. Siedem życzeń« to współczesna baśń oparta na odwiecznej bajkowej zasadzie – co pomyślisz, to się stanie. Bohater staje przed możliwością zrealizowania dowolnych siedmiu życzeń i tylko od niego samego zależy, czy wybierze dobrze, czy źle. »Siedem życzeń« to siedem doświadczeń, dzięki którym bohater uczy się i doskonali, a wraz z nim powinni się uczyć także widzowie - pisał przed laty scenarzysta Maciej Zembaty. Główny bohater serialu, Darek Tarkowski, grany przez Daniela Kozakiewicza ratuje na podwórku kota, gnębionego przez chuliganów. W zamian za pomoc niezwykłe zwierzę - kot Rademenes, spełnia tytułowe siedem życzeń Dariusza. Kultowy stał się nie tylko serial, ale również i czołówkowa piosenka w wykonaniu grupy "Wanda i Banda". Warto też wspomnieć kultowe słowa: Hator, Hator, hator, wypowiadane przez kota w chwili spełniania życzenia Darka.

Serial "Siedem życzeń"

"Szaleństwa panny Ewy"

To film z 1984 roku, zrealizowany na postawie powieści Kornela Makuszyńskiego, ale również mini serial, który powstał pod takim samym tytułem. Akcja serialu dzieje się w 1932 roku. Bakteriolog, doktor Tyszowski, musi wyjechać do Chin, gdzie wybuchła epidemia. Pozostawia swoją córkę Ewę pod opieką państwa Szymbartów. Dziewczyna nie mogąc porozumieć się z opiekunami, decyduje się na ucieczkę. Na swojej drodze napotyka młodego malarza Zawidzkiego. Główna bohaterka - Ewa to rezolutna panna ciągle wściubiająca nos w nie swoje sprawy, zwariowana, ale też nieco naiwna, która swoją serdecznością, uśmiechem i wiarą w zwycięstwo dobra, zmienia życie ludzi wokół siebie. W rolach głównych wystąpili m.in. Dorota Grzelak, Emilian Kamiński, Anna Milewska oraz Anna Seniuk.

"Szaleństwa panny Ewy"

"Janka"

"Janka" to serial, gdzie główna rola powierzona została młodziutkiej wówczas Agnieszce Krukównie. Produkcja realizowana została we współpracy polsko-zachodnioniemieckiej. Fabuła "Janki" skupia się na przygodach gromady dzieci z polskiej wsi lat dwudziestych XX wieku, tworzących dwie „walczące” ze sobą bandy. Jednej z nich (tzw. Orłom) przewodzi wnuczka lokalnego karczmarza; kilkunastoletnia Janka, a drugiej (Wilkom) – jej rówieśnik; Julek Bromski. W tle dziecięcych zabaw, obserwujemy ciągnący się od lat konflikt pomiędzy rodzinami dwojga przywódców. Fani po latach wciąż podchodzą do tego serialu z niezwykłą nostalgią, wspominając jego niepowtarzalny, przygodowy charakter oraz klimat. W rolach głównych "Janki" wystąpili m.in. Agnieszka Krukówna, Krzysztof Kowalewski, Joanna Żółkowska oraz Zofia Merle.

Serial "Janka"

"Awantura o Basię"

REKLAMA

Nie tylko powieść Kornela Makuszyńskiego swego czasu święciła triumfy, ale również i mini serial, który doczekał się dwunastu odcinków. Serial "Awantura o Basię" jest telewizyjną wersją filmu z 1995 roku. Fabuła skupia się na 15-letniej Basi. Dziewczyna dowiaduje się, że państwo Olszowscy, którzy od dziecka ją wychowują, nie są jej prawdziwymi rodzicami. Dziewczyna pragnie dowiedzieć się w jaki sposób trafiła do przybranej rodziny. Rozpoczyna więc poszukiwania. Serial "Awantura o Basię" skupił młodziutkie aktorki, jak m.in. Paulina Tworzyańska, ale też doświadczonych aktorów, jak m.in. Jan Jankowski, Stanisława Celińska oraz Jarosław Boberek.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA