Obejrzałeś już wszystkie filmy o prawdziwych zbrodniach, zbindżowałeś wszystkie seriale kryminalne inspirowane faktami i przeczytałeś wszystkie reportaże zgłębiające działania kultów, a teraz nie wiesz, co robić i jak żyć? Nie martw się, są jeszcze podcasty.
A te spod szyldu true crime potrafią być wybitne. Po ogromnym, i całkowicie zasłużonym, sukcesie Serialu moda na podcasty o prawdziwych zbrodniach wybuchła. Od tego czasu powstało wiele świetnych i zróżnicowanych produkcji – od nagrań pieczołowicie analizujących różne aspekty śledztwa na przestrzeni jednego sezonu, przez krótkie 20-minutowe opowieści o jednym szczególe wybranej historii, po opowieści z pogranicza komedii, mieszające grozę ze śmiechem.
Ponieważ może być trudno się w tej mnogości odnaleźć, przygotowaliśmy listę produkcji, na których z różnych powodów warto zawiesić ucho. Ta lista zawiera podcasty anglojęzyczne, drugą, z polskimi podcastami o zbrodniach. opublikujemy niebawem. Acha i uczciwie ostrzegam: jeśli się wkręcicie, po miesiącu stajecie się samozwańczymi ekspertami od prawa karnego, co prawda głównie amerykańskiego, ale hej, od czegoś trzeba zacząć.
Serial – najlepszy kryminalny podcast.
Nie ma listy najlepszych podcastów bez Serialu i jeszcze długo nie będzie. Popularność całego gatunku podcastów kryminalnych zawdzięczamy przede wszystkim Sarze Koenig i jej zespołowi, którzy na przestrzeni 12 odcinków opowiadają fascynującą historię morderstwa młodej uczennicy Hea Min Lee, śledztwa w jego sprawie i rozprawy, która doprowadziła do skazania byłego chłopaka dziewczyny Adnana Syeda. Nie martwcie się, to nie spoiler. To, kto został skazany za zbrodnie, wiemy od samego początku historii, problem polega na czym innym – pytaniu, czy Adnan rzeczywiście jest winny. Pierwszy sezon Serialu miał premierę w 2014 r., a ludzie nadal kłócą się czy skazano winnego, czy Adnan jest ofiarą wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania.
To historia kompletna - są tu zwroty akcji, niebanalni i niejednoznaczni bohaterowie, sporo zagadek, doskonale poprowadzona narracja i przestrzeń na wyciągnięcie własnych wniosków.
Serial to jednak nie tylko historia Hea i Adnana. Podcast ma 3 sezony, a każdy z nich jest trochę inny. Drugi opowiada o amerykańskim żołnierzu, który został oskarżony o zdradę i zadaje bardzo niekomfortowe pytania o wojnę i działanie służby wojskowej. Trzeci to seria krótkich historii, które przybliżają działanie amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości i tego, z czym radzi on sobie na co dzień.
Dla wszystkich – absolutny klasyk i pozycja obowiązkowa.
My Favorite Murder – komedia kryminalna w eterze.
Morderczy podcast z komediowym zacięciem. W każdym odcinku prowadzące Karen Kilgariff i Georgia Hardstark opowiadają sobie o innej zbrodni, która zwróciła ostatnio ich uwagę. Nie ma co tu szukać głębokich analiz, ciężkiej i poważnej atmosfery, mocną stroną podcastu są jego bezpretensjonalności, lekkie poczucie humoru i doskonała chemia między prowadzącymi, które nie boją się korzystać z soczystego języka i wydają się autentycznie podekscytowane tym, o czym mówią (co czasami bywa wręcz niepokojące).
Dla tych, którzy cenią sobie dobre przygotowanie prowadzących i którym podoba się forma nieco chaotycznej, ale pełnej entuzjazmu i śmiechów rozmowy.
The Last Podcast on the Left – trochę śmieszno, trochę straszno, bardzo absurdalnie.
Tu też mamy do czynienia z lekkim i pełnym humoru podejściem do wszystkiego, co tajemnicze, straszne lub obrzydliwe. The Last Podcast on the Left to zresztą taki podcastowy worek rozmaitości. Jego gospodarze biorą na tapet nie tylko zbrodnie, ale też kulty, zjawiska paranormalne czy regularnie przydarzające się w Stanach Zjednoczonych wizyty UFO.
Dla miłośników dziwacznych ciekawostek, którzy lubią dosadne, nieco dziwaczne, a czasem i makabryczne poczucie humoru.
In The Dark – podcast, który miał znaczenie...
...i szczęście, choć to może w tym kontekście nie jest zbyt fortunne sformułowanie. Pierwszy sezon In The Dark zaczyna się od opowieści o porwaniu i morderstwie 11-letniego Jacoba Wetterlinga. Sprawa jego zaginięcia pozostawała tajemnicą przez 27 lat i została rozwiązana dopiero w 2016 roku, gdy podcast powstawał już od kilku miesięcy. Ten zbieg okoliczności sprawił, że opowieść o starej zbrodni nagle stała się niezwykle aktualna.
W drugim sezonie śledzimy nie tyle samą zbrodnię, ile prawną batalię z amerykańskim systemem sprawiedliwości oskarżonego o nią Curtisa Flowersa. Mężczyzna spędził ponad 20 lat w celi śmierci, czekając na prawomocny wyrok, który zadecyduje o jego losie. To, że Flowers wyszedł w końcu na wolność, jest w dużej mierze sukcesem podcastu badającego, jak wyglądało dochodzenie w jego sprawie i prowadzone potem sprawy sądowe.
Dla tych, którzy lubią czuć, że historia dzieje się na ich oczach uszach.
Criminal – podcast kryminalny, ale z psychologicznym zacięciem.
Każda z historii trwa około pół godziny i skupia się nie tyle na samej zbrodni, jej okropnościach czy zawiłościach śledztwa, ile na ludziach w nią zamieszanych. Dzięki doskonałej prowadzącej i bardzo ludzkiej perspektywie zdobył rzesze fanów na całym świecie.
Dla tych, których interesuje nie martwe ciało, ale żywy człowiek i tych, którzy przedkładają zgrabne miniaturki nad wieloodcinkowe sagi ciągnące się cały sezon.
Someone Knows Something – podcast, którego się świetnie słucha.
David Ridgen zajmuje się sprawami sprzed lat, które nie zostały wyjaśnione. W każdym sezonie na jego biurku ląduje inna zbrodnia, której sprawcy nie udało się odnaleźć, ale to nie zbrodniarz jest tu najważniejszy. Tkana przez Ridgena opowieść, skupia się na ludziach, którzy pozostali i tym, co stało się z nimi i ich życiem. Niespieszna i przejmująca narracja przypominająca czasami powieściową nadaje opowiadanym historiom niepowtarzalnego klimatu.
Dla tych, którzy potrafią docenić piękno narracji, a zbrodnia to dla nich opowieść o człowieku.
Atlanta Monster – uzupełnienie Mindhuntera.
Tą historią powinni zainteresować się fani Netfliksowego Mindhuntera. Podcast opowiada bowiem historię znaną z trzeciego sezonu serialu. W Atlancie między 1979 a 1981 rokiem porwano i zamordowano 25 dzieci. Zbrodnia i całkowita bezradność władz wstrząsnęła lokalną społecznością. Podcast nie tylko skupia się na tym, kto może być winny, ale przede wszystkim portretuje sposób prowadzenia śledztwa i to, jak całą sytuację opisywały ówczesne media.
Dla fanów Mindhuntera.
S Town
To zdecydowanie najdziwniejsza pozycja na liście. W tej historii jest śmierć, zagadka, a nawet zaginiony skarb, ale to wszystko to tylko pretekst, do opowiedzenia poruszającej, dziwacznej i zaskakującej historii z małego miasteczka, zwanego przez jego głównego bohatera pieszczotliwie Shit Town. Dobra propozycja dla każdego, kto niekoniecznie potrzebuje krwi w uszach, ale ceni oryginalną opowieść, niebanalną narrację i nie ma nic przeciwko temu, żeby nie lubić głównego bohatera – lokalnego ekscentryka, który jest najciekawszą zagadką do rozwikłania.
Dla weteranów podcastów o prawdziwych zbrodniach, którzy czują, że chcą spróbować czegoś zupełnie innego i dać się zaskoczyć.
Undisclosed – podcast dla fanów Serialu
Pierwszy sezon to doskonałe uzupełnienie dla każdego, kto wciągnie się w Serial i zacznie żyć sprawą Adnana Syeda. Autorzy podcastu próbują uzupełnić historię morderstwa Hae Min Lee i śledztwa, które było po nim prowadzone. Reszta sezonów skupia się na innych zbrodniach, ale osią opowieści są ludzie skazani za zbrodnie, których prawdopodobnie nie popełnili.
Dla wszystkich, którzy nie mogą przestać zastanawiać się, czy Adnan jest winny.