REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale
  3. Muzyka

Najlepsze ścieżki dźwiękowe w serialach - TOP 10

Ścieżki dźwiękowe w serialach pozostają zdecydowanie mniej doceniane od swoich filmowych odpowiedników. W zasadzie trudno się temu dziwić - na ogół są od nich zdecydowanie mniej spójne i jednolite, wszak niejednokrotnie składają się na nie dziesiątki utworów. A jednak bywają produkcje, których muzyka decyduje o charakterze danego widowiska telewizyjnego, w poszczególnych scenach idealnie współgrając z obrazem i emocjami, a całościowo składając się na rewelacyjne składanki. Przed wami najlepsze z nich. 

04.04.2016
18:46
Najlepsze ścieżki dźwiękowe w serialach - TOP 10
REKLAMA
REKLAMA
breaking bad class="wp-image-22316"

Zaskakująca różnorodnością i wykorzystanymi motywami, ścieżka dźwiękowa z "Breaking Bad" jest równie wyjątkowa, co serial. I mowa tu zarówno o oryginalnym soundtracku, skomponowanym przez Dave'a Portera, jak i tym nieoficjalnym, na który składają się utwory wykorzystane w tej produkcji, wśród których usłyszymy między innymi muzykę poważną, rock, jazz, elektronikę czy hip-hop.  Zaś to, co stworzył Porter, w niesamowity sposób współdziała z obrazem, będąc ważnym elementem całej narracji.

carnivale class="wp-image-61726"

Nastrojowy, zapadający w pamięć, niezwykle pobudzający wyobraźnię. Tak najkrócej można scharakteryzować soundtrack z "Carnivàle", jednego z wielu przedwcześnie zakończonych seriali produkcji HBO. Stacja do jego realizacji zatrudniła znanego między innymi ze stworzenia ścieżki dźwiękowej do filmu "Pollock" Jeffa Beala i okazało się to strzałem w dziesiątkę. Trudno wyobrazić sobie inne utwory, które tak doskonale komponowałyby się z fabułą serialu, balansując pomiędzy skrajnymi emocjami - radością i smutkiem, entuzjazmem i zmęczeniem, zadowoleniem i zaniepokojeniem.

true-detective-trailer-hbo class="wp-image-23991"

Muzyka z pierwszego sezonu "Detektywa" była jednym z jego wielu wybitnych elementów. Muzyka z drugiego sezonu była jednym z jego nielicznych wybitnych elementów. Melancholijna, w pewnym sensie dojmująca, a przy tym niesamowicie nastrojowa. Zupełnie jak serial.

doktor who class="wp-image-61727"

Trudno o serial, który - przy takiej liczbie odcinków, sezonów i spin-offów - miałby bardziej zróżnicowaną ścieżkę dźwiękową niż "Doktor Who". Muzyka na poszczególne soundtracki była tworzona przez kompozytorów związanych z BBC, freelancerów, a nawet kupowana z bibliotek. Efekty są więc różne, czasem bardziej, a czasem mniej udane, ale generalnie większość z nich prezentuje naprawdę wysoki poziom. Niewątpliwie dla każdego fana tego serialu ścieżka dźwiękowa pozostaje czymś szczególnym.

Halt-And-Catch-Fire class="wp-image-36325"

Nad ścieżką dźwiękową z "Halt and Catch Fire" zachwycałem się już niejednokrotnie, pozostaje mi zatem tylko powtórzyć: to naszpikowany klasykami majstersztyk, który idealnie buduje klimat lat osiemdziesiątych, w których rozgrywa się akcja serialu. To wspaniała muzyczna podróż, która brzmi równie dobrze jako tło dla wydarzeń produkcji AMC jak i sama w sobie, słuchana przy każdej okazji.

hannibal promo class="wp-image-31187"

Nie jestem fanem tego serialu, ale kilka rzeczy muszę mu oddać. "Hannibal" ma wybitną oprawę wizualną i nie ustępującą jej w niczym muzyczną. Po brzegi wypełniona klasyką - tą bardziej i mniej znaną - na pierwszy rzut oka zdaje się nie pasować do współczesnej produkcji telewizyjnej. Ale gdy mówimy o pełnej subtelności i symboliki opowieści o psychopacie, w dodatku tak pięknie nakręconej, nie da się ukryć, że w istocie soundtrack nie mógłby być inny.

Flight Of The Conchords class="wp-image-53659"

Każdy, kto oglądał "Flight of the Conchords" wie, że muzyka i utwory prezentowane przez głównych bohaterów serialu to jego najmocniejsza strona. Lekkie, absurdalne, wpadające w ucho i będące częścią fabuły. Sugar Lumps, The Most Beautiful Girl (In The Room) czy Foux Du Fafa to tylko niektóre z piosenek, które głęboko zapadły widzom serialu i do których wraca się nie tylko przy okazji ponownego seansu. Jemaine Clement i Bret McKenzie stworzyli niesamowite postaci, które bawią. Ich talentowi aktorskiemu nie da się zaprzeczyć. Serial o dwóch członkach zespołu folkowego z Nowej Zelandii to ogromna dawka humoru i niepowtarzalnych hitów z rewelacyjnie napisanymi tekstami.

mad men class="wp-image-61728"

Potrzebujesz podkładu muzycznego do wieczornego relaksu? "Mad Men". Ścieżka dźwiękowa na długą, samotną podróż samochodem? "Mad Men". Muzyka do towarzyskiego spotkania przy kilku drinkach? "Mad Men". Jest jeszcze wiele sytuacji, w których soundtrack z "Mad Men" pasować będzie idealnie - podobnie jak idealnie pasował do tego serialu.

twin peaks dale cooper class="wp-image-39028"

Dyskografia Angelo Badalamentiego jest imponująca - kompozytor ma na koncie dziesiątki ścieżek dźwiękowych do filmów, seriali, a nawet gier wideo. Jednak to muzyka, którą napisał dla Davida Lyncha jest najbardziej rozpoznawalna z jego dorobku. I wcale nie mówię tutaj o "Blue Velvet" czy "Zaginionej autostradzie", a właśnie o "Miasteczku Twin Peaks", kultowym widowisku telewizyjnym z lat dziewięćdziesiątych, które swój status - przy zachowaniu odpowiednich proporcji - zapewnia między innymi soundtrackowi.

vinyl-serial-hbo class="wp-image-59901"

Muzyka jest jednym z głównych tematów fabuły "Vinyl", przez co ścieżka dźwiękowa musiała być dopracowana do perfekcji, nie mogło być inaczej. I rzeczywiście: dostaliśmy brawurową mieszankę punka, rocka i soulu, po brzegi wypełnioną klasykami, które wszyscy znają i uwielbiają.

REKLAMA

W platformie TIDAL znajdziecie dużo więcej znakomitej muzyki z seriali. A teraz za dostęp do tego serwisu nie musicie płacić. Każdy klient sieci Play może cieszyć się swoją ulubioną muzyką, która dostępna będzie na jego smartfonie, także w wersji offline, bez potrzeby korzystania z internetu. Premium w TIDAL dla użytkowników Playa jest zupełnie za darmo aż przez całe dwa lata.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA