REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. YouTube

Najlepsze na YouTube: kanały popularnonaukowe

Internet to nie tylko rozrywka i źródło najświeższych wiadomości. To także ogromna baza wiedzy z praktycznie każdej dziedziny nauki. I mam tu na myśli faktyczną wiedzę, nie komentarze internetowych specjalistów od wszystkiego. Towar - zdawać by się mogło - chodliwy, a jednak by sprzedać go szerokiemu gronu odbiorców trzeba się mocno wysilić. Zaprezentować ją przystępnie, interesująco, konkretnie i zrozumiale. I dziś będzie o Vlogerach, którzy potrafią to zrobić. 

19.02.2014
19:01
Najlepsze na YouTube: kanały popularnonaukowe
REKLAMA

W "Najlepsze na YouTube" staram się dobierać wyłącznie polskich twórców, czego powody są dwa: po pierwsze, bariera językowa dla niektórych będzie przeszkodą nie do przeskoczenia; po drugie aby promować wartościowe kanały rodaków. Dziś jednak wyjątkowo listę poszerzę o dwa kanały angielskojęzyczne, ponieważ są absolutnie rewelacyjne i żal byłoby mi się nimi nie podzielić. Jednocześnie pragnę zasygnalizować, że wybór jest czysto subiektywny.

REKLAMA

Choć Polimaty mają raptem 236 tys. subskrybentów na YouTube, idę o zakład, że większość z was zna przynajmniej pojedyncze filmy autorstwa Radosława Kotarskiego. To bez wątpienia jeden z bardziej znanych polskich Vlogerów i od początku absolutny faworyt do pierwszego miejsca w tym zestawieniu. Kotarski w roli prowadzącego jest bezbłędny - świetnie przygotowany, charyzmatyczny, budzący sympatię, a jego programy - choć stosunkowo długie, jak na internetowe standardy - są interesujące od początku do końca. Profesjonalna realizacja, zawsze świetnie dobrana do narracji sceneria i ogrom pracy, wkładany w każdy odcinek sprawią, że nie ma na polskim YouTube lepszego programu popularnonaukowego. Radka wkrótce będzie można zobaczyć w TVP, gdzie wspólnie z Tomaszem Kammelem poprowadzi teleturniej "Tylko Ty".

SciFun ma ponad 100 tys. subskrypcji więcej od Polimatów, moim zdaniem jednak minimalnie ustępuje Kotarskiemu. I to jedynie pod względem poziomu realizacji produkcji, który jest dla mnie ciut mniej atrakcyjny. Ale wiedzy, przygotowania, umiejętności płynnej, zwięzłej i interesującej narracji nie sposób Darkowi Hoffmannowi odmówić. Fenomen tego kanału zawarty jest w jego nazwie - jest na nim jednocześnie nauka i zabawa, a taka forma zawsze jest najlepiej przyswajalna.

Nie jestem przekonany, czy Fermionika nie umarła śmiercią naturalną, bo po okresie dużej aktywności na kanale od ponad miesiąca panuje nań cisza, ale nawet jeśli - warto zapoznać się ze wszystkimi filmami, które się tam pojawiły. To, za co cenię Fermionikę to ciekawy dobór tematów i bardzo przyjemna forma ich prezentacji. Krótkie i rzeczowe produkcje ze znakomitym lektorem.

Jedyna kobieta w tym zestawieniu. Paulina Mikuła prowadzi kanał o tym, jak poprawnie posługiwać się językiem polskim. Co wie każdy, kto miał przyjemność posłuchać kiedyś profesora Bralczyka i profesora Miodka, nie jest to temat nudny, jak większości z nas zapewne zdawało się na lekcjach w szkole średniej. I Mówiąc Inaczej jest potwierdzeniem tego, że o języku można opowiadać w sposób ciekawy i barwny, z lekkością i dowcipem, przekazując jednocześnie wiedzę, która po prostu zostaje w głowie.

Prowadzący ten kanał Tomasz Rożek jest fizykiem i popularyzatorem nauki. Kieruje działem naukowym Gościa Niedzielnego. Ma ogromną wiedzę i w niczym jej nieustępującą pasję do tego, co robi. Dzięki temu jego filmy ogląda się przyjemnie, i nie ma najmniejszego problemu, żeby zrozumieć i przyswoić podawane przez niego informacje. Typ nauczyciela, jakich uwielbiało się w szkole.

REKLAMA

BONUS

Na koniec dwa wspomniane wcześniej kanały angielskojęzyczne. Vsauce Jacek kilka miesięcy temu obwołał królem naukowej części YouTube i muszę zgodzić się z tą opinią. Zarówno pod względem doboru tematów, jak i formy, jest najlepszym kanałem popularnonaukowym, jaki odkryłem. Z kolei najlepszy pod kątem realizacji (nie ujmując mu przy tym niczego) jest bez wątpienia Veritasium, który jest przygotowany tak profesjonalnie, że równie dobrze mógłbym być emitowany w dowolnej stacji telewizyjnej.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA