Internet to nie tylko rozrywka i źródło najświeższych wiadomości. To także ogromna baza wiedzy z praktycznie każdej dziedziny nauki. I mam tu na myśli faktyczną wiedzę, nie komentarze internetowych specjalistów od wszystkiego. Towar - zdawać by się mogło - chodliwy, a jednak by sprzedać go szerokiemu gronu odbiorców trzeba się mocno wysilić. Zaprezentować ją przystępnie, interesująco, konkretnie i zrozumiale. I dziś będzie o Vlogerach, którzy potrafią to zrobić.
W "Najlepsze na YouTube" staram się dobierać wyłącznie polskich twórców, czego powody są dwa: po pierwsze, bariera językowa dla niektórych będzie przeszkodą nie do przeskoczenia; po drugie aby promować wartościowe kanały rodaków. Dziś jednak wyjątkowo listę poszerzę o dwa kanały angielskojęzyczne, ponieważ są absolutnie rewelacyjne i żal byłoby mi się nimi nie podzielić. Jednocześnie pragnę zasygnalizować, że wybór jest czysto subiektywny.
#1 Polimaty
Choć Polimaty mają raptem 236 tys. subskrybentów na YouTube, idę o zakład, że większość z was zna przynajmniej pojedyncze filmy autorstwa Radosława Kotarskiego. To bez wątpienia jeden z bardziej znanych polskich Vlogerów i od początku absolutny faworyt do pierwszego miejsca w tym zestawieniu. Kotarski w roli prowadzącego jest bezbłędny - świetnie przygotowany, charyzmatyczny, budzący sympatię, a jego programy - choć stosunkowo długie, jak na internetowe standardy - są interesujące od początku do końca. Profesjonalna realizacja, zawsze świetnie dobrana do narracji sceneria i ogrom pracy, wkładany w każdy odcinek sprawią, że nie ma na polskim YouTube lepszego programu popularnonaukowego. Radka wkrótce będzie można zobaczyć w TVP, gdzie wspólnie z Tomaszem Kammelem poprowadzi teleturniej "Tylko Ty".
#2 SciFun
SciFun ma ponad 100 tys. subskrypcji więcej od Polimatów, moim zdaniem jednak minimalnie ustępuje Kotarskiemu. I to jedynie pod względem poziomu realizacji produkcji, który jest dla mnie ciut mniej atrakcyjny. Ale wiedzy, przygotowania, umiejętności płynnej, zwięzłej i interesującej narracji nie sposób Darkowi Hoffmannowi odmówić. Fenomen tego kanału zawarty jest w jego nazwie - jest na nim jednocześnie nauka i zabawa, a taka forma zawsze jest najlepiej przyswajalna.
#3 Fermionika
Nie jestem przekonany, czy Fermionika nie umarła śmiercią naturalną, bo po okresie dużej aktywności na kanale od ponad miesiąca panuje nań cisza, ale nawet jeśli - warto zapoznać się ze wszystkimi filmami, które się tam pojawiły. To, za co cenię Fermionikę to ciekawy dobór tematów i bardzo przyjemna forma ich prezentacji. Krótkie i rzeczowe produkcje ze znakomitym lektorem.
Jedyna kobieta w tym zestawieniu. Paulina Mikuła prowadzi kanał o tym, jak poprawnie posługiwać się językiem polskim. Co wie każdy, kto miał przyjemność posłuchać kiedyś profesora Bralczyka i profesora Miodka, nie jest to temat nudny, jak większości z nas zapewne zdawało się na lekcjach w szkole średniej. I Mówiąc Inaczej jest potwierdzeniem tego, że o języku można opowiadać w sposób ciekawy i barwny, z lekkością i dowcipem, przekazując jednocześnie wiedzę, która po prostu zostaje w głowie.
Prowadzący ten kanał Tomasz Rożek jest fizykiem i popularyzatorem nauki. Kieruje działem naukowym Gościa Niedzielnego. Ma ogromną wiedzę i w niczym jej nieustępującą pasję do tego, co robi. Dzięki temu jego filmy ogląda się przyjemnie, i nie ma najmniejszego problemu, żeby zrozumieć i przyswoić podawane przez niego informacje. Typ nauczyciela, jakich uwielbiało się w szkole.
BONUS
Na koniec dwa wspomniane wcześniej kanały angielskojęzyczne. Vsauce Jacek kilka miesięcy temu obwołał królem naukowej części YouTube i muszę zgodzić się z tą opinią. Zarówno pod względem doboru tematów, jak i formy, jest najlepszym kanałem popularnonaukowym, jaki odkryłem. Z kolei najlepszy pod kątem realizacji (nie ujmując mu przy tym niczego) jest bez wątpienia Veritasium, który jest przygotowany tak profesjonalnie, że równie dobrze mógłbym być emitowany w dowolnej stacji telewizyjnej.