Niektóre mają już od lat status kultowych. Inne, nieco młodsze, nadal zyskują kolejnych wiernych fanów. Jeśli nie znacie wszystkich - najwyższy czas to nadrobić. Sprawdźcie najwyżej oceniane polskie seriale.
Średnia ocen została wyliczona na podstawie ocen użytkowników serwisów Filmweb oraz IMdB (stan z dn. 06.09.2018 r.).
Alternatywy 4 - średnia ocena: 8,4
Kultowy serial w reżyserii Stanisława Barei, powstały w 1983 r., dopuszczony przez cenzurę do emisji dopiero 3 lata później, ze świetnymi rolami Romana Wilhelmiego, Bożeny Dykiel czy Bronisława Pawlika. Kto nie zna historii mieszkańców nowego bloku na warszawskim Ursynowie, nad którymi czuwa gospodarz domu, nie da on krzywdy zrobić nikomu!
PitBull - średnia ocena: 8,25
Serial był rozwinięciem filmu Pitbull z 2005 r., pierwszego z serii kinowego hitu Patryka Vegi. Serial emitowany przez TVP2 w latach 2005-2008 opowiadał o pracy warszawskich policjantów z wydziału zabójstw, później wydziału do walki z terrorem kryminalnym. W rolach głównych m.in.: Marcin Dorociński, Weronika Rosati oraz Andrzej Grabowski.
Glina - średnia ocena: 8,2
Nieco zapomniany serial w reżyserii Władysława Pasikowskiego również opowiadał o pracy warszawskich policjantów z wydziału zabójstw. Produkcja emitowana przez TVP1 doczekała się tylko dwóch sezonów. W obsadzie zebrano plejadę świetnych polskich aktorów, wśród nich znaleźli się Jerzy Radziwiłowicz i Maciej Stuhr.
Czas honoru - średnia ocena: 8,1
Kolejna produkcja nadawana przez Telewizję Polską, kanał drugi. I kolejna, której od dłuższego czasu nie oglądamy na antenie (Czas honoru emitowano w latach 2008-2014). W role żołnierzy cichociemnych wcielili się m.in. Jan Wieczorkowski, Maciej Zakościelny, Jakub Wesołowski oraz Antoni Pawlicki.
Rojst - średnia ocena: 8,1
Pierwszy odcinek serialu Rojst pojawił się na Showmaksie całkiem niedawno, 19 sierpnia. Produkcja zdążyła zyskać spore grono wiernych widzów. Do tej pory obejrzeliśmy 4 odcinki opowieści osadzonej w połowie lat 80. ubiegłego wieku.
Artyści - średnia ocena: 8,05
Artyści to mój ulubiony polski serial ostatnich lat. Zabawny, ambitny, wciągający i, jak na produkcję emitowaną w Telewizji Polskiej, odważny. Dzieło duetu Monika Strzępka i Paweł Demirski to bodaj ostatnia ambitna produkcja rodzimego publicznego nadawcy. Jednocześnie serial oryginalny i świetnie zagrany. Aż szkoda, że powstał tylko 1 sezon.
Kariera Nikodema Dyzmy - średnia ocena: 8
Historia opisana w książce Tadeusza Dołęgi-Mostowicza z 1932 r. nic a nic się nie zestarzała. Przypomnijmy: Dyzma jest bezrobotnym urzędnikiem pocztowym, który dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności, później też dzięki sprytowi, dostaje się na salony. W tej roli świetny Roman Wilhelmi.
Kruk. Szepty słychać po zmroku - średnia ocena: 7,95
Tegoroczna premiera Canal+ to jeden z najciekawszych rodzimych seriali ostatnich lat. Intryga, tajemnica, do tego dobra muzyka i mroczne zdjęcia. Minusem był kiepski dźwięk, utrudniający odbiór chociażby dialogów, jednak to raczej problem całego polskiego przemysłu serialowego. Tak czy inaczej, Kruk. Szepty słychać po zmroku to tytuł, który warto znać.
Belfer - średnia ocena: 7,9
Pierwszy sezon lepszy od drugiego - to chyba dość popularna opinia. Nie mniej jednak warto sprawdzić oba, choćby dla wyrazistych postaci i tajemnic. Głównym bohaterem obu serii jest Paweł Zawadzki, który jak na zwykłego nauczyciela niezwykle często wplątuje się w niebezpieczne intrygi. Scenariusz Belfra to wspólne dzieło pisarza Jakuba Żulczyka i Moniki Powalisz.
Bez tajemnic - średnia ocena: 7,85
Bez tajemnic był pierwszym serialem wyprodukowanym przez polski oddział HBO. Produkcja jest jedną z zagranicznych wersji izraelskiego serialu Be-tipul. W rolę głównego bohatera rodzimej odsłony wcielił się Jerzy Radziwiłowicz. Grany przez niego Andrzej Wolski jest psychoterapeutą, który zmaga się nie tylko z problemami swoich pacjentów, ale także własnymi.
Odwróceni - średnia ocena: 7,8
Odwrócony to przestępca, który współpracuje z policją. To także policjant, który dostarcza informacji przestępcom. Serial Odwróceni opowiada o niebezpiecznych gierkach pomiędzy różnymi stronami konfliktu. W produkcji emitowanej przez stację TVN wystąpili m.in. Robert Więckiewicz, Artur Żmijewski, Małgorzata Foremniak, Szymon Bobrowski, Andrzej Grabowski, Marian Dziędziel oraz Andrzej Zieliński.
Krew z krwi - średnia ocena: 7,8
Carmen (Agata Kulesza) jest córką byłego bossa mafii, która trzyma się z dala od rodzinnych biznesów. Jej mąż prowadzi prywatną przystań jachtową, ale to tylko przykrywka. Mężczyzna, razem z bratem Carmen zajmuje się przemytem papierosów. Pewnego dnia mąż Carmen pada ofiarą gangsterskich porachunków. Kobieta staje na czele rodzinnego interesu.
Kolumbowie - średnia ocena: 7,8
Pięcioodcinkowy serial, opowiadający o Pokoleniu Kolumbów urodzonym po 1920 r. Produkcja opowiada o konspiracyjnych działaniach podczas okupacji niemieckiej, a później także Powstania Warszawskiego. W wyreżyserowanym przez Janusza Morgensterna serialu wystąpili m.in.: Jan Englert, Władysław Kowalski oraz Marek Perepeczko.
Przygody Pana Michała - średnia ocena: 7,8
Każdy chyba zna utwór W stepie szerokim (Pieśń o małym rycerzu), który leciał w czołówce serialu. Gdy Jerzy Hoffman pracował nad filmem Pan Wołodyjowski, równolegle przygotowywano serię Przygody Pana Michała. Opowiada ona rzecz jasna o dzielnym Michale Wołodyjowskim, który decyduje się na porzucenie klasztornego habitu, by oddać się walce o ojczyznę. W tej roli niezapomniany Tadeusz Łomnicki.
Dom - średnia ocena: 7,8
Dom to drugi po Klanie najdłuższy polski serial pod względem rozciągłości lat emisji premierowych odcinków (lata 1980-2000). Nie liczy sobie jednak tyle epizodów, co rzeczona telenowela, Dom bowiem miał kilka przerw w nadawaniu. Produkcja opowiada o mieszkańcach kamienicy przy ulicy Złotej w Warszawie. Akcja dzieje się w latach 1945-1980.