Nie jest żadnym odkryciem, że Netflix dostarcza jedne z najlepszych współczesnych seriali fabularnych. Co więcej, robi to z taką częstotliwością, że nie raz trudno znaleźć czas, by obejrzeć coś innego. A jednak warto to zrobić i sięgnąć po któryś z odcinkowych dokumentów dostępnych na platformie.
Oczywiście nie wszystkie seriale dokumentalne są tak dobre jak inne Netflix Originals. Jednak wśród nich jest kilka niezwykle interesujących pozycji. Jeśli chcecie zacząć przygodę z tym gatunkiem, to każdy z tych tytułów nada się do tego idealnie.
Seriale dokumentalne Netfliksa - najlepsze tytuły
Zdecydowanie najlepszy serial dokumentalny Netfliksa i jedna z najlepszych produkcji platformy w ogóle. Kręcona przez dekadę historia Stevena Avery’ego, który zostaje oskarżony o gwałt i usiłowanie zabójstwa. Kiepska reputacja, podobieństwo do sprawcy i niezbyt przekonujące dowody policji skutkują wyrokiem 32 lat więzienia. Wychodzi po 18, gdy badanie materiału DNA stwierdza jego niewinność. Jednak nie mijają nawet dwa lata, a zostaje oskarżony o zamordowanie innej kobiety. A to dopiero pierwszy odcinek. Making a Murderer dobitnie ukazuje wypaczenie systemu sprawiedliwości. Nie chodzi nawet o niesprawiedliwość i uprzedzenia wobec Avery’ego, ale o samo funkcjonowanie prawa. Od lenistwa, kolesiostwa i nadużyć swoich stanowisk włos jeży się na głowie.
Making a Murderer znajdziecie pod tym linkiem.
Last Chance U
Nie trzeba być fanem futbolu amerykańskiego, by wciągnąć się w ten serial. Ekipa filmowa towarzyszy drużynie z East Mississippi Community College, jednemu z najlepszych zespołów w kraju. Swój sukces ekipa zawdzięcza przede wszystkim dyscyplinie utrzymywanej przez trenera Buddy’ego Stephensa. Marzeniem każdego zawodnika jest wybór w drafcie ligi NFL, ale do tego nie wystarczy sam talent. Część sportowców nie jest gotowa na szereg wyrzeczeń i ciężką pracę, do czego dochodzą problemy w nauce. Próby zmobilizowania członków drużyny podejmuje Brittany Wagne, koordynatorka zawodników. Dzięki niezwykle wyrazistym postaciom i wartkiej akcji łatwo zapomnieć, że Last Chance U to nie serial fabularny.
Last Chance U znajdziecie pod tym linkiem.
Wstrząsająca historia morderstwa siostry Cathy Cesnik, nauczycielki z liceum Keough w Baltimore. Zakonnica zostaje odnaleziona kilka miesięcy po śmierci, jednak z powodu braku dowodów sprawa cichnie. Prawie pięć dekad później własne śledztwo przeprowadzają byłe uczennice zamordowanej. Niestety, z powodu upływu czasu wiele istotnych szczegółów pozostaje nieznanych. Im kobiety bardziej zagłębiają się w sprawę, tym więcej mrocznych sekretów z życia szkoły wychodzi na jaw. Najwięcej podejrzeń pada na księży Maskella i Magnusa, którym zarzucano potworne traktowanie nastoletnich dziewcząt. Nie wszyscy jednak wierzą w zeznania po latach.
The Keepers znajdziecie pod tym linkiem.
Chef’s Table
Netflix zabiera widzów w podróż po najlepszych restauracjach świata, których szefowie kuchni są arcymistrzami w swojej dziedzinie. Nie ma tu jednak przygotowywania posiłków na ekranie; głównym tematem zawsze jest postrzeganie gotowania jako sztuki i pasji. Najbardziej uznani kucharze dzielą się swoją kulinarną filozofią i opowiadają o swoich początkach, które praktycznie w żadnym przypadku nie były łatwe. Przy okazji obserwujemy ich przy pracy, gdy do każdego dania przykładają najwyższą wagę. Wszystko to okraszone przepiękną muzyką. W Netfliksie dostępny jest także serial Chef’s Table: Francja, poświęcony wyłącznie szefom kuchni pochodzącym znad Sekwany.
Chef's Table znajdziecie pod tym linkiem.
Tales by Light
Pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika fotografii i malowniczej przyrody. Uznani artyści udają się w najodleglejsze zakątki świata, często narażając życie dla zaledwie kilkunastu zdjęć. Twórcy serialu zabierają widza do aktywnego wulkanu, na zamieszkałą przez potężne drapieżniki afrykańską sawannę czy do oceanicznych głębin pełnych rekinów. Każda seria fotografii przedstawia niezwykłą historię świata ludzi i zwierząt. Oglądając Tales by Light łatwo zrozumieć, jak ważne w pracy bohaterów serialu jest wyczucie tego jednego ułamku sekundy, który zmieni zdjęcie w majstersztyk. Już po kilku krótkich odcinkach widz przekonuje się, jak prawdziwy jest tytuł tego Netflix Original.
Tales by Light znajdziecie pod tym linkiem.
Ewolucja hip-hopu
Czteroodcinkowa kronika dziejów jednego z najpopularniejszych gatunków muzyki. Serial zaczyna się od przywołania wydarzeń z lat 70., gdy na Bronksie garstka DJ-ów organizowała zamknięte imprezy disco. Z czasem do wyciętych partii perkusji i basu zaczęto dodawać kolejne elementy, a także rymowane teksty. Shad Kabango spotyka się z takimi legendami, jak Grandmaster Flash, Ice Cube czy LL Cool J, próbując zrozumieć fenomen, który ogarnął ludzi przed kilkoma dekadami. Każdy artysta wypowiada się o okresie, w którym nie tylko tworzył, ale sam w znacznej mierze go ukształtował.
Ewolucję hip-hopu znajdziecie pod tym linkiem.
Abstrakt: Sztuka designu
Twórcy tej produkcji biorą pod lupę pracę artystów i projektantów. Dostajemy możliwość przyjrzenia się codzienności Tinkera Hatfielda, odpowiedzialnego za Nike Air Maksy, czy Bjarke Ingelsa, jednego z najodważniejszych architektów ostatnich lat. Podobnie jak w Chef’s Table, każdy bohater dzieli się sposobem spostrzegania swojego fachu i zaprasza do poznania kilku tajników swojego warsztatu. Obok fascynującego ukazania pracy mistrzów plastyki zachwyca sama forma serialu. Dzieła stają się bowiem integralnymi częściami kadru, a twórcy nie wahają się przed stosowaniem oryginalnych efektów wizualnych. Abstrakt: Sztuka designu to istna uczta dla oczu.
Abstrakt: Sztuka designu znajdziecie pod tym linkiem.
Z jednej strony Steven Spielberg, Francis Ford Coppola, Guillermo del Toro, Lawrence Kasdan i Paul Greengrass. Z drugiej Frank Capra, John Ford, John Huston, George Stevens i William Wyler. Współcześni filmowcy opowiadają o reżyserach złotej ery Hollywood, którzy w czasie II wojny światowej porzucili inne projekty, by zająć się tworzeniem obrazów propagandowych i krzepiących serca Amerykanów. W ciągu zaledwie trzech odcinków dowiadujemy się, w jaki sposób każdy z nich zdobył uznanie w świecie filmu, które następnie wystawił na wielkie ryzyko. Five Came Back zawiera masę archiwalnych materiałów, przez które widza prowadzi narratorka opowieści – Meryl Streep.
Five Came Back znajdziecie pod tym linkiem.
Sześć historii, których wspólnym mianownikiem są malwersacje finansowe globalnych korporacji. Wspólnym mianownikiem jest także krzywda przeciętnych obywateli, którzy zaufali ogromnym przedsiębiorstwom. Obracanie pieniędzmi karteli narkotykowych przez bank HSBC, amerykańskie chwilówki czy dieslowy przekręt Volkswagena. Nie ma tu wypowiedzi poszkodowanych; twórcy rozmawiają z ekspertami, którzy przedstawiają przebieg śledztwa wobec firm. Niekiedy na ekranie pojawiają się także sami sprawcy, którzy mimo wyroków sądowych nadal prowadzą działalność. Brudna forsa nie pozwala wyjść ze zdziwienia, jak organy kontroli dopuściły do przedstawionych sytuacji. I choć większość przypadków dotyczy mieszkańców Stanów Zjednoczonych, to z każdą sprawą łatwo się utożsamić.
Brudną forsę znajdziecie pod tym linkiem.
The Staircase
Opowieść o Michaelu Petersonie, amerykańskim pisarzu, dziennikarzu i byłym żołnierzu, oskarżonym o zamordowanie żony. Peterson ma dziś 74 lata. Być może do tej pory nie wyjawił wszystkiego, co wydarzyło się w jego domu w Północnej Karolinie, pewnego grudniowego wieczoru 2001 roku. Pisarz zadzwonił na pogotowie i poinformował, że znalazł na schodach nieprzytomną żonę Kathleen. Kobieta zmarła na skutek utraty krwi. Choć żadne ślady nie wskazywały bezpośrednio na Petersona, został on zatrzymany, a wkrótce postawiono mu zarzut morderstwa. To jedna z najbardziej tajemniczych spraw w historii amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości.
The Staircase znajdziecie pod tym linkiem.