Tegorocznej edycji wręczenia Literackiej Nagrody Nike towarzyszyło sporo afer i skandalików, z literaturą raczej nie związanych. Autobiografia Karola Modzelewskiego "Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca" była w tym kontekście wyborem dość bezpiecznym, za który nikt się raczej nie obrazi.
Najpierw nominowany za książkę poetycką "Jeden" Marcin Świetlicki oznajmił, że wolałby nagrody nie dostać, bowiem "nie chce uczestniczyć w konkursie organizowanym przez instytucję, która wytacza procesy poetom za to, co myślą". Nike przyznawane jest przez Fundację Agory oraz "Gazetę Wyborczą", a Świetlickiemu chodzi o proces, jaki gazeta wytoczyła Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi. Potem rozpętała się prawdziwa awantura wokół Ignacego Karpowicza, nominowanego za "ości", który - jak twierdzi pisarka i publicystka Kinga Dunin - ukrywa swój romans z sekretarzem nagrody.
I choć to Karpowicz - nota bene laureat nagrody publiczności - uchodził za faworyta, Nike ostatecznie otrzymał Karol Modzelewski, pokonując pozostałych nominowanych - Brygidę Helbig ("Niebko"), Szymona Słomczyńskiego ("Nadjeżdża"), Patrycję Pustkowiak ("Nocne zwierzęta") oraz Jerzego Pilcha ("Wiele demonów"). "Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca" to autobiografia tego wybitnego historyka, w której opisuje on losy swoje i swojej rodziny przez pryzmat historii politycznej Polski, obejmującej okres od lat czterdziestych XX wieku aż do chwili obecnej.
Jury dokonało wyboru najlepszego z możliwych, doceniając książkę ważną i nagradzając głęboko humanistyczną postawę Modzelewskiego oraz wartości, którymi kierował się przez całe życie. Miejmy nadzieję, że stłumi to nieco emocje, od których ostatnio wręcz kipi, a które z istotą Nike nie mają nic wspólnego. I że zamiast rozmawiać o tym, kto komu ile jest winny pieniędzy i kto z kim sypia, dyskutować będziemy o literaturze.
Nagroda Literacka Nike przyznawana jest od 1997 roku. Celem tego najbardziej prestiżowego polskiego wyróżnienia jest promocja polskiej literatury współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem powieści. Wśród laureatów Nike pierwszym był Wiesław Myśliwski za powieść „Widnokrąg”.