REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy
  3. Dzieje się

Bestsellery Empiku mają w tym roku nową kategorię – Odkrycia. Kto zgarnie statuetki? Rozmawiamy z Jury

Bestsellery Empiku to nagroda przyznawana przez sieć sklepów Empik na podstawie rzeczywistej liczby sprzedanych egzemplarzy konkretnych tytułów. W tym roku zdecydowano się urozmaicić galę, dzięki nowej kategorii – Odkrycia. Jej celem jest zwrócenie uwagi publiczności na nowe, wschodzące gwiazdy polskiej sceny lub wielkie powroty. Zarówno w świecie literatury, muzyki, jak i filmu. Mieliśmy szansę porozmawiać z członkami Jury sekcji Odkrycia Film przed ogłoszeniem ostatecznego werdyktu.

04.02.2020
11:29
Odkrycia Empiku – nowa kategoria Bestsellerów Empiku. Rozmowa z Jury
REKLAMA
REKLAMA

Nagrodę główną w sekcji Bestsellery Empiku – Odkrycia: Film przyznawało Jury w składzie: aktorka Roma Gąsiorowska, reżyserka Agnieszka Smoczyńska, krytyk filmowy Tomasz Raczek oraz ekspertki Empiku: Agnieszka Stępień i Izabela Szymańska.

Odkrycia Empiku - film - nominowani class="wp-image-372018"

Członkowie Jury przyznali, że oglądają co najmniej kilkadziesiąt premier filmowych rocznie, głównie na polskich i zagranicznych festiwalach filmowych.

Ta perspektywa umożliwia im poznanie nowych trendów kinematografii i zwrócenie uwagi na nowe, obiecujące głosy na polskiej scenie filmowej.

Członkowie Jury wspominają także, że wybór finałowej piątki był stosunkowo prosty. Z listy kilkunastu propozycji, dość szybko udało się dojść do pięciu produkcji, które warte są dodatkowego oświetlenia i zwrócenia na nie szczególnej uwagi. Problemy zaczęły się, gdy przyszło do wyboru ostatecznego zwycięzcy pierwszej nagrody w tej kategorii.

Obradom Jury towarzyszyły zażarte dyskusje i starcia argumentów, prezentujących różne postawy artystyczne. Jak zwykle bywa w takich sytuacjach, podczas dyskusji pojawiła się także pokusa dodania wyróżnienia specjalnego, tak aby móc docenić więcej niż jedno dzieło. Członkowie Jury byli bowiem zgodni, że finałowa piątka, mimo różnorodności tematycznej i stylistycznej, prezentuje równie wysoki poziom i rzeczywiście stanowi powiew świeżości w polskiej kinematografii.

W każdym z tych filmów zauważyliśmy dobre, ale i niedopracowane strony, o których sobie opowiedzieliśmy. Każdy subiektywnie podchodził do odbioru tych dzieł, przefiltrowując je przez własną wrażliwość. Początkowa dyskusja była więc wymianą naszych spostrzeżeń, która szybko dotyczyła także kondycji, w jakiej chcielibyśmy, aby było polskie kino. Zwracaliśmy zatem uwagę na twórców, którzy wykazują potencjał do dalszego rozwoju polskiej kinematografii – rozpoczyna Roma Gąsiorowska.

Bestsellery Empiku 2019 – Odkrycia. Film – nominowani

W pierwszym rozdaniu nowej nagrody, nominowanych zostało pięć filmów: „Eastern” Piotra Adamskiego, „Nic nie ginie” Kaliny Alabrudzińskiej, „Ukryta gra” Łukasza Kośmickiego, „Supernova” Bartosza Kruhlika i „Acid Rain” Tomasza Popakula.

Odkrycia Empiku - film - nominowani class="wp-image-372015"

Wybrane filmy prezentowały tak dużą różnorodność stylistyczną, że czasem trudno było je zestawić ze sobą i porównać wedle tych samych kryteriów – przyznaje Agnieszka Smoczyńska.

Ostatecznie zdecydowano się wybrać ten film, którego kierunek artystyczny wydał się Jurorom najciekawszy i jakiego rodzaju kina chcieliby oglądać w Polsce więcej.

W tej nagrodzie chodzi przede wszystkim o osobowość reżysera, ujawnianą poprzez jego/jej dzieło filmowe. Kogo z nich warto oświetlić dodatkowym blaskiem, aby zwrócić uwagę szerszej publiczności na jego/jej twórczość i umożliwić dalszą owocną pracę – dodaje Tomasz Raczek.

Ekspertki z Empiku – Agnieszka Stępień oraz Izabela Szymańska wspominają, że były niezwykle zadowolone, że podczas dyskusji szczegółowo omówiono każdy z nominowanych filmów, patrząc na dzieło z wielu różnych stron i porównując odmienne perspektywy. Doszły do wniosku, że ich wysoki poziom zwyczajnie zachęcał do dzielenia się różnorodnymi opiniami.

Oznacza to, że mamy wielu utalentowanych reżyserów i zdecydowanie było z czego wybierać – dodała Izabela Szymańska.

Zwycięzców sekcji Odkrycia. Film oraz wszystkich innych kategorii tegorocznych Bestsellerów Empiku poznamy już dziś, we wtorek 4 lutego.

REKLAMA

Wydarzenie będzie streamingowane na Facebooku Empiku oraz stronie Empik.com, gdzie już od godz. 19:30 widzowie zajrzą za kulisy, zobaczą ekskluzywne materiały i wywiady z gośćmi gali.

Właściwa uroczystość, która będzie ponadto transmitowana na antenie telewizji TVN, rozpocznie się o godz. 20:15.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA