Oferta Netfliksa w Polsce jest jedną z najuboższych na świecie. Tak wynika z nowego raportu
W zależności od kraju oferta Netfliksa jest inna. Firma SurfShark postanowiła sprawdzić, jak bardzo. I cóż, nie ma dobrych wiadomości dla Polski. Biblioteka z jakiej możemy korzystać jest jedną z najuboższych na świecie.
Netflix jest aktualnie dostępny w ponad 190 krajach. Jeszcze w kwietniu serwis mógł pochwalić się łącznie około 183 mln użytkowników, co oznacza, że jest najpopularniejszą platformą streamingową na świecie. Jednakże nie wszyscy są traktowani tak samo. Liczbę tytułów w bibliotece dyktują bowiem warunki danego regionu i różnorakie umowy licencyjne. Dlatego w Stanach Zjednoczonych subskrybenci zyskują dostęp do niemal 6 tys. tytułów, a mieszkańcy Mołdawi do zaledwie 2145 produkcji.
Tak wynika z raportu SurfShark.
Firma postanowiła sprawdzić jak bardzo różni się zawartość biblioteki Netfliksa w zależności od regionu. Co prawda niemożliwym było wzięcie pod uwagi wszystkich krajów, w jakich serwis jest dostępny. Dlatego autorzy rankingu skorzystali z danych Flixwatch, czyli agregującej katalogi platformy z 70 państw.
Jak się okazuje największą ofertą platformy mogą cieszyć się Amerykanie, a najmniejszą użytkownicy z Gruzji, gdzie dostępnych jest zaledwie 2116 tytułów. Jeśli zaś chodzi o Polskę to nie mamy powodów do radości. Biblioteka serwisu w naszym kraju ogranicza się do 3398 produkcji, w tym 2317 filmów i 1081 seriali. Plasuje nas to na 55 miejscu wszystkich przeanalizowanych w raporcie 70 państw.
Oczywiście jesteśmy za Stanami Zjednoczonymi, gdzie dostępnych jest dokładnie 5879 tytułów.
Przebija nas też Wielka Brytania (5673), Australia (5349), czy Japonia (5065). Bogatszą ofertą biblioteki Netfliksa mogą się jednak również cieszyć chociażby Czechy (5064), Rumunia (4686), Ukraina (4640), czy Gwatemala (4117). Jak widać w podanych krajach liczba produkcji jest o wiele wyższa niż u nas. A to nie koniec złych informacji dla subskrybentów platformy z Polski.
W ramach analizy pracownicy SurfShark sprawdzili również, jak wygląda oferta w poszczególnych krajach pod względem jej jakości. Sprawdzili więc średnią ocenę tytułów na portalu Imdb.com i wzięli pod uwagę liczbę Oscarów oraz Emmy, jakie zdobyły. W tym wypadku króluje Korea Południowa, a na szarym końcu jest Australia. Polska niestety znajduje się niewiele wyżej od ostatniego wymienionego kraju i zajmuje 66 miejsce.
Rodzi się więc pytanie za co płacimy w Polsce?
Temat ubogiej oferty serwisu w kontekście ceny za subskrypcję poruszaliśmy już w 2018 roku. Wtedy biblioteka Netfliksa w naszym kraju składała się z niemal 3 tys. tytułów (2965). Teraz jest ich więcej i, z dobrych wiadomości, koszt najtańszego planu korzystania z platformy wciąż wynosi 34 zł.
Weźmy jednak również pod uwagę, że jest to mniej więcej tyle co w Stanach Zjednoczonych. W USA użytkownicy mają dostęp do niemal 2,5 tys. tytułów więcej niż w Polsce i obecne w bibliotece platformy produkcje mogą pochwalić się większymi walorami artystycznymi, a tamtejsi subskrybenci za miesiąc korzystania z oferty serwisu płacą co najmniej 8,99 USD/msc. (niecałe 35 zł).