Poczytaj Star Wars - 5 najciekawszych książek z tego uniwersum
May the 4th be with you! Świętujemy oficjalny Dzień Gwiezdnych Wojen, które przecież nie samymi filmami żyją. Uniwersum Star Wars skrywa powiem masę doskonałych książek, komiksów, gier i innych dzieł kultury.
Tym razem jednak przyjrzymy się właśnie książkom, które niekiedy bywają prawdziwymi perełkami literatury fantastycznej i wiele z poniższych tytułów powinno obowiązkowo znaleźć się na półce każdego fana Gwiezdnych Wojen, choć nie tylko - doskonale bawić powinny się też całkiem postronne osoby. Wartych uwagi pozycjo jest jednak tak wiele, że pozwólcie, że zamiast silić się na obiektywizm, wybiorę po prostu takie, które mi osobiście czytało się wybitnie przyjemne.
5. Zemsta Sithów
Jeden z wielu przypadków, gdy czytanie książek ze świata Star Wars jest o wiele bardziej satysfakcjonujące aniżeli oglądanie filmów - i to przykład najbardziej jaskrawy, bo mówmy tu o nowelizacji Epizodu III, który swoją drogą i tak prezentuje w miarę sensowny poziom w porównaniu do dwóch pozostałych prequeli. Adaptacja książkowa jednak bierze na warsztat wątki znane z filmu i pogłębia je, nadając filmowym wydarzeniom psychologicznej głębi i w interesujący sposób przedstawiając motywacje bohaterów. Książka nie tylko lepiej ukazuje transformację Anakina w Vadera (ups, spoiler) czy sposób działania Palpatine’a, ale też kreśli szerokie tło polityczne wydarzeń z kresu Republiki, sprawiając, że cała historia jest o wiele bardziej spójna i czytelna. Zemsta Sithów to remedium dla fanów rozczarowanych poziomem trzeciego z epizodów, które w satysfakcjonujący sposób kończy erę Nowej Trylogii.
Kup e-book na iTunes (po angielsku)
4. Labirynt Zła
No to pozostaniemy na chwilę jeszcze w podobnym okresie starwarsowego uniwersum. Labirynt Zła to bezpośredni prequel dla wydarzeń w Zemście Sith. Jak pewnie pamiętacie, film zaczyna się w momencie gdy Anakin i Obi-Wan zamierzają odbić Palapatine’a spod władzy Hrabiego Dooku - natomiast Labirynt zła kończy się dokładnie w tym momencie, opowiadając wydarzenia stanowiące genezę tej sceny. Książka jest przepełniona akcją, dobrymi dialogami i ponownie, w fantastyczny sposób kreśli sylwetki bohaterów, od starych znajomych, którym poświecono sporo czasu w filmach, po te mniej znane postaci, z Generałem Greviousem na czele. Labirynt Zła czyta się jednym tchem i mimo swojego osadzenia głęboko w wydarzeniach związnych z filmami, nadaje do polecenia każdemu, kto chce rozpocząć przygodę z książkami z uniwersum Star Wars.
Kup e-book na iTunes (po angielsku)
3. Trylogia Thrawna
Jeśli poszukujecie doskonałej kontynuacji starej trylogii, to idealnym wyborem jest to właśnie trio książek, ukazujące losy galaktyki już po upadku wielkiego Imperium. Choć Palpatine zginął, to sporo planet i systemów wciąż znajdowało się poza kontrolą nowo powstałej Republiki, potrzebowały tylko utalentowanego stratega, który zebrałby je do kupy. No i tu pojawia się niebieskoskóry Mitth'raw'nuruodo, zwany Thrawnem, genialny taktyk, który jest jedną z najbardziej interesujących postaci z uniwersum Star Wars. Dla znajomych nam bohaterów jest on o tyle niebezpieczny, że nie tylko jest prawdziwym geniuszem strategii, ale potrafi uczyć się na swoich błędach i doskonale wie, że warto zrobić krok do tyłu, celem posunięcia się do przodu potem - stąd walka z nim jest o wiele bardzie wymagająca, aniżeli z sztandarowymi, pełnymi buty i dumy czarnymi charakterami znanymi choćby z filmów. Sama historia to wszystko to, co pokochaliśmy w Starej Trylogii - masa ciekawych, często zabawnych dialogów, sporo akcji i wiele splatających się, dobrze napisanych wątków, które sprawiają, ze wszystkie trzy książki pochłania się błyskawicznie. Na trylogię Thrawna składają się trzy powieści Timothy’ego Zahna - Dziedzic Imperium, Ciemna strona Mocy, Ostatni rozkaz.
Kup audiobooki na Amazon (po angielsku): Dziedzic Imperium · Ciemna strona Mocy · Ostatni rozkaz
2. Trylogia Bane’a
I kolejna trylogia na liście, tym razem skupiająca się bezpośrednio na postaci Darth Bane’a, twórcy Zasady Dwóch, mówiącej, że Sithów powinno być tylko dwóch - mistrz posiadający władzę i uczeń, pragnący jej. Taka to zasada miała dać Sithom w końcu władzę nad galaktyką. Sam Darth Bane, którego losy śledzimy przez karty trzech powieści (Droga zagłady, Zasada dwóch, Dynastia zła), to wybitnie interesujący przedstawiciel mrocznych Jedi, który zniszczył istniejącą wówczas parodię Zakonu Sith, by na jego gruzach zbudować nowy, wg swoich zasad - co w prostej linii poprowadziło ostatecznie do przejęcia władzy w galaktyce przez Sithów. Na uwagę zasługuje masa ciekawych monologów, ilustrujących bardzo oryginalny sposób myślenia Bane’a oraz równie ciekawa relacja między nim, a jego uczennicą Zannah, której zadaniem było osiągnąć taką potęgę, by stanąć któregoś dnia ze swoim mistrzem do walki i go zabić, a następnie wyszkolić kolejną uczennicę, by cykl mógł trwać. Trylogia Bane’a pozwala zapoznać się z pozornie pokrętnym, a w rzeczywistosci praktycznym i logicznym rozumowanym Sithów oraz obejrzeć na własne oczy (cóż, poniekąd) losy jednego z najwybitniejszych Sithów w historii uniwersum, który stanowił wzór do naśladowania dla znajomych nam z filmów szwarccharakterów.
Kup audiobooki na Amazon (po angielsku): Droga zagłady · Zasada dwóch · Dynastia zła
1. Darth Plagueis
A moją ulubioną książką ze świata Star Wars jest historia o innym bardzo ważnym lordzie Sith, Darth Plagueisie, mistrzu niejakiego Dartha Sidiousa, czyli Plapatine’a. Plagueis nie tylko jest fascynującą postacią, która wg legend potrafiła zapewnić swojemu ciału nieśmiertelność (co w końcu skłoniło Anakina do przejścia na ciemną stronę Mocy), ale i wyjątkowo inteligentnym strategiem, któremu Palpatine zawdzięcza sporą część swojego sukcesu. W książce obserwujemy relację między mistrzem a uczniem, od bezgranicznego zaufania, do coraz większej nieufności i podejrzliwości. Lektura jest szczególnie ciekawa w kontekście poprzedniej pozycji - okazuje się bowiem, że Sithowie nie zawsze byli posłuszni Zasadzie Dwóch, szczególnie gdy mieli własne, inne od swojego mistrza, plany. Książka ta to prawdziwe kompendium wiedzy o kulisach funkcjonowania Republiki, sposobie działania najwybitniejszych umysłów w historii Zakonu Sith, a także w zasadzie o całym ówczesnym uniwersum, bowiem autor, James Luceno, dysponuje ogromną wiedzą na temat Expanded Universe i nie boi się z niej korzystać, zarzucając czytelnika masą nazwisk i odniesień do innych wydarzeń. Udało się mu nie tylko wyjść z tarczą z wyzwania nadania kształtu i charakteru jednej z legendarnych postaci świata Star Wars, ale i osadzić ją bardzo głęboko w tym świecie, sprawiając, że wszystkie jej ruchy mają znaczenie, a jej dziedzictwo wydaje się niezbędne dla zwizualizowania sobie pełnego obrazu Republiki u jej schyłku i genezy jej upadku.
***
I to tyle, choć na wspomnienie choćby zdaniem zasługuje masa innych pozycji, choćby cała masa książek osadzonych w czasie wielkiego konfliktu z Yuuhzan Vongami (moja ulubiona - Zdrajca), inne powieści dopełniające filmowe historie (Darth Maul - Łowca z mroku, Cienie Imperium) lub np. fabułę gier (Revan). Wybór jest przeogromny, dlatego warto też zorientować się, jakie klimaty i jakie realia nas najbardziej interesują, a wówczas na pewno znajdzie się pozycja książkowa, która spełni nasze oczekiwania. I jeszcze jedna rzecz - jeśli przeraża was poznawanie powyższych książek w języku angielskim, prawdopodobnie znajdą się wersje tradycyjne w najbliższej księgarni albo na allegro - poszukajcie wówczas ich.