REKLAMA

Gdy rzeczywistość cię przerasta. Recenzujemy dokument „Pokonani przez życie”, dostępny w serwisie Netflix

„Pokonani przez życie” to dokumentalna opowieść o nietypowym zjawisku, które od 2004 roku zaczęło pojawiać się na terenie Szwecji.

Pokonani przez życie - film dokumentalny Netflix
REKLAMA
REKLAMA

Okazało się, że każdego roku setki dzieci imigrantów, pochodzących głównie z terenów Europy Wschodniej, zaczynają cierpieć na tak zwany syndrom rezygnacji, przypominający stan podobny do śpiączki. Objawia się on tym, że w wyniku traum psychologicznych dzieci zaczynają wycofywać się ze świata. Przestają bawić się, mówić, jeść i pić, a końcu zanika z nimi kontakt. Mogą nawet przez wiele miesięcy znajdować się w stanie uśpienia. Przeprowadzone badania mówią, że od strony fizycznej dzieciom nic nie dolega. Patrząc po wynikach laboratoryjnych, teoretycznie wszystko jest z nimi OK.

Stan uśpienia jest psychosomatyczny, wywołany traumatycznymi wydarzeniami, które miały miejsce w życiu dzieci.

Pokonani przez życie - film dokumentalny Netfliksa

Mimo wielu udokumentowanych przypadków nie znaleziono jeszcze prawdziwej diagnozy czy niezawodnego sposobu leczenia i radzenia sobie z problemem. Dwójka filmowców - Kristine Samuelson i John Haptas - postanowiła przyjrzeć się problemowi i spróbować lepiej go zrozumieć. W tym celu para przez wiele miesięcy podążała za trzema rodzinami, aby na ich przykładzie zobrazować codzienny dramat ludzi cierpiących przez syndrom rezygnacji.

Rodziny znajdują się na terenie Szwecji tymczasowo, wciąż oczekując na otrzymanie oficjalnego statusu uchodźcy i możliwość uzyskania pozwolenia na stały pobyt na terenie kraju. Każda z rodzin musiała opuścić państwo swojego pochodzenia, gdyż ich życie i zdrowie znajdowało się tam w ciągłym stanie zagrożenia. Bohaterowie przytaczają dramatyczne zdarzenia ze swojej przeszłości, które doprowadziły ich na teren Szwecji.

Pokonani przez życie - kadr z dokumentu Netfliksa

W tym momencie zaczynamy rozumieć, dlaczego te zdarzenia miały tak silny wpływ na dzieci, przyczyniając się do powstania choroby. Przedstawione warunki byłyby trudne dla dorosłego, a co dopiero dla tak młodej osoby. Taki ciąg wydarzeń każe lekarzom wysnuć tezę, wedle której obie sprawy są ze sobą ściśle powiązane i posiadają wyraźny ciąg przyczynowo-skutkowy. W pewnym momencie z ekranu padnie nawet zdanie:

Odkryliśmy, że wzrost poczucia bezpieczeństwa i to, że dzieci czują, że rodzina wreszcie może odetchnąć z ulgą, ma wyraźny wpływ na powolne polepszenie ich stanu.

Ocena filmów dokumentalnych to rzecz niezwykle trudna. Częstokroć bowiem trudno oddzielić poruszany przez filmowców temat od samego sposobu jego relacjonowania. Niektóre wątki same w sobie rodzą bowiem tyle emocji, że nie sposób dostrzec pewnych machinacji czy subtelnych sposobów na przedstawienie konkretnego punktu widzenia. Dobrze przygotowany dokument sprawia, że nie tylko przejmujemy się losem bohaterów, zaciekawieni co za chwilę nastąpi, ale także często nie zauważamy nawet środków filmowych użytych do osiągnięcia tego celu. Trzeba jednak brać poprawkę na to, że film dokumentalny także należy do dzieł kinematografii i rządzi się jej prawami. Musi mieć więc swoją dramaturgię oraz konkretną budowę.

Historia i oddanie rzeczywistości jest ważne, ale równie kluczowy jest sposób relacjonowania zdarzeń.

W wypadku „Pokonanych przez życie”, mimo że mamy do czynienia z dramatycznym tematem, sposób prowadzenia historii nie przykuwa już naszej uwagi tak silnie, jak powinien. Filmowi brakuje przede wszystkim wyrazistej dramaturgii, która budowałaby napięcie między kolejnymi sekwencjami. Brakuje też silniejszego podkreślenia podobieństw między poszczególnymi przypadkami.

Warto zaznaczyć, że „Pokonani przez życie” są także pewnym głosem w dyskusji o prawa imigrantów w krajach Europy Zachodniej.

REKLAMA

Wydaje się jednak, że nie jest on wystarczająco głośny i wyrazisty. „Pokonani przez życie”, mimo że dotykają ciekawego tematu, w obecnej formie zdają się jedynie po nim prześlizgiwać, nie dając widzowi ani kompletnego zestawu informacji, ani nie powodując w nim wyrazistej motywacji do działania i chęci samodzielnego przyjrzenia się problemowi.

Film jest dostępny na platformie Netflix.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA