REKLAMA

Najgorętsze premiery? Jesień będzie d(r)eszczowa!

Słoneczna pogoda i szum wody skutecznie odciągają uwagę od wydarzeń na rynku literackim. Letnia aura kiedyś się jednak skończy i trzeba będzie jakoś umilać sobie deszczowe wieczory. Ale czym nakarmić czytnik? Pewnie nie tylko ja zadaję sobie to pytanie, więc przygotowałem subiektywne zestawienie najciekawszych zapowiedzi wydawniczych na jesień 2013.

Najgorętsze premiery? Jesień będzie d(r)eszczowa!
REKLAMA

premiery01Marek Krajewski, "W otchłani mroku"

REKLAMA

Premiera: 11 września, Wydawnictwo Znak
Marek Krajewski wraca do postaci komisarza Popielskiego, dobrego znajomego Eberharda Mocka. Wrocław po wojnie jest miejscem przerażającym nie tyle wojennymi zniszczeniami, co elementami, które napłynęły wraz z wyzwolicielami. Trzech czerwonoarmistów gwałcących młode dziewczęta staje się problemem nie tylko kryminalnym, ale też punktem wyjścia do mrocznej tajemnicy. A motorem całej historii staje się... dyskusja profesorów filozofii. Zapowiada się kolejny solidny kryminał z miasta Czarnego Iwana w wersji noir.

premiery02Stephen King, "Doktor Sen"

Premiera: 30 września, Prószyński i S-ka
Fanom "Lśnienia" powinny zatrząść się teraz kolana, bo oto Mistrz wraca do swojej legendarnej historii o małym jasnowidzu. W zasadzie "małym", bo Torrance ma na karku czterdziestkę i etat w nowojorskim szpitalu. Nadszedł jednak czas, by zasoby swoich nadprzyrodzonych mocy przesunął z uleczania pacjentów na walkę z energetycznymi wampirami. Przeciwnicy nie rzucają się w oczy: wyglądają jak przeciętni emeryci i dzięki temu kamuflażowi mogą skutecznie polować na dzieci o nadprzyrodzonych mocach. Nie jestem wybitnym znawcą twórczości Kinga, ale jestem niezwykle ciekaw, jak wyjdzie mu powrót do jednej z najbardziej znanych historii. Oby nie zaszkodziła jej łatka "Lśnienia 2", przez które "Doktor Sen" może być niesprawiedliwie postrzegana.

premiery03Charlaine Harris, "Na zawsze martwy"

Premiera: 25 września, Wydawnictwo MAG
Sookie Stackhouse już na starcie ląduje w więzieniu, obciążona zarzutami o morderstwo, które zszokowało Bon Temps. Kelnerka szybko jednak wychodzi zza krat i postanawia na własną rękę rozwikłać zagadkę okrutnych zabójstw. Trzynasty tom cyklu ukazuje się w stosunkowo niedługim czasie po "Pułapce na martwego". Dość szybko, ale to dobrze, bo fani krwiopijców nie byli w ostatnim czasie rozpieszczani prozą na zadowalającym poziomie.

premiery04Joanna Chmielewska, "Zemsta w efekcie"

Premiera: 10 września, Wydawnictwo Klin
Królowa polskiego kryminału tradycyjnie w enigmatyczny sposób zapowiada swoją książkę. Na razie nie wiadomo nic poza tym, że efekt został wywołany afektem. Chylę czoła przed doskonałym tytułem! "Krwawa zemsta", zeszłoroczna książka Chmielewskiej, spotkała się z mieszanym przyjęciem. Bardziej bezpośredni fani zarzucali pisarce, że to nie kryminał, a 487 stron o przysłowiowej "rzyci Maryni" - i to dosłownie. Oby tym razem nie rozmieniła swojego pióra na drobne.

premiery05Sławomir Koper, "Miłość w Powstaniu Warszawskim"

Premiera: 11 września, Czerwone i Czarne
E-booki Kopra znaleźć można w kategoriach nazwanych "historia". Przeciętny czytelnik raczej rzadko zagląda w tamte rejony księgarni, ale cykl o przedwojennych elitach zdobył dużą popularność. Pisane lekkim piórem historie i anegdoty elit II Rzeczypospolitej pochłania się błyskawicznie, o czym zresztą pisałem już na łamach sPlay. Koper w ostatnim czasie pracuje niezwykle intensywnie, co przekłada się na kolejne premiery co kilka miesięcy. Tym razem autor pokaże nam jak wyglądały sprawy uczuciowe podczas powstania warszawskiego. Historie miłosne przewijały się już przez opracowania o zrywie Stolicy, lecz nigdy nie stanowiły głównego tematu.

premiery06Zbigniew Lew-Starowicz, "Pan od seksu"

Premiera: 14 sierpnia, Wydawnictwo Znak
Najbardziej znany polski seksuolog dotąd wydawał prace naukowe bez ambicji na trafienie do szerszego czytelnika. Wszystko wskazuje na to, że autobiografia Lwa-Starowicza będzie pretekstem do interesującej opowieści o seksuologii, może nawet w stylu Juergena Thorwalda. Leczenie zaburzeń erekcji zastrzykami ze strychniny? Brr...!

premiery07Siddharta Mukherjee, "Cesarz wszech chorób. Biografia raka"

Premiera: 1 października, Wydawnictwo Czarne
Kolejna pozycja niebeletrystyczna w naszym rankingu i tematycznie nieco cięższego kalibru. Cywilizacyjna choroba nieujarzmiona przez człowieka została opisana bez naukowego nadęcia. Autor przy okazji rozprawia się z mitami na jej temat (co może okazać się całkiem praktyczną wiedzą). O klasie tej książki może świadczyć nagroda Pulitzera w kategorii literatura faktu.

premiery08John D. MacDonald, "Purpurowa śmierć"

Premiera: listopad, Wydawnictwo Albatros
Trzecia część cyklu klasyka amerykańskiego kryminału. Travis McGee dostaje zlecenie od Mony Yeoman, która podejrzewa męża o kradzież pieniędzy z funduszu powierniczego. Zanim śledztwo zdąży się rozpocząć, zleceniodawczyni zostaje zamordowana na oczach Travisa przez nieznanego strzelca. Jakby tego było mało, przed przyjazdem policji ginie jej ciało. Fabuła nie brzmi oszałamiająco oryginalnie, lecz niejaki Stephen King powiedział o MacDonaldzie, że "był wielkim artystą naszych czasów i angażującym opowiadaczem". Myślę, że to dobra rekomendacja.

premiery09George R.R. Martin, Lisa Tuttle, "Przystań wiatrów"

Premiera: październik, Zysk i S-ka
Co prawda nie jest to książka nowa i w Polsce ukazała się kilkanaście lat temu, lecz od tamtej pory nie było wznowień. Czytelnicy uważają, że książka jest zdecydowanie inna od sagi "Pieśni lodu i ognia". Fabuła skupia się bardziej na bohaterach niż faktycznych wydarzeniach. Z pewnością wpływ na ten stan rzeczy miała Lisa Tuttle, z zawodu scenarzystka, która de facto miała w "Przystań wiatrów" większy wkład od Martina.

premiery10Bernhard Hennen, "Elfy, cz. 1"

REKLAMA

Premiera: 6 września, Fabryka Słów
W większości powieści fantasy spychane zazwyczaj na drugi plan, elfy doczekały się wreszcie cyklu, który poświęca im należytą uwagę. Nad leśnymi istotami zawisło widmo apokalipsy - mityczna bestia, która przedostała się do krainy elfów ma rozprawić się z nimi raz na zawsze. Hennen jest doskonale rozpoznawanym w rodzimych Niemczech pisarzem fantasy ze sporym dorobkiem literackim, ale dopiero teraz doczekamy się pierwszego polskiego wydania jego powieści. Cały cykl o elfach składa się z kilkunastu tomów, więc zapewne doczekamy się kontynuacji polskich wydań.

Oczekujecie szczególnie jakiejś jesiennej premiery? Dajcie znać w komentarzach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA