REKLAMA

„Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie” to gratka nie tylko dla fanów kultowego serialu. Czytaliśmy książkę Kelsey Miller

„Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie” autorstwa Kelsey Miller to intrygująca książka przyglądająca się fenomenowi jednego z najpopularniejszych seriali telewizyjnych w historii.

Przyjaciele - kadr z serialu
REKLAMA
REKLAMA

Przyjaciele” zadebiutowali na antenie stacji NBC 22 września 1994 roku. Serial o szóstce przyjaciół mieszkających w przestronnych mieszkaniach w Nowym Jorku w szybkim tempie okazał się jednym z najchętniej oglądanych seriali amerykańskiej stacji. Produkcja doczekała się dziesięciu sezonów oraz wiernej rzeszy oddanych fanów, którzy potrafią cytować serial na wyrywki i którzy wykorzystują powiedzonka i gesty stosowane przez bohaterów w normalnym życiu.

Najbardziej znamienne jest jednak to, że mimo upływu lat popularność serialu nie słabnie. „Przyjaciele”, których finałowy odcinek wyemitowano 6 maja 2004 roku, stale są obecni w telewizji w formie powtórek i chętnie oglądani przez publiczność. Serial dostępny jest obecnie także na platformie streamingowej Netflix. Prawa do dalszej emisji tytułu stanowią natomiast jedną z przyczyn pierwszych bitew w „wojnach streamingowych”, stanowiąc jedną z największych kart przetargowych tworzącej się właśnie platformy WarnerMedia, HBO Max.

Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie class="wp-image-321387"

Moc oddziaływania serialu, który obchodzi w tym roku swoje dwudziestopięciolecie, nie gaśnie. Dziennikarka Kelsey Miller w swojej książce nie tylko próbuje zrozumieć, co doprowadziło do tak wielkiego sukcesu serialu, ale zastanawia się także, co sprawia, że produkcja wręcz zyskuje na popularności, mimo upływu lat.

„Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie” to pozycja wciągająca i tak wyrazista, że nie sposób się od niej oderwać, łaknąc kolejnych informacji.

Autorka wykonała naprawdę potężny research (książka posiada ponad 500 przypisów), próbując przedstawić sprawę z bardzo wielu perspektyw. Jej pozycja przepełniona jest nie tylko anegdotami z życia twórców i obsady, ale przede wszystkim ilustruje procesy decyzyjne, które doprowadziły nie tylko do powstania produkcji, ale także te stojące za wznowieniem serialu na kolejne sezony.

Przyjaciele - zdjęcie promocyjne serialu class="wp-image-321390"

Autorka w wyrazisty sposób akcentuje też kilka z pozoru oczywistych rzeczy, na które jednak z różnych powodów sami nigdy nie zwróciliśmy uwagi. Kelsey Miller stara się postawić serial w tak wielu różnych kontekstach i zarysować tak szeroką moc oddziaływania dzieła, że jej książka stanowi intrygujące źródło wiedzy.

Z lektury dowiemy się chociażby o wpływie serialu na kulturę picia kawy w Indiach.

Zrozumiemy też dlaczego w pierwszych sezonach pojawiła się postać siostry bliźniaczki Phoebe, Ursuli. Przeczytamy również, który z aktorów, dla którego specjalnie napisano rolę w serialu, początkowo nie przyjął propozycji udziału w projekcie.

Bardzo ciekawie wypada także rozdział, opowiadający o wydarzeniach 11 września i wpływie tragicznych wydarzeń na produkcję serialu. Teoretycznie człowiek wie, że produkcja emitowana była w 2001 roku, ale nigdy jakoś nie zastanawiał się nad tym, że w produkcji nigdy nie odniesiono się wprost do dramatycznych wydarzeń, które zmieniły bieg współczesnej historii. Książka Miller nie tylko wyjaśnia taki stan rzeczy, ale też przybliża strategie przyjęte przez twórców w wyniku tych tragicznych zdarzeń. Autorka w bardzo ciekawy sposób nakreśla też, w jaki sposób w tamtym okresie zmieniło się podejście widza do produkcji i jak, z dnia na dzień, serial zyskał nowe poczucie misji.

Przyjaciele - książka class="wp-image-321378"

Autorka zestawia przeróżne dane i cytuje najróżniejsze źródła w tak zajmujący sposób, że nawet jeśli wiedzieliśmy o niektórych rzeczach wcześniej, nie potrafimy przerwać lektury.

Książka napisana jest w bowiem w tak ciekawy sposób, że momentami czyta się ją niczym najlepszy kryminał.

Szczególnie wyraźne jest to we fragmentach dotyczących pozwu sądowego, który dotyczył jednej z członkiń zespołu scenarzystów. Sprawa nie była nigdy szeroko komentowana, a przywodzi na myśl późniejsze działania kobiet w Hollywood, z akcją #MeToo na czele. Miller w ciekawy sposób nakreśla więc nie tylko historię samego serialu, ale ustawia wydarzenia w szerszym społeczno-kulturowym kontekście. Dzięki temu jej książka staje się kopalnią wiedzy.

„Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie” to pozycja na tyle ciekawa, że aż dziw bierze, że potrzeba było aż 25 lat i rocznicy powstania serialu, aby powstała. To ten rodzaj literatury, który ponownie zaraża miłością do oryginalnego dzieła i sprawia, że człowiek chce natychmiast wrócić do świata wykreowanego w serialu. Jednocześnie lektura uświadamia skąd dokładnie wynika ta potrzeba.

Książka „Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie” pojawi się na sklepowych półkach już 18 września.

REKLAMA

Serial dostępny jest na platformie Netflix.

*Zdjęcia pochodzą z oficjalnej witryny polskiego wydawcy - SQN.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA