REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Audiobooki

„Psy 2.5. W imię miłości” to wstęp do wielkiego finału i zarazem nowy rozdział w opowieści o Polsce

Chociaż „Psy 3. W imię zasad” wylądowały już w kinach, to widzowie (ja na pewno) zadawali sobie pytanie, co działo się przez te 25 lat, które dzielą najnowszy film od 2. części. Z satysfakcjonującą odpowiedzią na to przychodzi audiobook „Psy 2.5. W imię miłości”.

17.02.2020
19:00
pazura storytel psy 2
REKLAMA
REKLAMA

Jedną z trudności, przed którą stawała najnowsza część kultowej serii „Psy” był czas, jaki minął, odkąd zostawiliśmy Franza Maurera, Waldemara Morawca i resztę niepokornych bohaterów. Bo co działo się przez ten czas? W jaki sposób bohater grany przez Bogusława Lindę trafił do więzienia? A przecież od lat 90. w naszej, rzeczywistej Polsce tak wiele się zmieniło. III Rzeczpospolita weszła do grona państw Unii Europejskiej, dołączyła do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Policja zmieniła się nie do poznania, wymieniły się kadry w ministerstwach i partiach politycznych, zmienił się klimat, jeśli chodzi o władzę.

Audiobook „Psy 2.5. W imię miłości” ma ambicję, aby odpowiedzieć na te pytania.

Czytana, uwaga, wcale nie przez Cezarego Pazurę, a właśnie przez Waldemara Morawca opowieść zabiera nas w podróż do Polski innej niż ta dzisiejsza. Do Polski roku 1995, gdy świat był dla Maurera jeszcze zrozumiały, gdy wybrzmiały słowa z 2. części, w których Maurer mówił, że Nadia zakochała się w jego bracie. Nadii już nie ma, jest za to nowa kobieta, którą, jak referuje nam w swoim stylu Waldemar Morawiec, mogła być tą jedyną.

Traf chce, że chociaż Franz zapomina może o przeszłości, to przeszłość nie zapomina o nim i Maurer musi wrócić do Polski. O co w tym wszystkim chodzi?

„Myślę, że o to samo, o co w tym kraju chodzi od zawsze i na zawsze już będzie o to chodziło” - powie w „Psach 2.5. W imię miłości” Morawiec - „(…) wszyscy tutaj bierzemy udział w grze o to, gdzie w końcu wyląduje Polska”. I wydany przez Storytel audiobook eksploruje właśnie ten temat.

W udany, chociaż bardzo brutalny sposób umieszcza swoich bohaterów w samym centrum wydarzeń o wadze międzynarodowej, chociaż problemy, z którymi muszą się zmierzyć są znacznie bardziej przyziemne. Bo „Psy 2.5. W imię miłości”, podobnie jak pierwsze dwa filmy, rymuje się z rzeczywistością polityczną. Wydarzeniem, które zainspirowało twórców audiobooka była sprawa z 1995 roku, związana z ówczesnym premierem Józefem Oleksym.

Właśnie wtedy z trybuny sejmowej Andrzej Milczanowski oskarżył Oleksego o bycie agentem współpracującym z agentami KGB w Polsce. Nie chcę psuć nikomu zabawy ze słuchania audiobooka, ale powiem tylko, że twórcom bardzo sprawnie udało się pokazać klimat ówczesnej Polski i kostniejącej demokracji. Ale Rzeczpospolita z ambicjami, aby stać się tak zwanym „krajem zachodu” musi zrzucić bagaż komunistycznej przeszłości. W audiobookowej rzeczywistości to właśnie pozostałości po dawnym systemie, czyli Wolf i Maurer, a także symbol przemian, czyli Waldemar Morawiec, muszą wybrać strony. Zdecydować, której Polsce służą. Tej z ambicjami, czy tej dawnej, komunistycznej.

„Psy 2.5. W imię miłości” bardzo sprawnie sytuują bohaterów gdzieś na marginesie systemu, ale jednocześnie każą im podejmować decyzje związane z naprawdę wielką polityką. Podoba mi się, jak grubą kreską rysowane są ich motywacje. Gdy Franciszek Maurer wysadzał pociąg z bronią jadącą na wojenny front, robił to w imię zasad i wartości moralnych. Po tym wydarzeniu Polska już go nie chce, podobnie jak wypluwa Waldemara Morawca, gdy ten traci kciuk, a jednak Franz ciągle wpada w tryby przekształcającego się kraju.

Audiobookowy prequel „Psów 3” w bardzo satysfakcjonujący sposób wyjaśnia dalszy ciąg transformacji, pokazuje co się w niej nie udało i jakie zagrożenia czyhały na odradzający się kraj. Jak zwykle honorowy Maurer i niezłomny Waldek muszą podejmować decyzję mogące zaważyć na losach państwa. I widać jasno, że nowa rzeczywistość zmienia bohaterów. Franz co prawda ciągle jest twardzielem i zabijaką, ale w rzeczywistości różni się od siebie z 1. odsłony „Psów”. Liczą się dla niego nie tylko miłość i zasady, ale też to, jaki kraj po sobie zostawi. Podobnie jest z Waldkiem - ten jako narrator odsłania nam swoje motywacje i pokazuje, że już dawno przestał być „Nowym”, że jest już teraz doświadczonym weteranem. Nawet nie zauważy, jak mało różni się od ubeków, których kiedyś zwalczał.

Audiobook „Psy 2.5. W imię miłości” posłuchacie w Storytel.

REKLAMA

I musicie to zrobić, zwłaszcza jeśli chcecie posłuchać, jak Cezary Pazura naśladuje styl wypowiedzi Bogusława Lindy, bo robi to naprawdę mistrzowsko.

Tekst powstał we współpracy ze Storytel.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA