REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

"Psychiatra u boku" to poruszająca opowieść o toksycznym psychiatrze. Na ekranie Paul Rudd i Will Ferrel

"The Shrink Next Door" to nowy serial z Willem Ferrelem i Paulem Ruddem w głównych rolach. Obserwujemy w nim rozwijającą się na przestrzeni dekad toksyczną relację pomiędzy pacjentem i jego tytułowym psychiatrą u boku.

16.11.2021
19:57
psychiatra u boku the shrink next door serial apple tv plus recenzja 1
REKLAMA

Do oferty Apple TV+ dołączył właśnie nowy serial inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, czyli "The Shrink Next Door" (bazujący na podcaście Joe'ego Nocery o tym samym tytule). To melancholijna opowieść o relacji dwóch mężczyzn: nieśmiałego Martina "Marty'ego" Markowitza i jego wieloletniego lekarza, czyli doktora Isaaca "Ike'a" Herschkopfa.

REKLAMA
psychiatra u boku the shrink next door serial apple tv plus recenzja class="wp-image-1834105"
Sesje w "Psychiatrze u boku" nie zawsze rozgrywają się w gabinecie

"Psychiatra u boku" w osobie Ike'a to dla Marty'ego zbawienie i przekleństwo w jednym

Serial zaczyna się co prawda w czasach bliskich współczesnym, czyli 2010 r., podczas imprezy organizowanej przez posiwiałego już Ike'a (Paul Rudd), ale już po chwili cofamy się w czasie blisko o 30 lat. Dzięki temu możemy być świadkami pierwszego spotkania Marty'ego z jego lekarzem, a produkcja Apple'a szybko nakreśla nam sytuację, w jakiej znajdują się obaj bohaterowie.

Marty jest szefem małego zakładu płócienniczego, w którym pracuje jego młodsza siostra Phyllis (Kathryn Hahn). W życiu zawodowym i prywatnym jest nie tylko nieśmiały, ale wręcz daje sobą pomiatać - zarówno klientom, jak i swojej byłej dziewczynie. Życie głównego bohatera zmienia się jednak w momencie, gdy trafia na przysłowiową kozetkę doktora Ike'a.

psychiatra u boku the shrink next door serial apple tv plus recenzja class="wp-image-1834108"
Ike właściwie od samego początku jako tytułowy Psychiatra wykorzystuje Marty'ego

Marty bardzo szybko nabiera pewności siebie i kieruje życie na - wydawałoby się - właściwe tory.

Chociaż mężczyzna na starcie jest sceptyczny i nie bardzo wierzy w moc terapii, udaje się na takową za namową siostry. Po zaledwie kilku sesjach staje się gorącym orędownikiem tego sposobu radzenia się z problemami; oczarowany tym, jak wiele jest w stanie osiągnąć w życiu dzięki zachętom lekarza, staje się jego stałym klientem. Problem w tym, że z czasem Ike zaczyna Marty'ego wykorzystywać.

"Psychiatra u boku" potrafi skakać po linii czasowej po kilka razy na odcinek - od tych pełnych uśmiechu chwil z początku znajomości obu panów, aż po jej burzliwy koniec wyrażony w scenie, w której blisko siedemdziesięcioletni Marty zaczyna niszczyć należące do Ike'a przedmioty, w tym… ogromną plastikową krowę. Nie myślcie jednak, że "Psychiatra u boku" to komedia.

psychiatra u boku the shrink next door serial apple tv plus recenzja class="wp-image-1834111"
Marty w "The Shrink Next Door" to poczciwy facet

"The Shrink Next Door" to smutna i poruszająca historia, która próbuje chować się pod maską tych mniej lub bardziej zabawnych scen.

Niestety wszystkie żarty sytuacyjne, z których w pierwszym odruchu chciałoby się zaśmiać, naznaczone są tym, że od początku dobrze wiemy, do czego ta historia zmierza. Niestety nie będzie tutaj happy-endu, dlatego każdy gag zostawia w widzu bardzo cierpki posmak. Obserwowanie, jak pełen optymizmu Marty zmienia się w tego zgorzkniałego starca, to naprawdę smutny widok.

Zaskakujące jest przy tym jednak to, jak szybko pismo nosem zwęszyła siostra głównego bohatera a pomysł lekarza, aby wyprawić Marty'emu drugą Bar Micwę, był dla niej równoznaczny z brakiem szacunku dla zmarłych rodziców. Niestety już w drugim odcinku, gdy temat wszedł na tapet, Markowitz był pod takim wpływem Herschkopfa, że ani myślał wysłuchać uwag kogokolwiek innego.

REKLAMA
psychiatra u boku the shrink next door serial apple tv plus recenzja class="wp-image-1834114"
Tak wygląda zakład pracy Martina

Niezwykle mnie przy tym ciekawi, jak znajomość obu panów będzie się rozwijać, gdyż jak na razie w Apple TV+ można obejrzeć jedynie pierwsze trzy z ośmiu odcinków "The Shrink Next Door". Kolejne będą udostępniane raz w tygodniu w piątkowe poranki i z chęcią je będę oglądał. Mam wrażenie, że pomimo tego, iż wiemy, do czego to wszystko zmierza, serial jeszcze kilka razy nas zaskoczy.

"Psychiatra u boku" jest dostępny w Apple TV+

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA