REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Media

Radio Nowy Świat wyszło z kryzysu wizerunkowego. Piotr Jedliński zrezygnował z funkcji prezesa

Ze względu na kontrowersje wokół niewłaściwego nazywania aktywistki Margot, Radio Nowy Świat musiało zmierzyć się ze swoim pierwszym kryzysem wizerunkowym. W związku z nim ze swojego stanowiska postanowił ustąpić Piotr Jedliński, prezes spółki zarządzającej stacją.

11.08.2020
9:20
Margot Jedliński Radio Nowy Świat
REKLAMA
REKLAMA

Po piątkowych wydarzeniach, wielu dziennikarzy miało problem z właściwym określeniem aresztowanej wtedy Margot. Jedni (ci bardziej rządowi) z uporem maniaka nazywają ją Michałem Sz. i stosują wobec niej męskie zaimki, a inni przypadkowo się pod nich podpięli. W ostatnich dniach ze swoim pierwszym kryzysem wizerunkowym musiało się więc zmierzyć Radio Nowy Świat.

Na problem zwrócili uwagę aktywiści w mediach społecznościowych.

Wśród nich był Mike Urbaniak. Jego wpis o haniebnym nazywaniu Margot jej tzw. deadname (imię nadane osobie transpłciowej przy narodzeniu, którego ona już nie używa) i określaniu jej mianem aktywisty, dotarł do samego prezesa Radia Nowy Świat, Piotra Jedlińskiego. Ten postanowił walczyć o swój sposób postrzegania świata.

W odpowiedzi na wiadomość z postem Mike'a Urbaniaka Jedliński zaczął mówić, że narzucanie przez samą aktywistkę sposobu, w jaki ma być postrzegana, godzi w wolność mediów, a co więcej narzucanie mu samemu sposobu postrzegania rzeczywistości to zapędy dyktatorskie:

Piotr Jedliński szybko zrozumiał swój błąd i chciał go naprawić.

Jak sam twierdzi, wydarzenia jakie były pokłosiem piątkowego aresztowania aktywistki (osadzenie Margot w areszcie dla mężczyzn i komentarz jednego z polityków) zmieniły jego sposób postrzegania sprawy i zamierza stanąć po stronie prześladowanych:

Na tym jednak sprawa się nie skończyła. Przedstawiciele Radia Nowy Świat postanowili odciąć się od swojego prezesa. Określanie Margot mianem aktywisty nazwali „nieintencjonalnym błędem” i zapewnili, że robią wszystko, aby medium było jak najbardziej obiektywnie i neutralnie:

Nie ma się co dziwić, że i to nie wystarczyło.

W końcu Radio Nowy Świat zostało założone przez byłych dziennikarzy Trójki. W związku z kontrowersjami wokół Programu Trzeciego Polskiego Radia odchodzili z niego kolejni pracownicy, którzy nie zgadzali się z linią narzucaną przez władze i po aferze związanej z notowaniem Listy Przebojów, które wygrała piosenka Kazika Twój ból jest lepszy niż mój. Słuchacze myśleli, że w internetowej stacji znaleźli powiew świeżości, wolności i Zachodu. Stąd też już w pierwszym dniu nadawania Radio Nowy Świat okazało się hitem. Zachowanie prezesa wysłało jednak fanom niepokojący sygnał, że będzie to nowa wersja obecnej Trójki.

Jedliński dla ratowania szybko nadszarpniętej reputacji internetowej stacji postanowił zrezygnować z funkcji prezesa. Poinformowano o tym w mediach społecznościowych Radia Nowy Świat:

REKLAMA

Wygląda na to, że Radiu Nowy Świat udało się w ten sposób zażegnać kryzys wizerunkowy. Pod postem wiele osób pochwaliło decyzję Piotra Jedlińskiego nazywając ją honorową:

I tak właśnie powinien wyglądać Nowy Świat, gdzie odpowiada się za swoje czyny i nie jest wstydem przyznać się do błędu. Zachował Pan honor, panie redaktorze – czytamy w jednym z komentarzy.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA