Skandalistki i kobiety niepokorne. Brzmi obiecująco? Możesz się zdziwić
Tytuł i okładka książki to największe plusy dzieła Elizabeth Kerri Mahon. I właściwie jedyne. Frida Kahlo, Mata Hari, czy Kleopatra wciąż rozpalają wyobraźnię ludzi na całym świecie ale amerykańska pisarka (a właściwie aktorka), jako źródła swoich rewelacji używała chyba Wikipedii. Publikacja w wersji z lektorem brzmi jeszcze gorzej....
Wybór trzydziestu kobiet do dzieła zatytułowanego „Skandalistki. Historie kobiet niepokornych” nie był trudny bowiem historia zna setki przypadków kobiet niepokornych w ten czy inny sposób, o co nigdy nie było trudno w patriarchalnych społeczeństwach. Pani Mahon, która historią interesuje się podobno od dzieciństwa, ale para się zawodem aktorki, wybrała nazwiska, które mógłby wskazać pierwszy z brzegu w miarę rozgarnięty licealista. I z radością oraz szczyptą dumy odkrywa przed czytelnikami powszechnie znane fakty oraz dawno wyblakłe ciekawostki.
Posłuchaj listonosza
Na plus, poza wspomnianą okładką i chwytliwym tytułem, chciałem zaliczyć lektora audiobooka, którym jest Maciej Orłowski, na co dzień aktor Teatru im. Kochanowskiego w Opolu, okazyjnie np. listonosz w tasiemcu "M jak miłość". Orłowski miał bardzo trudne zadanie, któremu nie mógł sprostać bowiem ciężko pobudzić ciekawości słuchacza skoro lektor w większości prezentuje powszechnie znane fakty. Do tego raczej jednostajnym, telegraficznym głosem, który sprawdził się o tyle, że słuchając tego audiobooka wieczorem nie potrzebowałem tabletek nasennych.
Mahon nie zdobyła się niestety na wysiłek wyszukania faktów z życiorysów sławnych skandalistek, które nie są powszechnie znane lub takich, które historia wypaczyła i zmieniła. Po prostu powtarza, i to w okrojonej wersji, encyklopedyczne hasła.
Jakiś czas temu trafiła w moje ręce publikacja włoskiej pisarki Cristiny de Stefano, pt. „Niepokorne. Kobiety, które zmieniały świat”. Opracowanie dotyczy tylko dwudziestu Amerykanek, których dokonania miały wpływ na XX wiek. Miałem żal do de Stefano, że potraktowała swoje bohaterki faktograficznie i sucho. Muszę teraz przyznać, że Elizabeth Kerri Mahon pod tym względem przewyższa de Stefano.
Audiobook „Skandalistki. Historie kobiet niepokornych” obiecuje dużo ale daje zbyt mało, nawet jeśli kosztuje tylko niecałe dwadzieścia złotych. Nie polecam.
W tej chwili dobrą ofertę cenową na "Skandalistki. Historie kobiet niepokornych" znajdziemy w Empiku, przynajmniej do czasu, aż promocja się nie skończy.